Dvojitý efekt jiskry: jak správně zacházet s pokojovými rostlinami?.

0

Dvojitý efekt jiskry: jak správně zacházet s pokojovými rostlinami?

Insekticidní lék Iskra s dvojím účinkem je mocná „zbraň“ v rukou farmáře

drogová jiskra dvojí účinek

Hmyzí škůdci způsobují nenapravitelné škody na úrodě, proto je pro boj s nimi zapotřebí správná taktika. Silná droga Iskra s dvojitým účinkem vám pomůže osvobodit vaše země od invaze „nezvaných hostů“. Insekticid se vyrábí ve formě tablet v uzavřených obalech. Využívá se především k osobnímu hospodaření.

Droga Iskra s dvojím účinkem a obecné informace o něm

droga jiskra dvojí účinek proti hmyzu

Insekticidní přípravek obsahuje léčivé směsi rostlinného původu: cypermethrin (21 g) a permethrin (9 g). Hlavním účinkem těchto toxických látek je poškození nervového systému. V důsledku narušení přenosu nervových vzruchů dochází k paralýze. Jak je uvedeno v návodu k použití Spark double effect, doba expozice toxických složek hmyzím škůdcům je 1 hodina po ošetření.

Účinnost pesticidu byla testována na 60 druzích parazitů, včetně:

 • mšice;
 • můry;
 • stonek;
 • mandelinka bramborová (také larvy);
 • molice;
 • třásněnky.

Toxiny se do těla hmyzu dostávají střevní kontaktní cestou. Začínají působit ihned při prvním kontaktu se sliznicí.

hubení škůdců

Kromě zabíjení nebezpečných škůdců je insekticid známý pro své příznivé vlastnosti. Přípravek obsahuje draselné hnojivo. Díky této přísadě se posiluje imunitní systém rostlin. Navíc chemické prvky pomáhají obnovit tkáňovou hmotu stonků/listů, která byla poškozena parazity.

Zajímavé:
Je možné zasadit lilek a rajčata společně ve skleníku?.

Zákon povoluje použití pesticidů na plodiny, jako jsou:

zpracování ovocných stromů

 • brambory;
 • rajčata;
 • okurky;
 • jabloň;
 • rybíz;
 • květinové rostliny;
 • okrasné keře.

Za nejvhodnější podmínky pro zpracování výsadeb se považuje horké počasí. Při teplotách +25˚С a vyšších se aktivita toxických látek zvyšuje desítkykrát. A když je teploměr nižší než +13˚C, účinek insekticidů je snížen.

Aktivní prvky pronikají do horních vrstev listových desek. Tato vlastnost pesticidu poskytuje maximální ochranu proti škůdcům. Díky této vlastnosti není chemické složení smýváno deštěm. Kultura je tedy pod svou „ochranou“ po dobu 2-3 týdnů.

Algoritmus pro použití insekticidů

použití insekticidní jiskry

Stojí za zmínku, že droga nezpůsobuje závislost plodin na jejích hlavních složkách. Z tohoto důvodu může být používán po dlouhou dobu. Je však nutné vzít v úvahu hlavní doby zpracování pro Iskra double effect, které jsou uvedeny v doporučeních.

Postřik se provádí:

 • během hromadného výskytu hmyzích škůdců;
 • během vegetačního období (u brambor);
 • znovu 12-14 dní po prvním ošetření.

zpracování brambor

Poslední bod se provádí pouze v extrémních případech. V podstatě stačí jeden lept. Postup se nedoporučuje v období květu, protože složky drogy jsou smrtelné pro opylující hmyz, zejména včely.

Pozemní zpracování rostlin se tedy provádí:

 • při rychlosti větru 1-2 m/s;
 • podléhá ochrannému pásmu hranic 4-5 km;
 • s přihlédnutím k letnímu limitu na 9-10 dní.

Silný lék Iskra double effect se vyznačuje jedinečnou bezpečností. Po 30 dnech po ošetření jsou chemické prvky z rostlin odstraněny a vymyty z půdy.

Příprava pracovního roztoku se všemi detaily postupu

příprava pracovního roztoku

Uvolňovací forma produktu je tableta v jednorázovém obalu. Prášková směs se rozpustí v malém množství vody, sklenice. Roztok se důkladně promíchá. Obsah se nalije do rozprašovače. Suspenze se filtruje přes několik vrstev gázy nebo síta. Poté se kapalina nalije do nádoby s rozprašovačem, dokud plný objem není 10 litrů. Vzhledem k tomu, že Iskra je ochranou proti hmyzím škůdcům, zůstává způsob použití drogy standardní.

Zajímavé:
Co znamená remontantní růže? je to s 2x kvetením?.

Postup stříkání se provádí:

 • v ranních nebo večerních hodinách;
 • v klidném počasí;
 • pokud v následujících 2-3 dnech nebude pršet.

Výrobci nedoporučují míchat pesticid s jinými léky této třídy. Jinak je účinnost aktivních složek snížena.

Každý keř je rovnoměrně navlhčen připraveným roztokem. To platí jak pro horní, tak pro spodní části rostliny. Zadní strana listů musí být ošetřena, protože zde se nejčastěji nachází koncentrace larev parazitů. Nádrž se suspenzí se pravidelně protřepává, aby se zabránilo tvorbě sedimentu.

Ke zpracování je vhodná pouze čerstvě připravená pracovní kapalina. Nelze jej uložit ani použít následující den.

Dávkování a spotřeba

zpracování okurek

Spotřeba pracovní tekutiny je 1 g produktu na 1 litr vody. Spotřeba připraveného roztoku tak může být až 10 litrů na sto metrů čtverečních nebo 2 l/20 m².

Toto schéma se používá při postřiku:

 • rajčata;
 • okurky;
 • květinové plodiny.

dávkování léku

Pokud jde o použití léku Iskra s dvojitým účinkem na brambory, průtok pracovní tekutiny je často 5 litrů na 100 m². V tomto případě by čekací doba neměla být kratší než 20 dnů.

Předběžná je opatrnost

osobní ochranné prostředky

I přes svůj rostlinný původ patří insekticidní přípravek Iskra dvojitá ochrana do 3. třídy nebezpečnosti.

Stříkání se tedy provádí s použitím osobních ochranných prostředků:

 • brýle;
 • pracovní oděvy;
 • maska;
 • rukavice.

Označení pesticidu je uchováno několik dní. Když se objeví první známky otravy nebo nehody, poraďte se s lékařem a předložte tento balíček.

chemická otrava

Doba moření by neměla přesáhnout 3 hodiny, zejména v horkém počasí. To je nebezpečné pro vaše zdraví.

Během procesu stříkání je také zakázáno:

Po akci si ruce a obličej umyjte velkým množstvím vody a mýdlem. Insekticidní přípravek je skladován v původním uzavřeném obalu. Je pro něj vybrána místnost s minimální vlhkostí a bez přístupu slunečního záření. Dodržování těchto doporučení je povinné.

Zajímavé:
Můžeme dát zakořeněný plevel do kompostovací nádoby?.

Přípravek Iskra proti škůdcům

Přípravek Iskra proti škůdcům

Droga Iskra je insekticid (repelent proti hmyzu) s enterálním kontaktním účinkem. Doporučuje se k boji proti mandelince bramborové a listožravému hmyzu. Kromě toho ničí mšice, různé druhy molic, listové válečky, molice a pilatky.

Vyrábí se v práškové formě v sáčcích po 10 g a v tabletách po 10 g. Dobře se rozpouští ve vodě a je vysoce účinný, protože obsahuje dvě účinné látky – permethrin a cypermethrin. Jiskra může být použita jako „sanitka“ pro rostliny, když je mnoho škůdců. Kromě toho obsahuje draslík pro listovou výživu rostlin.

Užitečné informace o léku Iskra na škůdce

Účinná látka Permethrin, cypermethrin
Forma vydání Prášek, tablety
Třída nebezpečí pro lidi a zvířata 3 (nízko toxický)
Třída nebezpečí pro včely 1 (vysoce toxický)
Rostlinná toxicita Netoxický
Mechanismus účinku Enterický kontakt
Jak dlouho trvá, než škůdci zemřou? Do 1 hodiny
Jak dlouho lék působí 2 – 3 týdny
Kde se dá použít Schváleno pro použití na chatách a soukromých pozemcích pro domácnost (1), seznam rostlin, na kterých je droga schválena – jabloně, rybíz, zahradní květiny, okrasné keře, brambory, rajčata a okurky v otevřeném terénu

Návod k použití léku Spark od škůdců

Iskra je účinný lék, dokáže zničit mnoho škůdců, nedoporučuje se však pro všechny plodiny (2).

Brambory
Mandelinka bramborová, mol bramborový, beruška bramborová Ošetřujte rostliny, když se objeví škůdci – 10 g na 10 litrů vody, spotřeba – 10 litrů na 1 m2, jsou nutná XNUMX ošetření za sezónu
Rajčata a okurky v otevřeném terénu
Vůně Ošetřujte rostliny před a po odkvětu – 10 g na 10 litrů vody, spotřeba – 2 litry na 10 mXNUMX. m
Jablkový strom
Vůně Ošetření stromů při výskytu škůdců (kromě období květu) – 10 g na 10 litrů vody, spotřeba – 2 – 5 litrů na strom (podle věku a velikosti), stačí 1 ošetření
Rybíz
Mšice, molice, listové válečky, pilatky Ošetřujte rostliny před květem a po sklizni – 10 g na 10 l, spotřeba – do 1,5 l na 10 mXNUMX. m
Zahradní květiny, okrasné keře
Komplex škůdců Ošetřujte rostliny před a po odkvětu – 10 g na 10 l, spotřeba – až 2 l na 10 mXNUMX. m
Zajímavé:
Chci postavit přístavbu. co lze udělat se studnou umístěnou vedle domu?.

Recenze agronomů o léku Iskra na škůdce

„Iskra je velmi účinný lék, protože obsahuje 2 účinné látky proti škůdcům,“ říká agronomka-chovatelka Světlana Michajlova. – Aby to ale fungovalo, je důležité dodržovat řadu zásad – rostliny ošetřovat pouze čerstvě připraveným přípravkem, za jasného bezvětrného počasí, nejlépe ráno nebo večer. Optimální teplota pro působení drogy je 12 – 25 °C.

Lék musí být nejprve zředěn v malém objemu vody a poté ve dvou stech objemech až do 10 litrů.

Oblíbené otázky a odpovědi

Iskra odpověděla na naše otázky ohledně drogy agronomka-chovatelka Světlana Michajlova.

Kolik stojí tablety Iskra?

Tablety Iskra stojí od 250 do 330 rublů, v závislosti na obchodě.

Kde koupit lék Iskra?

Droga jiskra se dá koupit v zahradních centrech, hypermarketech a internetových obchodech – jde o oblíbený přípravek na ochranu rostlin, sehnat jej nebude problém.

Jaká je čekací doba na lék Iskra?

Čekací doba na tento lék závisí na kultuře. Na brambory, okurky, rajčata, jabloně, zahradní květiny a okrasné keře – 20 dní, na rybíz – 60 dní.

zdroje

 1. Pesticid Iskra, TAB (21 g/kg cypermethrin, 9 g/kg permethrin), státní registrační číslo 046-01-2708-1 // Osvědčení o státní registraci pesticidu nebo agrochemikálie č. 2708, Ministerstvo zemědělství Ruska
 2. Státní katalog pesticidů a agrochemikálií povolených pro použití na území Ruské federace od 6. července 2021 // Ministerstvo zemědělství Ruské federace
  https://mcx.gov.ru/ministry/departments/departament-rastenievodstva-mekhanizatsii-khimizatsii-i-zashchity-rasteniy/industry-information/info-gosudarstvennaya-usluga-po-gosudarstvennoy-registratsii-pestitsidov-i-agrokhimikatov/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *