Co je to za rostlinu? Je to tabák?

rod jednoletých a víceletých keřů a bylin z čeledi hluchavkovitých. Listy jsou celokrajné, květy pětičlenné, různých barev, plodem je tobolka s velmi drobnými semeny. Přes 60 druhů v Americe a Austrálii; v SSSR existují 2 typy. Široce se pěstuje jako rostliny obsahující omamné látky, T. kultivovaný nebo kouřící (N. tabacum) a shag (viz shag) (nenachází se ve volné přírodě). Pěstuje se i T. čtyřlistá (N. quadrivaevis), T. lepkavá (N. glutinosa) aj. Někdy populace využívá k uzení listy některé divoké T., např. T. paniculata (N. paniculata). , T. lesní (N. silvestris ). V okrasném zahradnictví se uplatňují druhy s velkými nebo vonnými květy – T. křídlatý (N. alata), T. sanderae (N. sanderae), T. vonný (N. suaveoleus) ad.

T. kulturní je vytrvalá rostlina, obvykle pěstovaná jako letnička. Lodyha je kulatá, přímá, žláznatá, až 2,5 cm vysoká. m větve na vrcholu. Listy jsou střídavé, řapíkaté nebo přisedlé, s oválnou, kulatou nebo eliptickou čepelí, zelené (vzácně žluté nebo žlutozelené). Květy jsou růžové, červené nebo bílé, shromážděné v květenstvích typu cymose na koncích hlavního stonku a postranních větví. Plodem je tobolka s četnými drobnými hnědohnědými semeny; 1000 semen váží 60-80mg. Vegetační období T. – 135-170 den Kultura je teplomilná (optimální teplota pro klíčení semen je 27-28 °C, růst a vývoj rostlin 24-28 °C), dosti vlhkomilná (zejména v období plného olistění) a spotřebovává hodně živin . Nejlepší půdy: lehké a střední černozemě, šedé půdy, kaštanové půdy.

Zajímavé:
Někdo brousí zeď v lázních. jak bojovat?.

Z listů T. se vyrábí tabákové výrobky, jejichž kvalita závisí na poměru bílkovin a sacharidů, obsahu nikotinu a silic (viz též Kouření). Semena obsahují 30-35% mastného oleje, vhodného pro technické účely (maziva).

T. byl pěstován v Americe dlouho před jeho objevením Evropany. Do Evropy (Španělsko, Portugalsko, poté Francie, Německo, Itálie) byla tato rostlina přivezena koncem 15. – první poloviny 1. století. a byla nejprve pěstována jako okrasná a léčivá rostlina. T. přišel do Ruska na počátku 16. století; První tabákové plantáže byly v obci založeny v roce 17. Okhtyrka (Ukrajina). V Asii (Türkiye) se T. začal pěstovat od počátku 1716. století.

Světová plocha T v letech 1961–74 3,9–4,2 milionu. ha Největší plodiny jsou v Číně, Indii, USA, Indonésii a Turecku. T. se pěstuje také v Jižní Americe, evropských zemích, západní Africe a Austrálii. Průměrný výnos suchých listů za stejné roky nepřesáhl 11,5 ц s 1 ha, největší (v USA) – 21.-23 ц s 1 ha

V SSSR (Moldavsko, Ukrajina, Zakavkazské republiky, Tádžikistán, Uzbekistán, Kazachstán, Krasnodarské území atd.) bylo v rámci živnosti zaměstnáno 150-170 tis. ha (1961-74), průměrná sklizeň 11.-15 ц s 1 ha Nejlepší odrůdy: Peremozhets, Ostrolist B-2747, Trepezond 1867, American 287-S, Samsun 417, Dyubek 44 – vyrábějí cigaretové suroviny; Perevolochanets, Havana 112 – suroviny na doutníky. Pěstování T. se nazývá pěstování tabáku. Plodina se pěstuje při střídání tabákových plodin pomocí sazenic. Dne 1 ha Vysazuje se 50-200 tisíc rostlin, sází se do širokých řad. Dávky hnojiva (kg/ha): 30-60 N, 60-100 R2О5, 50–100 K2O. Odstraňte v 5-8 krocích (rozpady). Listy se fermentují při teplotě 25-30°C v sušárnách, při kterých dochází ke složitým biochemickým změnám v pletivech (rozklad bílkovin, přeměna škrobu na cukr, snížení obsahu nikotinu a zvýšení aromatických látek) a následně suší se na slunci nebo v ohnivých sušárnách . Stonky se drtí a zaorávají. Škůdci T.: dršťky tabákové, mšice tabáková, červci tabákové a zimní, drátovci, drátovci; choroby: plíseň, černá kořenová hniloba, tabáková mozaika atd.

Zajímavé:
Měl jsem přikrýt stálezeleného zobáka?.

lit.: Lasareishvili M.D., Chikov P.V., Zemědělská technologie pro vysoké výnosy tabáku, Suchumi, 1960; Pevzner L.M., Tabák a zkušenosti s jeho pěstováním v Moldavsku, Kiš., 1963; Eremenko A. S., Tsyndrya D. I., Krymské tabáky, Simferopol, 1965; Leonov I.P., Petrenko A.G., Psarev G.M., Manuál pro pěstitele tabáku, M., 1968; Asmaev P. G., Zagoruiko M. G., Odrůdová věda o tabáku a shag, M., 1973.

Velká sovětská encyklopedie. — M.: Sovětská encyklopedie. 1969-1978.

Tabák sladká

Tato úžasná květina je příbuzná rajčat a brambor. Svou slávu si ale nezískal v zeleninových zahradách, ale na záhonech, protože je velmi dekorativní, a hlavně příjemně voní. Pojďme se o něm dozvědět více

Tabák sladká

Jaké květiny jsou vonné tabáky

vonný tabák, a když ukážeš botanickou pedantii, tak tohle tabák okřídlený (Nicotiana alata) je vytrvalý druh z čeledi Solanaceae. V přírodě se vyskytuje ve Střední a Jižní Americe, ale již mnoho let se pěstuje v zahradách po celém světě – z Nového světa se dostal nejprve do Itálie a relativně nedávno – v roce 1883 a odtud do Francie, kde v počátkem 1. století byly získány vícebarevné odrůdy (XNUMX) a již v novém barevném hávu začal pochodovat po celé planetě.

Tato rostlina je vysoká 40–80 cm, bazální listy se shromažďují ve velkých oválných růžicích, na výhonech je málo listů, všechny jsou pokryty lepkavým pubescencí.

Květy jsou velké, 5–6 cm v průměru, u druhů jsou bílé, ale u odrůd mohou být růžové, lila a fialové. Jejich hlavní předností je ale příjemná vůně, která zesílí večer a za oblačného počasí. Několik desítek rostlin vydává tak silný zápach, že je cítit na stovky metrů daleko. Proto se vonný tabák často vysazuje do záhonů u domu, altánků a laviček. Kvete od července do září, květy se otevírají večer (2).

Zajímavé:
Jaký druh borovice lze vysadit v regionu Guryev?.

Užitečné informace o vonném tabáku

Rodina Noci
Životnost Vytrvalá, ale pěstovaná jako jednoletá (1)
Půda Středně úrodná, vlhká (2)
teplota Odolné proti mrazu (1)
Světlo Fotofilní (1), může růst ve stínu, ale méně kvete (2)
zalévání Mírný
Reprodukce semena (1)
Sejení Pro sazenice – v březnu-dubnu, na otevřeném prostranství – před zimou nebo na jaře (2)

Pěstování voňavého tabáku v otevřeném terénu

Místo. Sladký tabák preferuje slunné oblasti (1). Může růst ve stínu, ale lépe se vyvíjí a kvete na otevřených plochách (2).

Půdy. Tato rostlina miluje lehké (1), středně úrodné, vlhké půdy. Na přehnojených půdách aktivně roste, dobře se větví, ale slabě kvete (2).

Odrůdy vonného tabáku

Odrůd vonného tabáku není příliš mnoho a nejsou příliš rozmanité v barvě. Ale stále je na výběr:

 • Aromatická – 70–90 cm vysoká, bílé květy, velmi vonné;
 • Voňavý bílý přístav – do 60 cm vysoké, bílé květy, 5 – 7,5 cm v průměru, ve dne se nezavírají;
 • Voňavá přístavní modrá – až 60 cm vysoké, fialové květy, 5 – 7,5 cm v průměru;
 • Voňavá přístavní červená – až 60 cm vysoké, tmavě růžové květy, 5 – 7,5 cm v průměru;
 • Lesní pohádka – až 2 m vysoké (!), květy jsou bílé, 2 cm v průměru, ale mají velmi dlouhé trubky – 7 – 9 cm;
 • Sataroga bílá – hybrid 25–30 cm vysoký, velké karmínové květy, 5–8 cm v průměru;
 • Saratoga Malina – hybrid 25–30 cm vysoký, velké karmínové květy, 5–8 cm v průměru;
 • Saratoga Purple dvoubarevný – hybrid 25–30 cm vysoký, květy karmínově růžové, na okrajích tmavší a s bělavým povlakem uprostřed, velké, 5–8 cm v průměru.
Zajímavé:
Jakou trvalku krásně kvetoucí liánu doporučujete?.

Existuje několik dalších odrůd, které jsou vzhledově velmi podobné vonnému tabáku, mají velmi bohaté barvy květů, ale bez zápachu. Jsou klasifikovány jako druh Bruska na tabák (Nicotiana sanderae), která se objevila v důsledku křížení křídlatého tabáku a zapomnětkového tabáku (Nicotiana forgetiana). Květy těchto hybridů se otevírají během dne (2).

Nejzajímavější z nich:

 • Avalon Lime Parple Bicolor (Avalon Lime Purple Bicolour) – až 20 cm vysoká, květy 4 cm v průměru, velmi neobvyklé barvy – okraje okvětních lístků jsou lososové a jejich střed žlutozelený,
 • Červená Avalon (Avalon Red) – až 30 cm vysoký, s červenými květy o průměru 5 – 6 cm;
 • Parfém Deep Parple (Parfém Deep Purple) je nízko rostoucí hybrid 25–30 cm vysoký, tmavě fialové květy, 5–6 cm v průměru.

Pěstování voňavého tabáku v otevřeném terénu

Sladký tabák je rostlina odolná vůči chladu, takže semena lze okamžitě vysévat do otevřené půdy. Ale aby kvetla dříve, má smysl pěstovat ji přes sazenice (1).

Semena

Semena vonného tabáku se vysévají na jaře, koncem dubna, do mělkých rýh, téměř povrchově. A jelikož jsou velmi malé, doporučuje se je smíchat s pískem v poměru 1:8 – usnadní se tak výsev (2).

Tento tabák můžete zasít před zimou, koncem října – začátkem listopadu (mimochodem, často klíčí samovýsevem). Ale pokud je zima mrazivá a bez sněhu, mohou trpět (1).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *