V jaké výšce od země lze řízek jabloně naroubovat na podnož 54 118?.

0

V jaké výšce od země lze řízek jabloně naroubovat na podnož 54 118?

V jaké výšce od země lze řízek jabloně naroubovat na podnož 54-118?

Otázka od našeho předplatitele Olega:
Zajímalo by mě, v jaké výšce od země mohu naroubovat řez jabloně na podnož 54-118? Děkuji.

To může být užitečné:

 • Jak zlepšit míru přežití přesazeného stromu?
 • U dvouleté jabloně byly nálevem zlomeny všechny boční větve. Co dělat?
 • Pomozte identifikovat onemocnění u mladých jabloní

Máte dotaz na zahradu? Zeptejte se našich odborníků a zkušených zahradníků.
Zeptejte se

Otázka je v následujících sekcích: otázky, jabloně, řízky, roubování
4 komentáře děkuji za otázku přidat k oblíbeným 11189 zobrazení
Sdílet odkaz
Kopírovat odkaz
Autor otázky:
ADMINISTRÁTOR MaxNokia
Olga Voroněž 21. února 2015, 01:58
Poděkovat! Poděkoval jsi 21707
Všechny odpovědi a komentáře (4)
21. února 2015 15:12

Oleg, podnož 54-118 je středně velká podnož, doporučil bych na ni naroubovat řízek ve výšce cca 40 cm od země. S vysokým rašením začnou vaše jabloně plodit o 1-2 roky dříve.

8. března 2015, 20:42

Roubovat můžete v libovolné výšce od 15 cm do metru. Čím výše jíte, tím dříve sníte plody a nižší budete muset déle čekat.

Zajímavé:
Jak se zbavit mravenců a mšic na švestkách a jabloních?.

19. března 2015, 09:40
Můj soused má na jabloni naroubováno 5 odrůd a roubuje je na větve. Jabloň vypadá úžasně

Zanechte prosím komentář

Přidejte komentář k příspěvku

Khalilov-f 29. prosince 2019, 19:54 do osobního deníku

Zakrslé jabloně v našich zahradáchZakrslé jabloně v našich zahradách

Na našich zahradách nejčastěji pěstujeme velké jabloně – 4-6 m vysoké. Jsou to mohutné stromy. Existují i ​​drobnorostoucí: zakrslé a polozakrslé jabloně. Obvykle se pěstují roubováním řízků z běžných odrůd jabloní na zakrslé.

vk_15943352 2. července 2023, 14:02

Ahoj. Letos mi zřejmě omrzly tři jabloně. Na kmenech se loupe kůra, ve dřevě jsou podélné praskliny. Na jedné z jabloní se zespodu objevily nové výhonky, ale dva se už neprobudily. Ty listy, které začaly kvést v květnu.

ivlevasv 8. června 2019, 08:36

První listy na koncích větví jabloní se stočily a nevyrostly, ale nyní žloutnou a opadávají. Co to bylo? Musím nyní jabloně něčím ošetřit?První listy na koncích větví jabloní se stočily a nevyrostly, ale nyní žloutnou a opadávají. Co to bylo? Musím nyní jabloně něčím ošetřit?

V květnu všechny jabloně kvetly. Po odkvětu se listy na koncích větví svinovaly a nevyrostly, ale jabloně nasadily. Pak na větvích začaly růst dobré listy. Nyní tyto malé a poškozené listy žloutnou a opadávají. co to je

tikhom-irina 13. září 2015, 23:46

Jako začínající letní rezident žádám o radu. Když jsem koupil sazenici jabloně, prodejce řekl: že pokud je v půdě voda, je třeba vykopat plech. Půdu mám jílovitou a sousedé říkají, že voda neodtéká. Může mi někdo říct jak.

user_7456 24. května 2017, 14:22 do osobního deníku

Dobré odpoledne všichni! Pomozte začínajícímu zahradníkovi. Ve druhém roce po výsadbě se objevily květy jabloně skořicové. Musím květiny odstranit nebo je mohu nechat? Ovlivňuje kvetení mladé jabloně její vývoj?

user_90319 17. ledna 2024, 11:58

Jak provést podzimní ošetření zimních odrůd jabloní? Jak provést podzimní ošetření zimních odrůd jabloní?Jak provést podzimní ošetření zimních odrůd jabloní?

Dobré odpoledne Opravdu potřebuji vaši radu! Jsou to 3 roky, co jsme koupili naši daču. Zatímco pozoruji, čtu, dělám si poznámky, seznamuji se blíže se zahradnickou částí. Ten rok (v roce 2023) jsem se dostal ke stromům. Dovolte mi, abych vás trochu urychlil. Na naší chatě máme pozdní odrůdy.

Zajímavé:
Potřebuje jabloň kerbovku k tvorbě větví?.

Prohlédněte si všechny materiály o jabloních: Vidět vše

V jaké výšce od země lze řízek jabloně naroubovat na podnož 54 118?

Ustinov Anatolij Ivanovič

Předseda kontrolní komise APPYAPM, generální ředitel LLC „Plava“

 • ČLENOVÉ ASOCIACE ZAHRÁDKÁŘŮ RUSKA
 • ČESTNÍ ZAHRÁDKÁŘI
 • ZAHRANIČNÍ PARTNEŘI
 • RECENZE
 • ZPRÁVY A UDÁLOSTI
 • DOPISY A ODVOLÁNÍ
 • INOVATIVNÍ VÝVOJ ZAHRADNICTVÍ V RUSKU
 • FILMY O ZAHRADNICTVÍ
 • KORESPONDENCE
 • OBCHODNÍ NABÍDKY A PRODEJ
 • ZAHRADNÍCI: FOTKY
 • KNIHY O ZAHRADNICTVÍ
 • ORGANIZACE ZÁJEZDU
 • REDAKČNÍ RADA STRÁNEK
 • NAŠE KONTAKTY
  E-mail: asprus@mail.ru
 • ŠKOLA ZEMĚDĚLŮ A ZAHRÁDKÁŘŮ

ZHBANOVÁ OLGA VLADIMIROVNA

ZHBANOVÁ OLGA VLADIMIROVNA

VÝKONNÝ ŘEDITEL SDRUŽENÍ PRODUCENTŮ OVOCE, BOBULÍ A SADZBY (APPYPM)

ТЕЛ.: 8-905-123-95-09; asprus@mail.ru

OPRAVA MALINA

POPIS ODRŮD MALINA OPRAVA TYP OVOCE

(s použitím materiálů od Kazakov I.V.)

MODERNÍ SORTIMENT JABLKO

MODERNÍ SORTIMENT JABLKO

Rjabuškin Jurij Borisovič

Rjabuškin Yu.B.
Federální státní vzdělávací instituce vyššího odborného vzdělávání „Saratovská státní agrární univerzita pojmenovaná po. N.I. Vavilova“, Rusko, Saratov

Množení podnoží a pěstování sadebního materiálu jabloní v podmínkách regionu Dolní Povolží

Vytváření intenzivních zahrad úzce souvisí s použitím nízko rostoucích klonálních podnoží jabloní, které pomáhají urychlit nástup plodování, usnadňují péči o rostliny a zvyšují produktivitu výsadby. V moderních ekonomických podmínkách je důležité volit technologie množení podnoží, které sníží náklady na jejich produkci a zajistí maximální výnos standardních produktů.

Účelem našeho výzkumu bylo porovnat účinnost množení podnoží v podmínkách Saratovska různými metodami: vertikálním a horizontálním vrstvením, lignifikovanými a zelenými řízky. Výzkum v tomto směru probíhal na experimentální zahradnické stanici Saratov. Předmětem studia jsou podnože 54-118 a 57-490.

Pozorování prokázala, že při včasném provádění všech typů prací v matečníku vertikálního vrstvení je možné získat poměrně vysoký výnos podnoží. Navíc, pokud je ve druhém roce růstu produktivita mateční buňky 55 – 107 tisíc vrstvení na hektar, pak ve 1.-3. roce se zvyšuje 4-2krát a dosahuje 3 – 148 tisíc kusů/ha. Podíl standardních rostlin však klesá z 221-92 % na 93 – 60,4 %.

Zajímavé:
Co dělat se sazenicí jabloně?.

To je způsobeno oslabením růstu rostlin pozorovaným ve čtvrtém roce po zasazení královniny.

Nutno podotknout, že za produkčních podmínek je výrazně snížena produktivita mateřské rostliny vertikálního vrstvení v důsledku značné řídkosti výsadby matečných rostlin, které jsou při mechanizovaném zpracování půdy poškozovány a ničeny. V našich experimentech nebyly prováděny žádné mechanizované práce na péči o matečnou rostlinu vertikálního vrstvení (pěstování, frézování, pahorkování), které by vedly k poškození a odumírání matečných keřů (oddělování vrstvení bylo prováděno ručně). Proto byla řídkost této plantáže minimální a výnos vrstvení poměrně vysoký.

Podnože 54-118

Podnože 54-118 ve skladu Asociace

Doufalo se, že výrazně větší výnos podnoží bude získán z matečné rostliny horizontální vrstvení, vysazené v typu „pigtail“. To se však nestalo. Při pěstování podnoží touto metodou v otevřeném terénu se ukázalo, že samotné ladování nestačí k vyčištění oblasti od plevele. Nutné je použití herbicidů. V opačném případě musíte provést velmi pečlivou práci při odstraňování plevele z pásu klonálních podnoží o šířce 45-50 cm. Navíc kvůli nerovnoměrnému růstu výhonků během hillingu jsou některé z nich zcela pokryty zemí.

Výhonotvorná schopnost podnoží v „pigtailu“ byla pouze 1-3 výhonky na keř, takže výnos podnoží z matečné rostliny horizontálního vrstvení byl nízký – cca 64-75.6 tisíc kusů/ha. Tyto rostliny byly malé velikosti (výška 30-38 cm) a měly uspokojivé zakořenění (3,4-3,5 bodů). V důsledku nerovnoměrného růstu se 22-33 % zakořeněných rostlin ukázalo jako nestandardních, vyžadujících další rok pěstování ve škole. Od 1 hektaru vodorovného vrstvení je na prvním poli školky cca 50 tisíc podnoží vhodných k pěstování nebo k výsadbě.

Při pěstování podnoží horizontálním vrstvením v chráněné půdě bylo dosaženo nejlepších výsledků: rostliny zvýšily tvorbu výhonů 2krát, rychlost růstu se zvýšila 2-2,5krát a produktivita mateřské rostliny se zvýšila 4krát. Je důležité poznamenat, že největší počet vrstvení v mateřské rostlině chráněné půdy byl získán v roce výsadby – 343-415 tisíc kusů/ha, ale více než polovina z nich se ukázala jako nestandardní. S věkem se počet výhonů v matečných keřích snižoval, ale zlepšovala se jejich kvalita – bylo získáno až 255 tisíc kusů/ha standardních podnoží.

Zajímavé:
Zajíci jedli kůru mladých jabloní. co dělat, jak zachránit jabloně?.

Při množení lignifikovanými řízky byl výnos standardních podnoží 54-118 a 57-490 v našem pokusu 60, respektive 117 tisíc jednotek na 1 hektar skleníků (nepřesahuje 19 % vysazených řízků).

Plodování 3letých stromů odrůdy Rožděstvenskoje na podnoži 54-118 s modifikovaným štíhlým vřetenem

Zakořeněné rostliny vytvořily před podzimem 14-19 kořenů a dobře rostly (výška 49-56 cm). Výsledné podnože tak na 80 – 100 % splnily požadavky normy.

Podstatně více podnoží se získá při množení zelenými řízky – 1,3-1,5 milionu kusů na 1 hektar skleníků. Tato metoda však vyžaduje dva roky pěstování podnožového materiálu (první rok je zakořeňování zelených řízků, druhý rok pěstování zakořeněných řízků ve školní budově). Naše pozorování navíc prokázala, že v Saratovské oblasti je produktivita matečného louhu zelených řízků z podnoží 54-118 a 57-490, vysázených podle vzoru 180×20 cm, průměrně 350-400 tisíc kusů/ha. . Při zohlednění ztrát při řízkování a pěstování rostlin ve školní budově lze z 1 hektaru mateřské rostliny řízků získat 168 tisíc standardních podnoží 54-118 a 177 tisíc rostlin podnoží 57-490.

Je třeba poznamenat, že nejlepší výsledky se zelenými řízky se dosahují v prvních letech. Jak mateřské rostliny stárnou a životnost půdy ve sklenících se zvyšuje, míra přežití a růst zakořeněných řízků se výrazně zhoršují. Pozorování tedy ukázala, že míra přežití zelených řízků sklizených z dvouleté mateřské rostliny pro podnož 54-118 byla 36,3 % a pro podnož 57-490 – 57,5 ​​%. U řízků sklizených z osmileté mateřské rostliny – 9,3 %, resp. 15 %. Při přípravě řízků ze starých matečných rostlin se vytvořilo o 60-70 % méně kořenů než z mladých rostlin.

V našich pokusech byla míra zakořenění řízků v prvním roce provozu skleníku 85,5 % u podnože 54-118 a 88,1 % u podnože 57-490. V šestém roce exploatace půdy se výrazně snížila míra zakořeňování řízků ve sklenících – na 49,3 – 63,8 %, resp. Průměrná rychlost růstu se snížila z 13,2-18,7 cm na 1,0-1,2 cm.

Zajímavé:
Jakou odrůdu jabloní si vybrat pro oblast středního Volhy?.

Plodování 5letých stromů Sinap Orlovský na podnoži 54-118 s tvorbou upraveného štíhlého vřetena

Porovnáním produktivity na jednotku plochy mateřské plantáže klonálních podnoží jabloní při použití různých metod rozmnožování lze tedy dojít k závěru: více podnoží se získá při množení horizontálním vrstvením v chráněné půdě (219-228 tis. ks/ha ), výrazně méně při použití zelených řízků (168- 177 tis. ks/ha) a množení vertikálním vrstvením (110-168 tis. ks/ha). Posouzení ekonomické efektivity pěstování podnoží jabloní různými metodami však ukázalo, že při použití chráněné půdy se náklady na produkci výrazně zvyšují a její produkce těmito metodami se stává méně rentabilní. Největší ekonomický přínos má v současnosti množení klonálních podnoží jabloní vertikálním vrstvením.

Podnože pěstované v matečném louhu se obvykle používají buď k založení prvního pole školky při pěstování pučením, nebo se v zimě roubují a na jaře vysazují do školky. Pro urychlení produkce roubovaného sadebního materiálu je zajímavé vypěstovat podnože metodou pučení již v matečném louhu. Tato metoda, navržená R.G. Tsabolovem v roce 1966, se úspěšně používá v jižních oblastech země. Nejvyšší výhony pučí ve výšce 30-35 cm od místa, kde budou řezány řízky. V říjnu se řízky s pupeny oddělí, vytřídí a vysadí do školky, předtím se seříznou 12–15 cm nad naroubovaným okem. Na jaře se trn nad okem odstraňuje zahradnickými nůžkami. Do podzimu z naroubovaných řízků při správné péči vyrostou standardní letničky.

Ve školce UNPC „Agrocenter“ testovali pěstování sazenic jabloní odrůd Uelsi a Berkutovskoe touto metodou. Tyto odrůdy pučely v matečném louhu do vrstevnatých podnoží 54-118 a 57-490, jejichž mocnost v tomto okamžiku (třetí srpnová dekáda) přesáhla 6 mm (varianta 54 pokusu). V našich podmínkách se takové vrstvení v děložních keřích podnože 118-43,3 ukázalo 57 % a podnože 490-47,1 – XNUMX %.

Zajímavé:
Kalifornský šupináč na jabloních. co dělat?.

Pro srovnání, pučení bylo současně prováděno na podnožích 54-118 a 57-490 v tekutém poli školky, které svého času nepřijaly roub a musely být vykopány v říjnu (varianta 2 pokusu). Tyto podnože rostly ve školce 7 roky a vyznačovaly se mohutným rozvojem jak kořenové, tak nadzemní části (tloušťka podnože v zóně pučení je 10-12 mm). Před přesazením do druhého pole školky byly tyto rostliny také seříznuty 15-XNUMX cm nad roubem.

Podnožová královna buňka 54-118

Ve třetí verzi pokusu bylo pučení prováděno jako obvykle na prvním poli školky (kontrola) na podnožích vysazených podle vzoru 90x15cm.

Kultivace podnoží v matečné buňce vyžadovala o 15-18 % více času než pučení na prvním poli školky. To je způsobeno hustším a neuspořádanějším umístěním vrstvení, což způsobuje nepříjemnosti při práci.

Začátkem října byly podnože rašící v matečné buňce a tekutém poli školky přesazeny do pole II školky. Přitom vrstvení z mateří kašičky zakořenilo o 19,2-34,1 % hůře než z tekutého pole školky.

Jarní audit ukázal, že probuzení očí u první varianty bylo minimální – u odrůdy Welsey 27,5-28,1 %, u odrůdy Berkutovskoe – 27,7-29,4 %. Přítomnost mohutného kořenového systému v podnožích u druhé varianty pokusu přispěla ke zvýšení probuzení pupenů na 99,3-99,5 % u odrůdy Welsey a na 96,0-100 % u odrůdy Berkutovskoe. U kontrolní varianty začaly na jaře růst téměř všechny okulovité oči (99-100 %).

Pozorování růstu letniček ukázala, že rostliny pěstované zrychlenou technologií jsou více než dvakrát horší než kontrolní varianta. Sazenice odrůdy Welsey, očkované v matečném louhu na podnoži 54-118 na konci vegetačního období měly výšku 50,2 cm, na podnoži 57-490 – 52,1 cm Letničky odrůdy Berkutovskoe 67,1-69,1 v této variantě cm resp. Sazenice vypěstované konvenční technologií měly výšku 128,2 až 148,2 cm podnože jabloní klonální, vyrašené v tekutém poli školky, po přesazení nemohly poskytnout stejně silný růst jako rostliny v kontrolní variantě: růst žlutonožky. roční odrůdy Welsey na podnoži 54-118 byla 63,1 cm, na podnoži 57-490 – 67,3 cm; růst letniček odrůdy Berkutovskoye je 82,0 a 87,7 cm. Ve srovnání s variantou I vzrostly rostliny ve variantě dvě o 23–26 % silnější.

Zajímavé:
Je možné zasít hořčici do kmenového kruhu jabloně?.

Výrazné rozdíly v růstu ovlivnily výnos standardního sadebního materiálu. V prvním případě to bylo pouze 2,8-3,7 tis. ks/ha (16-19 % vysazených rostlin), ve druhém 33,0-41,1 tis. ks/ha (48,8- 57,1 %) a v kontrole 60,8- 67,1 tisíc kusů/ha (86,6-90,7 %).

Není tedy vhodné v podmínkách Povolží používat tento způsob urychleného pěstování sazenic jabloní na klonálních podnožích. Za prvé, v královnině je pro kultivaci vhodná méně než polovina dostupného vrstvení. Za druhé, pupenové podnože zakořeňují o 20-30 % hůře, mají o 70-72 % nižší probuzení pupenů a 81-85 % rostlin pěstovaných v sezóně nesplňuje standardní požadavky a vyžaduje další růst. Kromě toho je proces kultivace podnoží v matečníku méně produktivní než na prvním poli školky. Přesazování pupenových podnoží s dobře vyvinutým kořenovým systémem a velkou zásobou plastických látek zajišťuje, že standardní sadební materiál získá jen polovina rostlin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *