Jak ochránit mladou sazenici jabloně před larvami brouků?.

0

Jak ochránit mladou sazenici jabloně před larvami brouků?

Larvy májových brouků mohou zničit kořenový systém mladého jablka, švestky, třešně a jakéhokoli jiného stromu. Co můžeme říci o hlízách brambor, kořenech jahod, kukuřici nebo zelí. Proto je nutné používat správné metody boje proti tomuto škůdci.

Chrobák májový neboli chroust je jedním z nejnebezpečnějších pro výsadbu ovoce a bobulovin. Během let masového výskytu brouci zcela požírají listy ovocných stromů, snižují jejich růst, produktivitu a mrazuvzdornost a larvy, které hlodají kořeny rostlin, vedou k jejich smrti. Škody způsobené larvami se objevují od druhého roku života, kdy se živí kořeny stromů, keřů bobulovin, jahodami, kořeny zeleniny a hlízami brambor, což vede k výraznému poklesu kvalitních zemědělských produktů. Na pozemcích domácností poškozují až 35 % hlíz brambor, okopanin a až 40 % keřů jahodníku.

Koncem dubna – začátkem května, v období masového kvetení ovocných stromů, chrousti vylézají na povrch půdy a za soumraku začínají létat, poškozují listy, květy a vaječníky ovocných stromů, zejména švestky, třešně a jabloně.

Po odkvětu jabloně kladou brouci vajíčka do půdy do hloubky 10-30 cm Po 24-35 dnech (v závislosti na teplotě půdy) se z nich rodí larvy. V prvním roce života se živí odumřelými kořeny rostlin a humusem, ve druhém roce, kolem poloviny června, vylézají ze svých zimovišť do povrchové vrstvy půdy a dále se živí humusem a mladými kořeny rostlin až do roku; podzim, pak zase odcházejí na zimu. Na jaře třetího roku se larvy opět zvednou na povrch půdy, intenzivně se živí rostlinnými potravinami, což způsobuje největší škody. Na podzim jdou larvy do hloubky až metr a zůstávají i třetí zimu. Následující jaro a začátek léta larvy nadále poškozují rostliny. V červnu až červenci naposledy línají, pak jdou hluboko do půdy 30-60 cm a zakuklí se v hliněné kolébce. Po 1-1,5 měsíci se brouci vynoří z kukel a přezimují v půdě. Ale v letech s horkým a suchým létem se může na podzim z půdy vylít malý počet brouků. Ve volné půdě se kuklení vyskytuje v hloubce 1 m, v husté půdě – až 30 cm.

Zajímavé:
Jak získat sklizeň jablek a zachránit větve: nestandardní pohled na podpěry.

Bojujte proti larvám

Chcete-li se zbavit larev chrousta, proveďte následující agrotechnická opatření.

• Půdu důkladně zpracujte, zvláště v období kuklení larev. V červenci uvolněte rozteč řádků do hloubky 25 cm, abyste zničili kukly. Při kopání nezapomeňte sbírat a ničit larvy brouků.

• Pravidelně okopávejte půdu v ​​kmenech ovocných stromů. Je důležité vzít v úvahu, že na začátku léta jsou larvy chrousta ve vlhké kořenové vrstvě, a když půda vyschne, jdou do hloubky 50-70 cm.

• Pěstování vytrvalé lupiny je považováno za účinný způsob. Protože na plodinách této rostliny neroste plevel, jsou larvy chrousta nuceny živit se kořeny lupiny, které jsou pro ně jedem. Při hledání lepšího jídla takové oblasti opouštějí.

• Udržujte svou zahradu bez plevele, nezapomeňte odstranit pšeničnou trávu nejen na místě samotném, ale také v oblastech, které s ním sousedí.

• Výrazně snižuje počet larev chroustů oráním travnatých panenských ploch a ploch ležících ladem a vápněním kyselých půd.

Nepřátelé Chruščova

Jednou z nejsprávnějších metod hubení škůdců je přilákat přirozené predátory. Právě ptáci, hlodavci a obojživelníci jsou skutečnou spásou vaší zahrady. Během období rozmnožování májového brouka jsou kuřata krmena a dospělí špačci, konipas a havrani horlivě loví tuto „pochoutku“.

S úklidem zahrady může kromě okřídlených kamarádů pomoci i mnoho obojživelníků a dokonce i ježků, pro které jsou larvy chrousta výživným zdrojem energie. Ježky lze na místo přilákat tím, že postavíte malou chýši a dovnitř umístíte kuřecí nebo rybí kosti.

Lidové metody

Ráno, když brouci kvůli nižším teplotám na stromech namrznou, setřeste hmyz na fólii nebo otevřený deštník a poté ho zlikvidujte.

Jako pasti na brouky můžete použít malé umyvadlo a plastové lahve. Potřete umyvadlo tukem nebo speciálním lepidlem, abyste přilákali hmyz. Zakopejte ho do země a po celou noc ponechte poblíž zdroj světla. Již ráno si budete moci nasbírat „úrodu“ májových brouků a dalšího hmyzu.

Zajímavé:
Jak správně vybělit mladé sazenice jabloní a švestek?.

Plastové láhvi odřízneme hrdlo, připevníme provaz a po nalití kvašeného džemu nebo kvasu zavěsíme na strom. Je však třeba připomenout, že do stejných látek se může chytit i užitečný hmyz, bez kterého je opylení rostlin nemožné.

Někteří zahrádkáři zalévají půdu odvarem z cibule nebo česnekových slupek, vyluhovaných po dobu 5 dnů a zředěných ve vodě. Jeden litr na keř jahodníku, 1-2 kbelíky na keře rybízu a mladé sazenice.

Jód se také používá k hubení škůdců. K ošetření půdy kolem jednoho stromu stačí 10-15 kapek na kbelík vody.

Vůně černého bezu, pelyňku a tuřínu odpuzuje chrousta a brání mu v kladení vajíček.

Ovládání chroustů zvýší vaše šance na dobrou sklizeň a méně problémů se škůdci v příštím roce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *