Co bude s pozinkovanými postelemi za pět let? vyplatí se kupovat?.

0

Co bude s pozinkovanými postelemi za pět let? vyplatí se kupovat?

Jaká je přibližná životnost průmyslově vyráběných pozinkovaných a barevných postelí?

Jaká je skutečná provozní doba průmyslově vyráběných pozinkovaných a barevných postelí?

Postel.

Kategorie: Stavebniny > Kovové výrobky
komentovat
K oblíbeným
3 odpovědi:
Rashi tgara y [14.4K]
2 года назад

Trvanlivost průmyslově vyráběných pozinkovaných záhonů závisí především na přítomnosti bludných proudů a půdní vlhkosti.

Proto lze jejich odolnost zvýšit dobrým uzemněním.

Například záhony vykopané na naší zahradě z pozinkované oceli z dob SSSR stojí živé i zdravé už minimálně 30 let, tehdy tam byl pozinkovaný plech o tloušťce asi jeden milimetr.

Lůžka byla ohrazena na kusy, tzn. odpad, a ještě zůstaly asi 10 centimetrů pod zemí, protože navezly zeminu, a když je náhodou vyhrabu, divím se, že jsou tak živé.

Naše půdy jsou čistý písek a neustále dovážíme 15 tun humusu každé dva roky, abychom získali úrodu.

Zajímavé:
Listy sazenic rajčat se svinují a špičky zasychají. dá se zachránit?.

Vše závisí na operaci, tzn. obsahují ochrannou vrstvu zinku bez škrábanců či oděru povrchu, bez ochranné vrstvy samotný kov vydrží v závislosti na tloušťce a složení kovu určitou dobu.

Na základě výše uvedeného je přibližná životnost 15 let!

autor otázky zvolil tuto odpověď jako nejlepší
komentovat
přidat do oblíbených odkaz děkuji
Elden [104 tis.]
2 года назад

Přibližně – to je přesně to slovo, kterým začnu svou odpověď.

Hlavní je nezaměňovat záruční dobu a životnost, v zásadě se záruka poskytuje na deformaci a rozbití, ale záleží na montážních a provozních podmínkách a životnost je předpokládaná doba, po kterou bude výrobek splňovat požadavky pro který je určen.

Záruční doba

V zásadě se jedná o období 1-2 let, i když na některých stránkách, které prodávají postele, můžete najít, že je to 10, nebo dokonce 20 let. Ale 10-20 let nemůže být zárukou, je to podvod.

Životnost

Nyní o období, kterému se říká „životnost“. Jak jsem uvedl výše, toto je období, během kterého si produkt zachovává svou funkční vlastnost. Nebudu se pouštět do filozofie, jen stručně definuji načasování a jaké důvody je ovlivňují.

Pokud mluvíme o výrobcích, kteří si udržují svou značku, pak nastavují životnost:

Právě tato životnost, kterou lze nazvat i životností návrhovou, je základem a vodítkem.

Období 10 let však může být zvýšeno nebo sníženo, vše závisí na faktorech.

 • Kyselost půdy a další látky v jejím složení.
 • Půdní vlhkost.
 • Tloušťka materiálu postele.
 • Mechanické poškození prvků postele, včetně průhybů, které ničí ochranný kryt.

Životnost se také zvyšuje, pokud je postel nejen pozinkovaná, ale i lakovaná.

komentovat
přidat do oblíbených odkaz děkuji
Kim Čong-un [600 tis.]
více než před rokem

Zajímavé:
Listy sazenic rajčat jsou obarvené. dá se to vyléčit?.

Budu předpokládat, že barevnými postelemi máte na mysli postele s polymerovým povlakem.

Ve výrobním závodě se do polymeru zavádí speciální barvivo, proto je rozmanitost při výběru barvy lůžek.

Polymerní povlak lůžek je ochranný a dekorativní, to znamená dodatečná ochrana kromě estetické složky.

Postele s tímto nátěrem vydrží déle.

Je však důležité vzít v úvahu, že taková lůžka lze nazvat „galvanizovaná“, protože polymerní povlak je aplikován na kov, který prošel fází zinkování (mluvíme o žárovém zinkování).

Životnost jakýchkoli lůžek závisí na podmínkách jejich provozu, na půdě (půdě), kde jsou instalovány, na tloušťce kovu výrobku atd.

Postele lze použít v otevřeném i uzavřeném terénu.

Uzavřená půda, například skleník, skleník, otevřená, znamená, že záhony nejsou nijak chráněny před atmosférickými vlivy (kroupy, sníh, déšť).

Životnost barevných (polymerem potažených) lůžek může být 25-30 let.

Jednoduše pozinkováno (charakteristická stříbrná barva) cca 10-15 let.

Zde je důležité nezaměňovat záruční dobu a skutečnou.

Z osobní zkušenosti dodám, že jsme koupili jednoduché pozinkované postele, ale při montáži výrobku a instalaci jsme poškodili zinkový povlak.

Pokud nebudete dávat pozor na mechanické poškození (lokální), pak po krátké době začne kov rezavět a životnost takového výrobku se výrazně sníží.

Poškozenou oblast můžete opravit pomocí této kompozice pro „studené zinkování“.

Koupila jsem si ho ve formě aerosolu (spreje), ale složení lze nanášet i štětcem.

Nanáší se téměř stejným způsobem jako „běžná“ barva.

Očistěte od rzi, odmastěte, poté protřepejte nádobu s kompozicí a nastříkejte ji na poškozené místo ve vzdálenosti 20-25 cm.

To je vše, v tomto případě postel vydrží 10 a více let.

S poškozeným polymerovým povlakem je vše mnohem složitější, ale také je extrémně obtížné jej poškodit.

Zajímavé:
Jak stříkat okurky, aby listy nežloutly?.

Pokud jsou lůžka (jakákoli) neustále používána ve skleníku, můžete k výše uvedeným číslům přidat 5 let nebo více (životnost).

A přesto se kvalita těchto produktů může lišit, stejně jako cena, při nákupu je lepší zaměřit se na průměrné hodnoty a nekupovat příliš levné produkty.

Pozinkované postele: klady, zápory, nuance

: Vysoké lůžko z pozinkované oceli

Řekněme: záhony vyrobené z pozinkované oceli jsou bezpečné a lze je bezpečně používat pro pěstování zeleniny a květin. Při správné péči mohou ocelové záhony a květinové záhony trvat déle než 30 let. Nyní vám prozradíme více.

Důležité věci tohoto týdne

Oblast jižní Moskvy, 23 týdnů

Ve srovnání s konvenčními postelemi mají vysoké postele řadu výhod, protože vám nejen umožňují vybrat správnou půdu pro každou plodinu, ale také výrazně usnadňují péči o výsadbu.

Pro výrobu vysoké bedny se často používá takový praktický a odolný materiál, jako je pozinkovaná ocel. Mnoho zahradníků se však domnívá, že může mít škodlivé účinky na půdu a rostliny. V tomto článku boříme mýty o postelích z pozinkované oceli a vysvětlíme, proč je to jeden z nejlepších materiálů pro použití na zahradě.

Co je to pozinkovaná ocel

Ocelové pozinkované plechy

Než pochopíme otázku bezpečnosti pozinkovaných ocelových zahradních postelí a postelí, musíme pochopit, co to je.

Galvanizace je proces ponoření kovu do roztaveného zinku, který vytvoří povlak, který poskytuje dlouhodobou ochranu proti korozi a rzi. Stejnou pevnost má i aluzinková ocel, která je potažena směsí zinku a hliníku.

Pozinkovaná ocel se používá v mnoha průmyslových odvětvích, protože má všechny výhody oceli a navíc má vysokou odolnost proti korozi. Taková ocel se používá k výrobě napáječek pro zvířata, skladovacích kontejnerů, přístřešků, střech, okapů a dalších konstrukcí, pro které by měla být pevnost a odolnost hlavními charakteristikami.

Zajímavé:
Co dělat s parazitickou houbou ve skleníku, aby rostliny neuhynuly?.

Jsou postele z pozinkované oceli bezpečné?

Minizahrádka v kovových nádobách

Existuje názor, že horní vrstvy pozinkované oceli mohou „uvolňovat“ zinek do půdy, odkud jej absorbují rostliny, například zelenina a zelené plodiny, které pak skončí na vašem stole.

K procesu vyplavování zinku sice dochází, ale vůbec ne v takové míře, aby to mohlo ovlivnit kvalitu pěstovaných produktů. Zinkový povlak oceli ve skutečnosti nepředstavuje zdravotní riziko – bez ohledu na to, zda pěstujete květiny nebo zeleninu v kovové krabici.

Výhody ocelových pozinkovaných postelí

Podpěry pro rostliny v pozinkovaných záhonech

Jednou z hlavních výhod pozinkované oceli je, že je mnohem odolnější než jiné kovy. Střední zinkový povlak může chránit ocelovou konstrukci až na 100 let!

Počítejte s tím, že pozinkované kovové postele vydrží minimálně 30 let a po tuto dobu vyžadují jen malou údržbu. Truhlíky se nemusí olejovat ani nijak ošetřovat, i když je někteří zahrádkáři natírají barvou na kov nebo základním emailem v požadované barvě. To je však spíše zajištění než nutnost.

Postele z pozinkované oceli navíc vypadají skvěle. Jejich industriální vzhled se hodí do většiny zahrad a dobře kontrastuje s malebnou zeleninou nebo zářivými květinami.

Mezi plusy patří:

 • snadnost stavby
 • snadnost instalace,
 • odolnost proti houbám a plísním,
 • různá velikostní řada,
 • snadná instalace skleníků a zavlažovacích systémů.

Nevýhody pozinkovaných postelí

Záhon z pozinkovaného plechu je pokrytý rzí

Jak bez nich? Žádný materiál není dokonalý a pozinkovaná ocel má také několik nevýhod.

Za prvé je to jeden z nejdražších materiálů, zejména ve srovnání s volným nebo sdíleným stavebním odpadem (například staré cihly nebo břidlice, neošetřené dřevo). Ano, pozinkovaná ocel bude zpočátku vyžadovat investice. Vzhledem k neuvěřitelně dlouhé životnosti to však může být nejlepší poměr cena/výkon.

Druhý problém spočívá v konstrukčních prvcích a řeší se výběrem správného modelu. Někteří výrobci vyrábějí do postelí plechy s ostrými hranami – na to se vyplatí pamatovat, pokud máte děti nebo domácí mazlíčky.

Zajímavé:
Způsoby zavádění rostliny: v jakém věku je lepší, mladá nebo starší?.

Nakonec budete muset pozinkované ocelové lůžka vyplnit vhodnou zeminou. Faktem je, že kyselá půda může zničit zinkový povlak, proto pro pěstování acidofilních rostlin stojí za to umístit do záhonů fólii nebo plastovou výstelku, která chrání kovové prvky před kontaktem s půdou.

Mýty o postelích z pozinkované oceli

O pozinkovaných postelích existuje několik běžných mylných představ, které k nim vzbuzují nedůvěru a v důsledku toho i odmítání tohoto praktického a odolného materiálu.

Mýtus 1. Zinek se vyluhuje do půdy

Sazenice zeleně a zeleniny na pozinkovaných záhonech

Hlavním důvodem, proč se mnoho zahradníků zdráhá používat galvanizovanou ocel, je obava, že se zinek vyplaví do půdy a poškodí rostliny. A jelikož materiál vzniká nanesením vrstvy zinku na povrch kovu, má víra opravdu smysl.

Existují však minimálně dvě skutečnosti, které mohou tuto námitku odstranit.

 • Malé množství zinku, které se může uvolnit do půdy, je příliš malé na to, aby poškodilo zeleninu rostoucí na záhonech. Kromě toho nezapomeňte, že pro správnou výživu je zinek pro rostliny nezbytný spolu s dalšími stopovými prvky (proto je součástí většiny minerálních komplexů).
 • Zinek se do půdy dostane pouze tehdy, je-li dostatečně kyselá, protože. kyselina ničí ochranný povlak kovu. A pokud chcete zachovat odolnost pozinkované oceli vůči rzi, přidávejte pravidelně dezoxidanty.

Rovněž je třeba se vyhnout zálivkám na bázi kuřecího hnoje, aby se zabránilo poškození zinkového povlaku. Spolu se zlepšením kvality půdy zvyšuje kyselost, což znamená, že může zničit povlak.

Mýtus 2. Pozinkované postele se velmi zahřívají.

Jahody v kovové posteli

Pokud jste se někdy dotkli kovového předmětu, který byl vystaven slunci několik hodin, pak víte, že kov vede teplo. A postele z něj se ve skutečnosti zahřívají silněji ve srovnání například s dřevěnými.

Zajímavé:
Zimní konvalinka sarkokok. jak pěstovat tuto exotiku doma.

Půda v pozinkovaných záhonech se však prohřívá jen na samotných okrajích – a to zjevně nestačí k poškození kořenů rostlin. Mírné zvýšení teploty půdy při dostatečné zálivce rostlinám nejen neuškodí, ale naopak v oblastech s chladným klimatem umožní dřívější výsadbu zeleniny a bylinek.

Mýtus 3. Pozinkované kovové postele vyžadují více vody.

Automatické zavlažování ve vysokých kovových záhonech

Vzhledem k tomu, že kov vede teplo lépe než jiné materiály, mnoho zahrádkářů se obává, že půda v pozinkovaných záhonech rychleji vysychá, což znamená, že budou muset být zalévány častěji.

Tato vlastnost je však typická pro vysoké postele bez ohledu na materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Ve vyvýšeném boxu je objem zeminy menší než na tradičním záhonu a přirozeně rychleji vysychá.

Vzhledem k této nuanci by vysoké postele měly být naplněny půdou, která dobře zadržuje vlhkost. A pokud máte velkou zahradu, má smysl přemýšlet o instalaci automatického zavlažovacího systému.

Alternativní materiály pro zvýšené postele

Vysoké postele ze dřeva

Pozinkovaná ocel není jediným materiálem, ze kterého lze postavit vysoké záhony a záhony.

 • Dřevo je cenově dostupné a snadno se řeže. Neošetřené dřevo dodá vaší zahradě romantickou, venkovskou nebo přírodní estetiku a lze jej pořídit velmi levně.
 • Cihla je odolná a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu. Postele z něj dokonale zapadnou do oblasti s klasickou architekturou.
 • Betonové bloky pomáhají vytvořit elegantní, moderní design a na jaře rychle zahřejí půdu, což umožní dřívější sklizeň a dokonce i druhou úrodu.
 • Plast je levný, dostatečně pevný a zároveň lehký materiál. Může být také použit pro stavbu konstrukcí jakékoli velikosti, ale měli byste pečlivě vybrat výrobce a před nákupem se ujistit, že jsou splněny normy kvality.

11 možností pro vysoké postele
Přehled všech různých možností pro vyvýšené záhony.

Zajímavé:
Požární plíseň: jak zachránit zahradu s infikovanými stromy?.

Co neudělat vysoké postele

Ať už pěstujete květiny nebo zeleninu, existují materiály, které nelze na stavbu truhlíků použít, protože obsahují chemikálie, které mohou poškodit půdu, rostliny a vaše zdraví.

Paletový box na postel

Tlakově ošetřené dřevo

Do roku 2004 se k impregnaci dřeva používal chromovaný arzenitan měďnatý (CCA), konzervační prostředek obsahující sloučeniny mědi, chrómu a arsenu v různém poměru. Jeho funkcí bylo chránit dřevo před patogenními bakteriemi, které způsobují hnilobu, a také před hmyzem. Tento ochranný prostředek byl ukončen, ale staré tlakově ošetřené dřevo může stále obsahovat TOC, což znamená, že je toxické a kontaminuje půdu.

Alkalická kvartérní měď (ACQ) se v současnosti používá jako alternativa pro konzervaci dřeva. Přestože je méně nebezpečný než CCA, stále by se neměl používat na záhonech, kde plánujete pěstovat zahradnické plodiny.

Palety označené MB

Postele a dekorativní květinové záhony vyrobené z dřevěných palet vypadají neobvykle a atraktivně. Stavební palety (nebo palety) mohou mít různá označení, která odrážejí shodu s normami a způsob zpracování materiálu. Písmenné označení DB tedy znamená, že ze dřeva byla odstraněna kůra, KD znamená sušení ve speciálních komorách, HT je metoda tepelného ošetření a MB je fumigace (ošetření od mikrobů a škůdců toxickými výpary nebo plyny).

Nikdy nepoužívejte palety označené MB pro výrobu postelí, jako obsahují methylbromid, který je škodlivý pro lidské zdraví.

Železniční pražce

Železniční pražce jsou navíc ošetřeny ochrannou impregnací, aby se zabránilo hnilobě a poškození hmyzem. K tomu použijte uhelné oleje, speciální antiseptika nebo kreosot (olejová směs fenolů se silným zápachem a palčivou chutí). Kterákoli z těchto sloučenin (a zvláště ta poslední) může poškodit vaše zdraví nejen přímým kontaktem s pokožkou, ale také tím, že se dostane do půdy a následně do rostlinných tkání.

Zajímavé:
M hortenzie trpí? proč má světlé listy?.

Často kladené otázky o postelích z pozinkované oceli

Výplň pozinkovaných postelí

Jak dlouho vydrží pozinkované postele?

Zinkový povlak oceli ji chrání před korozí a umožňuje lůžkům z tohoto materiálu vydržet minimálně 30 let, přičemž nevyžadují téměř žádnou údržbu.

Reziví pozinkované postele?

Pozinkovaná lůžka sice mohou časem zrezivět, ale je to velmi nepravděpodobné a může se to stát pouze v případě poškození ochranné vrstvy. Většina kovů začne rezavět již po několika měsících kontaktu s vodou, zatímco hliník a zinek jsou odolné vůči vlhkosti.

Ochrana stěn záhonu před kontaktem s vodou a půdou

Musím vyrobit podklad pro pozinkované postele?

Položení husté spodní vrstvy do vysokého záhonu má řadu výhod: zabraňuje prorůstání plevele zespodu, zlepšuje drenážní vlastnosti, chrání výsadby před škůdci a hlodavci. Obvykle se jako spodní vrstvy používá lepenka, geotextilie, drcené větve stromů a keřů, staré noviny, suché listí.

Co lze a nelze umístit do vysokých postelí: návod na obrázcích
Jak naplnit teplý zahradní záhon, abyste zdvojnásobili úrodu? Zjistili jsme to sami – a řekneme vám to!

Při pěstování plodin, které preferují kyselou půdu, by měly být plechy truhlíku chráněny před kontaktem s ním. Důvodem je, že kyselina může zničit zinkový povlak lůžek a zkrátit jejich životnost. Silná polyetylenová nebo plastová vložka po stranách postele zabrání kontaktu kyselé půdy s kovem.

Je pozinkovaná ocel při dotyku toxická?

Další běžnou mylnou představou je, že pozinkovaná ocel je toxická. V hotové podobě však výrobky z něj vyrobené (vysoké postele, vědra nebo umyvadla) nejsou pro dospělé, děti, rostliny nebo zvířata vůbec toxické.

Volba materiálu pro konstrukci vysokých (teplých) postelí je ryze praktickou otázkou. Není třeba brát ohled ani tak na krásu materiálu, ale na poměr ceny a kvality, odolnost a schopnost postelí plnit své funkce bez další údržby.

Zajímavé:
Větve vánočního stromku usychají. co dělat?.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *