Jak se zbavit brukvovitých brouků na zelí bez použití chemie?.

0

Jak se zbavit brukvovitých brouků na zelí bez použití chemie?

Jakmile se objeví křehké výhonky kapusty (nebo vysadí sazenice zelí), okamžitě se objeví nekonečné množství drobných černých broučků, které se vrhají na mladé listy . ), o které není třeba ani snít.

Na zelí pracovaly brukvovité blechy

Na zelí pracovaly brukvovité blechy

Tito malí agresoři jsou brukvovité blechy. Své jméno dostali samozřejmě podle názvu čeledi Cruciferous, kam patří zelí, řepka, ředkvičky. tedy podle názvu jejich jídla. Ve volné přírodě se blechy živí plevelem z této čeledi – kapsička pastevecká, řepka, hořčice. A v našich chatách ochotně přecházejí na pěstované rostliny této rodiny – ředkvičky, zelí, tuřín, řepík, ředkvičky a křen .

Blechy brukvovité se probouzejí na jaře, když teplota vzduchu stoupne na + 15 ° C, začnou se aktivně vyvíjet, kladou vajíčka a samozřejmě se krmí. Chyby škrábou kůži z mladých listů a stonků zelí a ředkvičky a jejich larvy jedí tenké kořínky . Pokud je hodně blech, něžné rostliny jednoduše zemřou na poškození během 2-3 dnů.

Zajímavé:
Blecha brukvovitá opět ovládla mé rostliny, jak s ní mohu bojovat?.

Pokud s těmito blechami nebudete bojovat, můžete se rozloučit se sklizní. Je potřeba bojovat. Navíc nástroje, které vám s tím pomohou, máte vždy po ruce. A pamatujte: nemusíte čekat, až blechy zavolají všechny své přátele na večeři – právě zasadili (zaseti) jakékoli brukvovité plodiny, musíte okamžitě přijmout preventivní opatření!

Lidové metody boje

Takže užitečné návrhy od zkušených zahradníků:

Udržování vlhkého prostředí: úplně první metodou je sazenice a sazenice vydatně zalévat (blecha brukvovitá nemá ráda vlhko). Proto se zelí, ředkvičky a další plodiny postižené blechou dobře vysazují na vlhká (vlhká) místa v zahradě.

suché opylení listy: provádíme pomocí gázového sáčku, pouhým protřepáním (samozřejmě ne prázdným) přes listy zelí, tuřínu nebo ředkvičky. Pokud to uděláte v časných ranních hodinách, kdy je na listech rosa, ulpí na listech repelentní prach. A blechy už nemají rády takové špinavé listí (buď se jim na zuby lepí prach, nebo se bojí střevních infekcí – jejich problémy, ale to nám dělá dobře =)

Co opylujeme?

Poprášení ředkvičky popelem

 • směs dřevěného popela a načechraného vápna v poměru 1:1;
 • směs popela a tabákového prachu;

Poprášení ředkvičky popelem

 • směs popela a jednoduchého silničního prachu (obecně zdarma a cenově dostupné – ležící pod nohama! =)

Suché opylení země mezi řadami

 • tabákový prach;
 • naftalen.

Postřik infuzemi a odvary z bylin

 • nalijte popel vroucí vodou (v poměru 1: 3), trvejte dva dny, přidejte mýdlo (tekuté, zředěné domácí mýdlo);
 • nasekejte 1 šálek česneku a 1 šálek rajčatových listů a nevlastních synů na mlýnku na maso. Směs zřeďte v 10 litrech teplé vody, sceďte, přidejte 1 polévkovou lžíci. lžíci tekutého mýdla. Nastříkejte teplým roztokem;
 • nasekejte 500 g pampeliškových listů a kořenů přes mlýnek na maso, přidejte do kbelíku s vodou, sceďte, přidejte 1 polévkovou lžíci. lžíce mýdla;
 • horkou vodou (10 l) zalijeme 200 g tabáku, přecedíme, přidáme st. lžíce mýdla;
 • na 10 litrů vody přidejte 1 šálek 9% stolního octa. Pokud není po ruce ocet, pak 2 polévkové lžíce. lžíce octové esence;
 • připravte si nálev ze zeleného pelyňku, můžete tam přidat česnekovou kaši (100 g na 10 litrů vody). Kmen. Zalévání malých kapek;
 • 4 kg bramborových vršek zalijeme 10 litry vody a dáme vařit. Vychladlý vývar přecedíme a dvakrát zředíme vodou. Sprej ve večerních hodinách;
 • přesně podle stejného receptu můžete připravit odvar z nevlastních dětí z rajčat.
Zajímavé:
Spodní větve hrušně zasychají a listy a květy nahoře vadnou. co dělat?.

Úkryt sazenic a sazenic

Máte-li po ruce lehký netkaný krycí materiál (spunbond, agrospan nebo lutrasil), zakryjte jím mladé rostlinky a klidně se věnujte i dalším věcem bez obav z brukvovitých špinavých triků! Tento materiál snadno propustí světlo, vodu a vzduch, ale blechy budou muset přeskakovat do sousedních oblastí, kde nebyla zabezpečena bezpečnostní opatření :))

A krycí materiál lze vybrat v našem katalogu, který obsahuje nabídky mnoha velkých zahradních internetových obchodů. Vyberte potahový materiál.

Potahový materiál na skleníky 42 g/m bílá 23 rublů
Dobrá sezóna
Přístřešek pro smrky a borovice 1,8×1,6m 140 rublů
Dobrá sezóna
Potahový materiál na skleníky 42 g/m bílá 40 rublů
Dobrá sezóna
Přístřešek pro smrky a borovice 2,4×2,2m 199 rublů
Dobrá sezóna

Chytání blech na lepící vlajku

Taková vlajka může být vyrobena z husté tkaniny, tenké překližky a dokonce i papíru. Hadřík připevní na špejli, překryjí lepivou lepicí hmotou (například mastnotou nebo pryskyřicí) a mávají s ní nad rostlinami, nejlépe se lehce dotýkají listů. Vyrušené blechy skáčou a . padají na lepkavou vrstvu vlajky. Několik průchodů s vlajkou přes postele – a počet blech je výrazně snížen! Nejlepší je dělat takové průchody během nejteplejšího denního období.

Náročný autoservis

Pokud máte po svém boku auto, pak je čas, aby blechy začaly křičet na stráž – snadno se chytí na kousky látky dobře namočené v použitém automobilovém nebo naftovém oleji. Tuto látku stačí rozprostřít na železné nebo kartonové plechy mezi záhony se zelím, ředkvičkou, tuřínem a tuřínem (vzdálenost pastí je asi 4 m). Po 2-3 dnech je třeba látku převrátit na druhou stranu.

Blechy křížaté, foto z aadvark.livejournal.com, od aadvark

Blechy křížaté, foto z aadvark.livejournal.com, od aadvark

Agrotechnická opatření

Je důležité zabránit hromadnému výskytu brukvovitých blech. Proč se doporučuje pravidelně ničit brukvovité plevele, na kterých brouci „usínají“. Pletí, kopání nebo herbicidy jsou vaší volbou, ale je lepší mít těchto plevelů co nejméně.

Zajímavé:
Delphinium bylo infikováno háďátkem lučním. Jak zachránit již zasazené květiny?.

Na podzim je třeba zrýt nebo zorat půdu. Blecha, stejně jako mnoho jiných škůdců, se usadí na zimování v horních vrstvách půdy a jakmile se dostane na otevřený povrch, během zimy zemře mrazem.

Velmi důležitá jsou také opatření, která urychlí růst a vývoj sazenic mladých rostlin a sazenic: jsou to hnojení organickou hmotou, ledek, pravidelná zálivka a kypření.

Zkušení zahradníci doporučují zasadit zelí, ředkvičky a další kultivované brukvovité rostliny vedle rostlin, které vydávají pachy, které odpuzují blechy – phytoncides. Jedná se o kopr, brambory, rajčata, česnek, kmín, koriandr, měsíčky, lichořeřišnici a měsíček.

No, je užitečné se přizpůsobit podmínkám, které příroda nabízí – výsev ředkviček, ředkviček nebo daikonu se provádí buď brzy, až se blecha probudí, nebo později, koncem června – v polovině července, kdy už blecha není tak děsivé.

Chemické metody

Samozřejmě lze použít i chemické přípravky, například sazenice ošetřit roztoky insekticidů: karbofos, Aktara, Decis, Arrivo, Sherpa nebo jiné (ve specializovaných prodejnách vám poradí poměrně hodně účinných prostředků). Nejlépe je tyto přípravky stříkat večer, po západu slunce. V této době blechy zpravidla sedí na listech. U časně dozrávajících rostlin je žádoucí používat bioinsekticidy.

Široký sortiment biologických přípravků na hubení škůdců naleznete v našem katalogu, který kombinuje nabídky různých zahradních internetových obchodů. Prohlédněte si výběr bioinsekticidů.

Bactocid, 90 g 325 rublů
Ruská zahrada
Actarofit, 150 ml 649 rublů
Ruská zahrada
Phytoverm 39 rublů
Ruská zahrada
Lepidocid, 80 g 375 rublů
Ruská zahrada

 • Jak se zbavit brouků zelný bez použití chemikálií
 • Naše tajemství boje s brukvovitým broukem

A chci skončit vtipným faktem)) Blechy brukvovité patří do podčeledi člunů, ano, ano, to vůbec není vtip, ale nejpřirozenější oficiální název podčeledi ve vědecké klasifikaci!

Zajímavé:
Lilky získávají barvu a do výsadby zbývá ještě měsíc a půl. co dělat?.

Nyní si můžeme představit scénu z „Bzučící mouchy“: „. tady vylézá hmyz a buřiči zpod lavice“ a. koho máme na mysli, když láskyplně pojmenováváme naše miminka boogers)))

 • Osvědčené lidové recepty na škodlivý hmyz
 • Chemikálie pro hubení škůdců
 • Škůdci ve skleníku: prevence jejich výskytu a kontrolní opatření
 • Bojujeme se škůdci bez chemie
 • Bylinná lékárna pro rostliny: léky rostou vedle
 • Kdo ovládl žebříček nejhorších škůdců v zemi?
 • Kdo je na zahradě pánem – zahradník nebo škůdci?

9 nejlepších lidových prostředků pro zpracování zelí od škůdců

TAJEMSTVÍ SKLADOVÁNÍ NA CHODBĚ! Tipy a nápady od profíků, které oceníte!

Řekneme vám, jak ochránit záhony zelí před invazí škůdců, a nabídneme výběr těch nejúčinnějších domácích receptů.

9 nejlepších lidových prostředků pro zpracování zelí od škůdců

Šťavnaté hlávky zelí přitahují hmyzí škůdce. Jsou velmi žraví a dokážou v krátké době výrazně snížit budoucí úrodu. Aby se tomu zabránilo, při zjištění prvních nezvaných hostů je třeba přijmout opatření. Pojďme zjistit, kdo může poškodit zelí a jak s ním zacházet od škůdců – lidové prostředky.

Vše o zpracování zelí

Nejnebezpečnější hmyzí škůdci

Existuje spousta hmyzu, který chce jíst zelné listy a zařídit si v nich svůj domov. Sestavili jsme výběr těch nejnebezpečnějších nepřátel zelných záhonů, aby zahradník přesně věděl, s kým bojovat.

 • Bílý motýl. Klade velké množství vajíček na zadní stranu listové desky, kde je těžké si jich všimnout. Postupem času se z vajíček vylíhne mnoho nenasytných housenek. Listy jedí doslova během několika hodin. Kromě toho běloši přenášejí bakteriální a plísňové infekce.
 • Blecha brukvovitá. Malé skákací černé broučky. Jedí díry v plechu. Pokryje se mnoha malými otvory, stane se letargickým a vyschne. Nemůžete jíst „rozházené“ listy.
 • Sova zelí. Housenky se usazují uvnitř klíčku a jedí jemné mladé listy. Později se dostanou ven, ohryzou vnější listy. Pokud si nevšimnete vzhledu kopečku včas, můžete v krátké době ztratit celou úrodu.
 • Mšice. Usadí se na zadní straně listové desky. Kolonie mšic ji pokrývají hustou vrstvou. Drobný hmyz se živí rostlinnou šťávou. Žlutne, listy se svinují, vývoj se zpomaluje. Pro mladé výsadby jsou mšice obzvláště nebezpečné: mohou je v krátké době zabít.
 • Můry zelí. Larvy housenek se raději živí jemnými mladými listy. Usazují se ve vnitřní části hlávky zelí. Ohlodávají v něm chodbičky, znečišťují ho svými exkrementy, vylučují enzymy, které vyvolávají hnijící zeleninu.
 • Slimáci. Velmi žravý, preferuje něžné mladé zelené. Pohybují se mimo hlávku zelí a postupně ji ohlodávají. Mladé sazenice jsou schopny úplně hlodat.
Zajímavé:
Květy broskvoně uschly. co by to mohlo být a co mám dělat?.

Jak se trvale zbavit slimáků na zahradě

Jak zachránit zelí před škůdci: přehled finančních prostředků

Insekticidy mají největší účinek v boji proti hmyzím škůdcům. Jsou ale také nejnebezpečnější, protože mají negativní vliv na rostliny a půdu. Chemicky zpracované potraviny lze konzumovat až po určité době. Zahrádkáři se proto snaží nepoužívat chemii. Zpracování zelí od škůdců lze provést pomocí bezpečných lidových metod. Při správném použití jsou stejně účinné. Nabízíme výběr osvědčených nástrojů.

V krátkém videu jsou uvedeny ty nejlepší prostředky

1. Odvar z celeru

Obzvláště účinný proti mouše zelné. Na vaření vezměte 4 kg řapíkatého celeru, nakrájejte je na malé kousky. Suroviny dejte do velkého kastrolu a zalijte 10 litry vody. Zahřejte vývar, přiveďte k varu a snižte teplotu. Vařte 30 minut a poté nechte směs dvě až tři hodiny louhovat. Ochlazený vývar se filtruje. Produkt je koncentrovaný, takže se ředí. Na každé dva litry tekutiny přidejte 10 litrů čisté vody a lžíci mýdla. Místo mýdla můžete použít 100 ml nízkotučného mléka. Výsledná kapalina je hojně postříkána hlávkami zelí.

12 nejlepších odrůd raného bílého zelí

2. Tabákový nálev

Dobře pomáhá proti mšicím a blechám na brukvovitých rostlinách. Hlavní účinnou látkou je tabák. Jakákoli z jeho odrůd se bere jako surovina: tabákové listy, balené shag nebo náplně cigaret. K přípravě nálevu potřebujete 200 g suchého tabáku. Zalije se deseti litry horké vody a promíchá. To musí být provedeno opatrně, protože suchá směs se dobře nerozpouští. Nádoba s nálevem se zabalí a nechá se stát 10-12 hodin, případně i déle. Hotová směs se filtruje, přidá se jedna polévková lžíce. lžíci mýdla, znovu promíchejte. Výsledná infuze se zpracovává výsadbou.

3. Příprava pampelišky

Dobře pomáhá proti blechám. Na jeho přípravu vezměte půl kila surovin z pampelišky. Mohou to být oddenky, listy a stonky. Je třeba je rozdrtit: nasekat nožem, projít mlýnkem na maso nebo zpracovat mixérem. Výsledkem je měkká kaše. Zalije se 10 litry horké vody, dobře se promíchá a přefiltruje. Do výsledné kapaliny se přidá lžíce libovolného mýdlového prášku nebo tekutého mýdla. Takže roztok bude lépe držet na listech. Rostliny se hojně postříkají směsí.

Zajímavé:
Na rajčatech zasychají vrcholové hrozny s květy a poupaty. co dělat?.

5 nebezpečných rostlinných parazitů ve vašich zahradách (a jak se s nimi vypořádat)

4. Roztok amoniaku

Jedna z univerzálních možností ochrany zelí před škůdci. „Pracuje“ proti většině škodlivého hmyzu. Jeho nepříjemný zápach odpuzuje všechny druhy housenek, zelí, mšice atd. Pro přípravu pracovního roztoku se 10 ml čpavku rozpustí v kbelíku s vodou. Používají to různými způsoby. Pokud přidáte trochu mýdla, používají se k postřiku hlávek zelí. Roztok bez přísad se nalévá do jamek během výsadby. To pomáhá chránit rostliny před napadením hmyzími škůdci. Na dně otvoru nalijte ne více než půl litru finančních prostředků.

8 efektivních způsobů, jak využít čpavek pro zahradu

5. Tinktura z listů rajčat a česneku

Při zpracování zelí od škůdců lidovými prostředky se často používá česnek. Má nepříjemný zápach a je považován za přírodní antibiotikum, které hmyz velmi nesnáší. Používá se jako nezávislá droga nebo v kombinaci s jinými kulturami, což dává ještě větší účinek. Chcete-li připravit infuzi, vezměte rajčatové nevlastní děti nebo listy a stroužky česneku. Drtí se nožem nebo procházejí mlýnkem na maso. Měli byste si dát sklenici rostlinných surovin obou druhů. Zředí se v kbelíku s teplou vodou, dobře se promíchá a nechá se jeden den vyluhovat. Poté se směs přefiltruje a přidá se trochu mýdla pro lepší přilnavost. Kapalina je hojně nastříkána na postižené vidlice.

Co zasadit vedle česneku: 7 sousedů pro lepší úrodu

6. Pepřová tinktura

Účinně odpuzuje slimáky. Připravuje se z feferonky. Bude to trvat 100 g rostlinných surovin. Pečlivě se jakýmkoli způsobem drtí, před mletím se nečistí. Vzniklou kaši zalijeme litrem vody, necháme dva dny vyluhovat. Hotová infuze musí být filtrována. Ukazuje se koncentrovaná kapalina, která se před použitím zředí. Sklenice koncentrátu se rozpustí v deseti litrech vody, přidá se trochu tekutého mýdla a promíchá se. Kapalina se hojně stříká na postižené hlavy. Slimáci okamžitě opouštějí svá vybraná místa.

Zajímavé:
Neidentifikované červené larvy. nalezený v humusu. co to je?.

7. Popelový prášek

Popel obsahuje mnoho užitečných látek, takže tento prášek nejen chrání před hmyzími škůdci, ale také krmí zelí. Chcete-li získat prášek, vezměte prášek popela ze spáleného dřeva. Druhý nelze použít. Prosévá se, aby se odstranily velké nespálené částice. Prosátý popel se smíchá s hašeným vápnem ve stejných poměrech. Místo limetky si můžete vzít tabákové lupínky. Listy jsou z obou stran hojně poprášeny hotovým práškem a posypány pod rostlinu. To pomáhá zbavit se kapustových mušek a blech.

Které rostliny nelze hnojit popelem a proč

8. Acetický roztok

V horní části nejlepších prostředků, než je postřik zelí od škůdců, je roztok octa na jednom z prvních míst. Je to účinný, ale nebezpečný lék. K jeho výrobě potřebujete jablečný ocet. Ocetovou esenci v neředěné formě je zakázáno užívat. Pokud není jablečný ocet, můžete si vzít stolní 9% roztok. Na desetilitrový kbelík vody vezměte 250ml sklenici octa. Nejprve se jeden keř postříká připraveným roztokem. Nechte to takto pět až šest hodin. Pokud se po této době rostlina cítí dobře, můžete zbývající výsadby zpracovat.

9. Infuze cibulové slupky

Univerzální možnost než zalévat zelí před škůdci, protože bojuje proti většině z nich. Cibulové slupky navíc obsahují mikroelementy užitečné pro hlávky zelí, takže se tato úprava stává také vrchním dresinkem. Klasický nálev se připravuje takto. Pro odměření správného množství se slupka umístí do třílitrové nádoby, která je pevně vycpaná. Poté se přemístí do velké nádoby a zalije dvěma litry vroucí vody. Zamíchejte, zabalte, nechte tři až šest dní. Hotový nálev se přefiltruje, zředí v kbelíku s čistou vodou, přidá se trochu mýdla, nejlépe dehtu. Používá se pro postřik vidlí zelí. Proti mšicím pomáhá „expresní nálev“. Začínají ho připravovat brzy ráno. 200 g slupek se nalije kbelíkem vroucí vody, zabalí se a nechá se 10-12 hodin. Večer záhony přefiltrujte a zpracujte.

Zajímavé:
Jak přimět pivoňky kvést, pokud to tvrdošíjně odmítají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *