Jaký druh základu bych měl udělat pro rámový dům na písčitém pozemku?.

0

Jaký druh základu bych měl udělat pro rámový dům na písčitém pozemku?

Jaký druh základu bych měl udělat pro rámový dům na písčitém pozemku?

Rodina Dmitrievů z Nevyansku ve Sverdlovské oblasti se chystá postavit jednopatrový skeletový dům. Jejich místo má písčitou půdu. První otázka, která stojí před Dmitrievovými, je, jaký základ je pro takovou strukturu nejvhodnější? (Otázka položená přes Instagram @7dach).

To může být užitečné:

  • Základ pro skleník: kdy je skutečně potřeba?
  • Nalil jsem čepici hromady, chci dát desky (pkzh), pak pórobeton, teplou podlahu. Má smysl pokládat fólii na zem pod desky nebo ne?
  • Kolik tun může nadace unést?

Máte dotaz na zahradu? Zeptejte se našich odborníků a zkušených zahradníků.
Zeptejte se

Otázka je v následujících sekcích: stavba domu, zeminy, základy, otázky
6 komentářů děkuji za otázku přidat k oblíbeným 1878 zobrazení
Sdílet odkaz
Kopírovat odkaz
Autor otázky:
QuestionNick Rusko 16. listopadu 2021, 21:05
Poděkovat! Poděkoval jsi 1116
Všechny odpovědi a komentáře (6)
16 listopad 2021, 21: 44
Myslím, že základ z pilotových pásů bude stačit.
17 listopad 2021, 14: 44

Dobré odpoledne, milí Dmitrievové! Vítám vaši první publikaci na virtuálních stránkách pohostinného webu „7dacha“. Protože je neetické se dvakrát opakovat, doporučuji se podívat na dříve připravený článek striktně na toto téma. Přestože od jeho napsání uplynulo pět let, neztratilo na aktuálnosti. Koneckonců, v zakládání staveb jsou nové produkty 2-3 krát za století. Podívejte se tedy na náš článek Jakou bázi zvolit?
Váš jednopodlažní roubený dům se HMOTNOSTÍ liší od mnoha jiných konstrukčních řešení, jejichž stěny jsou vyrobeny z opravdu těžkých cihel nebo těžkého dřeva. A rám se stěnami vyplněnými izolací z minerální vlny má relativně malou hmotnost. Proto by bylo logické vytvořit mělký pásový základ nebo sloupový základ (s mřížemi), které se používají u lehkých budov s nízkou hladinou spodní vody. Nemá smysl „budovat“ monolitickou základovou desku pod lehkým rámem.
Také bych rád řekl něco o šroubových hromadách. Aby byl takový základ opatřen alespoň přibližně srovnatelnou tuhostí jako pásový základ, bude nutné vyrobit výkonnou mříž a nutně výztuhy a ve třech rovinách. Nenechte se proto zlákat cenou řekněme jedné hromádky. Celková cena základu se bude skládat nejen z nákladů na piloty, ale bude nutné VAŘIT jak mříž, tak výztuhy. Spolu s penězi odejde spousta kovu a výhry budou téměř nulové.

Zajímavé:
Je možné ochočit samici drozda polního, která si na pozemku postavila hnízdo?.

17 listopad 2021, 16: 35

Souhlasím s Igorem i Olegem, ať už páskové nebo sloupkové. Ale zajímavé je, že hlavně diskutujeme, ale čtou nás autoři takových otázek? Žádná zpětná vazba.

24 listopad 2021, 13: 17

Alexandru, těm, kteří kladou otázky na Instagramu, říkáme, aby hledali odpovědi na webu. Upřímně doufáme, že se tak stane) Ale odpovědi jsou zajímavé nejen pro autory otázek, ale i pro ostatní čtenáře.

Jaký základ je vhodný pro písčitou půdu s vysokou hladinou spodní vody?

základ pro písčitou půdu s vysokou hladinou podzemní vody.jpg

Při stavbě domu na písčité půdě je třeba vzít v úvahu jeho zvláštnost – únosnost, která závisí především na zhutnění a vlhkosti vrstev. Čím je hustší, tím větší zátěž unese bez velkého smrštění.

Stává se, že písčitá půda má vysokou hladinu podzemní vody. Hydroizolace základů na písku je nezbytná s ohledem na skutečnost, že písek nezadržuje vodu. Tento problém lze vyřešit instalací drenáže a izolací základny domu po obvodu.
Písek nezadržuje vlhkost, takže když zmrzne, nezvětší objem.

Základ, který je vhodný pro písčitou půdu, je pásový, deskový, sloupkový.

Nejekonomičtější možností základů je mělký pásový základ. Je vhodný do nepodsklepeného domu. S ohledem na smrštění je lepší postavit takový základ pro dřevěné budovy. Lze jej sestavit z prefabrikovaných prvků – základových bloků.

U podsklepených domů je vhodný zapuštěný pás. V tomto případě musíte vytvořit kompletní drenážní systém a hydroizolovat stěny a podlahu v suterénu.

základ pro písčitou půdu.jpg

Nejdražší typ základů můžete postavit i na deskovém základu.

Výběr typu základu závisí na typu půdy a hloubce podzemní vody.

Pokud je hladina vody více než 2 m od úrovně mrazu, kompozice zůstane relativně suchá a nebude bobtnat. To vše značně zjednodušuje a zlevňuje stavbu základů.

Zajímavé:
Jaký základ zvolit v oblasti s vysokou hladinou spodní vody?.

Hloubka rýhy bez bednění je do 1 m se svislými hladkými stěnami na písčitých podkladech. Jámy a příkopy musí být izolovány od povrchového odtoku vody. Pokud voda z místa zateče do rýh, podklad zkapalní a ztratí svou únosnost. K odvádění povrchových vod se dělají příkopy a výsypky.

fundament-slab.jpg

Mnoho lidí se mylně domnívá, že nejlepším způsobem je položit základy domu hlouběji. Vývojáři se domnívají, že spolehlivý provoz nadace lze zajistit umístěním základny pod úroveň mrazu.

Síly mrazu ve skutečnosti nebudou schopny vyvíjet tlak na základnu zdola nahoru a zvedat základ, pokud je základna základny pod úrovní mrazu půdy.

fundament-dlja-peschanogo-grunta.jpg

Nezapomeňte na mrazové vzdouvání půdy, které ovlivňuje boční plochy. Může vážně poškodit základ tím, že odtrhne vršek od spodku. K tomu dochází, když je základ domu vyroben z kamene, cihel nebo malých bloků. To platí zejména pro lehké domy.

Proto, aby se zabránilo zničení základu na zvednutých půdách, je nutné jej nejen položit pod úroveň mrazu půdy, ale také tlumit sílu bočního mrazového zvednutí. To lze provést izolací slepé oblasti polystyrenovou pěnou nebo expandovanou hlínou.

Jinak lze základové stěny spojit pomocí kovového rámu. Pokládá se ve výšce základu a spojuje spodní a horní část dohromady.

Stěny můžete vyskládat tak, aby byly dole široké a nahoře se postupně zužovaly. To výrazně oslabí síly bočního mrazového zvednutí.

Jinými slovy, pokud je hladina vody více než 2 m od úrovně mrazu, kompozice zůstane relativně suchá a nebude se zvedat. To vše značně zjednodušuje a zlevňuje stavbu základů.

Pokud je voda do 2 m od úrovně mrazu, složení půdy se nasytí vodou a v mrazu se zvedne.

Základ je položen s ohledem na to, že základna by neměla být umístěna výše nebo mírně níže než úroveň mrazu.

Zajímavé:
Jaká tráva by měla být zaseta jako trávník na místě, pokud je na jaře a po silném dešti stálá voda?.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *