Je možné odstranit starý kmen jabloně bez poškození nového?.

0

Je možné odstranit starý kmen jabloně bez poškození nového?

I když se rozhodnete zbavit se staré jabloně a zasadit novou, nespěchejte se sekerou. Mladý strom začne bohatě plodit až po 3-5 letech. Celou tu dobu vám starý strom může poskytovat plody, pokud je podpořen zmlazovacím řezem.

Kdy jabloň potřebuje prořezávání proti stárnutí?

Můžete a měli byste omladit jakékoli stromy a keře, zvláště pokud nesou plody, které máte rádi. Jak ale poznat, zda nadešel čas na tak složitou zemědělskou metodu. Jabloně nemají určitý věk, kdy je potřeba je zmladit. Pokud budete každý rok zkracovat výhony, prořídnout, odstranit staré a suché větve, bude se váš strom dobře vyvíjet a plodit až 100 let. To samozřejmě vyžaduje zálivku, hnojení a ochranu před chorobami. Záleží ale na řezu, jak často a jak moc bude jabloň bolet, zda má dostatek síly (výživy) na kladení a pěstování bohaté úrody. Stromy rostoucí samy, bez řezu, mohou potřebovat omlazení i 15 let po výsadbě.

Hovoříme o obyčejných jabloních rostoucích jako klasický strom vysoký 5–10 m. Existují také sloupovité odrůdy, jejichž průměrná životnost nepřesahuje 10–15 let, a zakrslé, které si udrží produktivitu 20–30 let.

Prořezávání staré jabloně

Dnes se vyvíjí služba – prořezávání a obnova starých stromů, protože tato práce vyžaduje nejen dovednosti, ale také velké fyzické úsilí.

Zajímavé:
Zajíci jedli kůru mladých jabloní. co dělat, jak zachránit jabloně?.

Strom není nutné provozovat do takové míry, abyste již pochybovali, zda je vůbec schopen dále existovat. Existuje mnoho signálů, kterými vám jabloň dává vědět, že potřebuje pomoc:

 • Strom dorůstá 6–10 m.
 • Koruna je hustá, skládá se z mnoha větví spletených mezi sebou, některé z nich jsou suché.
 • Jednoleté přírůstky (mladé výhonky) chybí nebo jsou málo, jsou krátké (méně než 25 cm).
 • Kvetení a plodnost se vyskytuje pouze na vrcholu kmene a na koncích větví.
 • Jablka jsou malá.
 • Strom přestal kvést a nést ovoce.

Pokud jsou na vaší jabloni přítomny alespoň 2-3 příznaky, pak je čas začít s kardinálním prořezáváním.

Kdy je nejlepší čas na omlazovací řez?

Nejlepší doba je od podzimu do jara, tedy v období vegetačního klidu, kdy neproudí míza a listy nepřekáží při pohledu na každou větev. Konkrétní čas závisí na klimatu ve vaší oblasti. Pokud jsou zimy teplé a s malým množstvím sněhu, lze prořezávání provádět ihned po opadu listů, a to jak v zimě, tak brzy na jaře. V oblastech s drsnými a zasněženými zimami přesuňte akci na časné jaro, před začátkem pupenů. Na podzim se zatím neví, které výhony zmrznou. A prořezávání v zimě ve velkých mrazech nepřipadá v úvahu.

V každém regionu však může prořezávání začít na podzim, pokud má jabloň suché větve, které celé léto stojí bez listí. Jejich vykácením si usnadníte jarní práci, navíc strom ozdravíte. Koneckonců, na sušených výhoncích, v trhlinách, pod kůrou přezimuje spousta patogenních hub a škůdců. Určitě takové větve z jabloně odneste a spálte.

Video: kdy prořezávat stromy

Jak provést prořezávání proti stárnutí

Podstatou této zemědělské techniky je zkrátit nebo úplně odstranit staré větve a tím donutit jabloň k obnově koruny. Na kmeni a na jakékoli větvi jsou spící pupeny. Neprobudí se po mnoho let a jsou záložními silami stromu. Na staré jabloni, v prasklinách kůry, jsou těžko zjistitelné, ale tyto pupeny se projeví, pokud poblíž uříznete větev nebo dokonce kmen. Z jednoho jarního řezu může vyrůst několik náhradních výhonků. Právě z těchto mladých větví tvoří novou a produktivní korunu.

Při nákupu sazenic věnujte pozornost takovým vlastnostem odrůdy, jako je regenerační schopnost: vysoká, střední, nízká. Čím je vyšší, tím rychleji porostou nové výhonky a tím jich bude více. Tato kvalita je nezbytná i pro mladý stromek například po zmrznutí.

Nejdůležitější operací zmlazovacího řezu je radikální snížení výšky stromu. Aby bylo vhodné se o jabloň v budoucnu starat, sbírat její plody, kmen se zkrátí na 2–3 m. To znamená, že odříznou korunu nebo vše, co roste nad touto úrovní, pokud není jeden výrazný dirigent. Kosterní větve se také zkracují na délku 2–3 m.

Zajímavé:
Je možné ohnout větve jabloně Kandil směrem ven a podpořit strom, aby brzy začal nést ovoce?.

Snížení výšky stromu

Tmavá barva zvýrazní část, kterou je třeba oříznout, aby se snížila výška stromu, stejně jako suky rostoucí dolů

Zahraniční farmáři mají koncept „stropu zisku“. Tento strop odpovídá výšce ovocného stromu – 3.2 m. Vyšší nejsou cenově výhodné. Sníží se účinnost 1 m² půdy.

Není však snadné snížit výšku stromu, pokud vyrostl na 7–10 m a spodní větve jsou umístěny ve výšce 2 m od země. Poté se prořezávání protahuje na dva až tři roky, přičemž každou sezónu zkracujeme větve a kmen o čtvrtinu. Během těchto let se pupeny definitivně probudí na spodní části stonku a dají vzniknout výhonkům, které se stanou novými kosterními větvemi. Tato metoda výrazně nepoškozuje jabloň a umožňuje mu pokračovat v plodu.

Vysoká jabloň

Zkrácením jabloně, u které spodní větve rostou v úrovni 2-3 m od země, na výšku 3 m se připravíte o úrodu v dalších letech

Existuje ale i méně šetrný řez, kdy se vykácí všechny větve. Ze stromu tak zbyla jen kostra připomínající zádrhel. Metoda je atraktivní v tom, že si nemusíte lámat hlavu rozhodováním, které větve oříznete a které opustíte. Ale taková technika je pro starý a slabý strom nebezpečná. Pod pilou neprofesionála může zemřít.

Ořezávání všech větví

Ze stromu jsou odstraněny všechny větve a zůstává kostra

Bez ohledu na to, kolik kroků provedete pro prořezávání proti stárnutí, mělo by sestávat z následujících kroků:

 1. Vyřežte všechny suché a nemocné větve.
 2. Snižte výšku stromu, to znamená zkraťte kmen.
 3. Proveďte ředění – odstraňte všechny větve, které se kříží a překážejí ostatním, stejně jako rostoucí dolů nebo svisle nahoru.
 4. Zmenšit průměr koruny – zkrátit kosterní větve.

Fáze prořezávání proti stárnutí

1 – snížit výšku; 2 – vystřihněte všechny výhonky, které zahušťují střed koruny; 3 – zkracovat kosterní větve

Zajímavé:
Jak správně formovat zmrzlou sloupovitou jabloň?.

Video: základní pravidla a schémata prořezávání proti stárnutí

Zároveň se od vás nevyžaduje, abyste se řídili nějakou módou nebo standardy a tvořili korunu zvláštním způsobem. Může být pyramidální s podřízeností větví, miskovitý z několika silných výhonků stejné délky, kulovitý a jakýkoli jiný tvar, který vám vyhovuje. Hlavním pravidlem je, že každý výhon by měl být dobře osvětlený a větraný.

Jabloně pod úhlem

Stará jabloň je vytvořena pod úhlem k zemi s korunou na jih: kmen dostává ochranu před popáleninami; Ovocné větvičky jsou naopak poskytnuty jasnému slunci

Po důkladném ztenčení koruny odhalíte kmen a kosterní větve. Dříve byly ve stínu husté koruny, po prořezání se zvyšuje riziko úpalu a hlubokých mrazových děr. Často, po prudké změně osvětlení, se na stromech vyvine černá rakovina. Abyste tomu zabránili, nezapomeňte jabloně bělit každý podzim, zejména před omlazováním.

Jak způsobit menší poškození jabloně:

 • Pokud je to možné, neprovádějte řezy větší než 10 cm v průměru.
 • Odstraňte těžké větve po částech: odřízněte celou rozvětvenou část a poté odřízněte silnou základnu z kmene.
 • Nejprve odřízněte kůru ze spodní strany a poté seřízněte celou větev shora. Vyloučíte tedy loupání kůry z kmene, neuděláte si velké rány.
 • Na prstenci dělejte zářezy a zářezy, nenechávejte pahýly, ale nemusíte dělat ani zářezy.
 • Všechny rány ošetřete 3% roztokem síranu měďnatého (30 g na 1 litr vody), nechte zaschnout a teprve poté překryjte zahradní barvou nebo smolou.
 • Odřízněte větve na nejbližší silný jednoletý výhonek nebo na pupen směřující spíše ven než dovnitř.

Video: chyby při prořezávání jabloně

Jabloň, které vracíte mládí, potřebuje zvláštní péči: zalévejte ji, krmte, stříkejte listy antistresovými léky a stimulátory růstu (Novosil, Energen atd.).

Zajímavé:
Jak vytvořit korunu jednostranné jabloně?.

Prořezávání proti stárnutí není ani tak obtížné jako časově náročná práce. Budete muset řezat silné větve a dokonce i kmen. Chcete-li to provést, musíte vylézt na strom, použít žebřík. Velké rány je třeba ošetřit a zakrýt. Pokud si nejste jisti svými schopnostmi nebo je vám líto jabloň hodně řezat, prořezávejte ji postupně, během 2-3 sezón. Hlavní je přitom nezapomínat na zásady anti-agingového prořezávání: snížit výšku, zmenšit průměr koruny, ztenčit její střed.

 • Autor: Marina Volkova
 • vytisknout

Žiju na Sibiři. Mám vlastní dům a vlastní pozemek) V článcích sdílím své zkušenosti, sám se s vámi něco dozvím)

Vyplatí se pokácet starou jabloň?

Stáří stromu není méně než 80 let. Plodů je každý rok hodně, ale nedozrávají a zelené opadávají. Navíc každé ovoce je červivé.

 • Zobrazení profilu
 • Uživatelské zprávy
 • Soukromá zpráva

Registrace: 16.01.2011 Vladimír Zprávy: 566
V 09.09.2011 15 12:

Rubín. Místo toho zasaďte mladou (samozřejmě ne na toto místo) a hned naroubujte 3-4 dobré odrůdy. Pokud je strom pravidelně prořezáván, nebude velký, bude plodit každý rok a ne tak hojně, abyste házeli jablka v pytlích do koše.
IMHO

 • Zobrazení profilu
 • Uživatelské zprávy
 • Soukromá zpráva

Registrace: 12.04.2007 Moskva Zprávy: 1235
V 09.09.2011 15 56:

Nebyl bych tak kategorický. Možná, že prořezávání problém vyřeší.

nemens,
Můžete vyfotit?

 • Zobrazení profilu
 • Uživatelské zprávy
 • Soukromá zpráva

Registrace: 16.01.2011 Vladimír Zprávy: 566
V 09.09.2011 16 04:

Starý se nestane mladým.
80 let je už dlouhá doba. Ořezávání problém nevyřeší.
„Uvolněné“ jabloně nemají žádnou praktickou hodnotu do 20-30.
Pravidelným omlazováním a dobrou péčí lze prodloužit jeho stáří, ale to musí být provedeno od okamžiku výsadby. IMHO

Zajímavé:
Co dělat s jabloněmi, které mají na kmeni praskliny a houby?.

Žádné možnosti. Na základě zkušeností mých stromů stojících několik let bez péče.

 • Zobrazení profilu
 • Uživatelské zprávy
 • Soukromá zpráva

Registrace: 16.01.2011 Vladimír Zprávy: 566
V 09.09.2011 16 10:

Alexcris napsal:
Možná Nemens,
Můžete vyfotit?

Jaký to má smysl?
Obrovský (možná krásný) strom s vysokým kmenem, odhaleným jádrem koruny, hrubou kůrou a velkými trhlinami v něm. Stáří má u lidí stejné znaky jako u stromů.

Pod takovou jabloň je dobré umístit stůl a lavice a zavěsit houpací síť. Skvělé místo k odpočinku v horkém letním dni.

 • Zobrazení profilu
 • Uživatelské zprávy
 • Soukromá zpráva

Registrace: 25.06.2009 Ternopil Příspěvky: 557
V 09.09.2011 16 48:

pokud je strom víceméně zdravý a normálně plodí, tak je kácení přinejmenším hloupé stromy některých starých odrůd jabloní mohou klidně žít a plodit 300 i více let;
jabloně takových odrůd začínají plodit až ve věku 15-20 let prořezávání stromu tohoto věku je nežádoucí (pouze suché větve);

Jabloň obvykle shazuje ovoce ze dvou důvodů:

 • zavíječ poškodil jablko (léčba aktofytem během léta motýlů)
 • v zemi není dostatek živin (rozložte a zahrabte alespoň 5 trakařů humusu v okruhu koruny)
 • Zobrazení profilu
 • Uživatelské zprávy
 • Soukromá zpráva

Registrace: 12.04.2007 Moskva Zprávy: 1235
V 09.09.2011 16 57:

maksfer,
Souhlasím s tebou.
80 let není dlouhá doba pro starou odrůdu (ty nové ano, tihle dokážou „slepit ploutve“ i v 50 letech – jejich život je bohatý, ale krátký). Nejednou jsem viděl jabloně staré téměř 100 let s dobrou úrodou.

vv123vv,
Zmlazení je možné v každém věku, pokud je celý strom zdravý. I když se ještě nikdy nestříhalo.

 • Zobrazení profilu
 • Uživatelské zprávy
 • Soukromá zpráva

Registrace: 16.01.2011 Vladimír Zprávy: 566
V 09.09.2011 17 19:

Optimisté. ))))))))))
Můj optimismus po posledních 2 zimách prudce poklesl.

Zajímavé:
Na kmeni mladé jabloně je několik poškození kůry. co je to za nemoc?.

Bojovat o jabloň, ani nevíte, jak chutné jsou její plody?
Plýtvání! No, předpokládejme, že jablko zraje, ale nemá žádnou chuť. Co budeme dělat potom?

Obecně jsem pragmatik. Strom pod sekerou. Vysazujeme nové, abychom je nahradili, a roubujeme odrůdy, které se nám líbí.

Každý rok moji sousedé vyhazují pytle mršin z těchto jabloní. Jaký druh potěšení?

Včera mi soused dal hrušku. Krásné a celé posypané ovocem. Jaký to má smysl? Nechutná to vůbec dobře. A nežerou úrodu – leží jim pod nohama.

 • Zobrazení profilu
 • Uživatelské zprávy
 • Soukromá zpráva

Registrace: 12.08.2010 Petrohrad Zprávy: 359
V 11.09.2011 14 23:

Ještě to nestříhej.
Právě teď na podzim nakrmit více podzimním draslíkem, superfosfátem, zahrabat kus železa, co nejvíce ho oříznout, aby se stalo lehčím,
můžete jemně omladit.
Vykopu na jedné straně příkop asi 70 hluboký, zaříznu kořeny a naplním příkop chutnou potravou, nové kořeny rostou a chutně jedí.
Příští rok se rozhodněte, co s tím. Tato jabloň se stala akcentem a středem mého pozemku a jablka se stala chutnější.

 • Zobrazení profilu
 • Uživatelské zprávy
 • Soukromá zpráva

Registrace: 19.07.2007 Rjazaň Zprávy: 2132
V 12.09.2011 14 01:

vv123vv napsal:
Každý rok sousedé vyhazují pytle mršin z takových jabloní

Bohatá úroda jablek se obvykle vyskytuje každý druhý rok, pokud neděláte nic zvláštního.
Na toto téma. Zkuste mučit jabloň, vždy budete mít čas ji pokácet.

 • Zobrazení profilu
 • Uživatelské zprávy
 • Soukromá zpráva

V 12.09.2011 14 06:

Pokud považujeme jabloň za ovocný strom, rozhodně ji pokácejte.
A pokud se použije jako dekorativní, rozřízněte a očistěte.

vv123vv napsal:
Pod takovou jabloň je dobré umístit stůl a lavice a zavěsit houpací síť. Skvělé místo k odpočinku v horkém letním dni.

 • Zobrazení profilu
 • Uživatelské zprávy
 • Soukromá zpráva
Zajímavé:
Jabloně neplodí. co dělat?.

Registrace: 22.07.2011 Moskva Zprávy: 141
V 12.09.2011 16 08:

Děkuji všem za odpovědi! S otcem jsme se rozhodli, že to necháme ještě pár let pro dekorativní účely, dokud borovice nevyrostou.
Prořezáváme v listopadu.
Mimochodem, mluvil jsem se sousedy – skoro všichni mají letos taková červivá jablka a víc než polovina úrody byla ještě zelená. Možná nějaký hmyz napadl stromy?
Co se dá dělat se spadanými jablky? Je jich příliš mnoho.

 • Zobrazení profilu
 • Uživatelské zprávy
 • Soukromá zpráva

Registrace: 19.07.2007 Rjazaň Zprávy: 2132
V 12.09.2011 17 13:

Marně je v případě mrazivé zimy možný vznik mrazového poškození kůry v místech řezů. Prořezávání proto raději provádějte až po pominutí nebezpečí silných mrazů. No, nebo, jako poslední možnost, by se mělo prořezávání provést ponecháním pahýlů, které jsou na jaře již odříznuty do kroužků. To znamená, že se ukazuje jako dvojitá práce.

Nemens napsal:
Takhle červivá jablka má letos skoro každý a víc než polovina úrody byla ještě zelená.

Vše je v pořádku, strom reaguje na podmínky prostředí a vždy odhodí část vaječníků, ty, kterým nedokáže zajistit výživu. Loni se například kvůli suchu všechno zhroutilo, protože dřevěný počítač rozhodl, že letos pro mě úroda nebude, nebylo by lepší myslet na budoucnost a na příští rok zasadit poupata plodů. Množství červivých jablek má zřejmě také něco společného s loňským suchem. Motýli byli ve velkém stresu a rozhodli se naklást další vajíčka.

 • Zobrazení profilu
 • Uživatelské zprávy
 • Soukromá zpráva

Registrace: 25.06.2009 Ternopil Příspěvky: 557
V 13.09.2011 12 10:

Nemens napsal:
Děkuji všem za odpovědi! S otcem jsme se rozhodli, že to necháme ještě pár let pro dekorativní účely, dokud borovice nevyrostou.
Prořezáváme v listopadu.
Mimochodem, mluvil jsem se sousedy – skoro všichni mají letos taková červivá jablka a víc než polovina úrody byla ještě zelená. Možná nějaký hmyz napadl stromy?
Co se dá dělat se spadanými jablky? Je jich příliš mnoho.

přes zimu udělejte a požádejte své sousedy, aby provedli 2 ošetření síranem železnatým a jedno nitrofenem, posbírejte a spalte veškeré spadané listí, sbírejte sušená jablka, po odkvětu postříkejte insekticidem a po 2 týdnech případně síranem měďnatým, počátkem července na začátku letního období motýlů motýlů Aktofit.
pokud to uděláte, počet červivých jablek nebude větší než 10%

Zajímavé:
Je možné v Petrohradu pěstovat analogy zlatých jabloní?.

a spadaná jablka na šťávu, sušení, džem.

Můj děda (je mu 91 let) pěstuje hrušku, která je o 40-50 let starší než on, ovoce moc nechutná, ale sušení nebo kampot nemá konkurenci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *