Jak tvarovat hrušku po utržení?

Proč potřebujete korkovat ovocné stromy Stává se, že mladý zahradní stromek roste jednostranně – buď se pupen nemohl probudit, nebo se zastavila výživa větve, která již začala růst. To znamená, že ledviny nebo „pod pupenem“ nemají dostatek výživy. V tomto případě se sklízí ovocné stromy – nad spícím pupenem se vede řez.
Nabízíme krátké povídání o tom, jak se kerbovka provádí, kdy a jak pomáhá nevyvinutým ledvinám probudit se.

Řezání dřeva: proč se to dělá?

Téměř všechny ovocné a okrasné rostliny se řídí zákonem apikální dominance. Spočívá v tom, že zatímco hlavní výhon roste v plné síle, vedlejší výhonky nedostávají správnou výživu. Pokud rostlina ztratí hlavní výhon, který je ohnutý nebo odlomený, přebuduje na růst postranních výhonů. V tom druhém se aktivují růstové body a začnou se produkovat specifické růstové stimulanty – auxiny.
Ale aby se aktivovaly růstové body, není nutné vyříznout hlavní výhonek mladého stromu. Stačí jednoduše udělat řez nad ledvinou, kvůli kterému se sníží vodivost cév v tomto místě trupu a většina živin jde do této nečinné, nevyvinuté ledviny. Tato technika se nazývá kerbovka.
Kerbovka z ovocných stromů se může provádět i pod pupenem nebo větvičkou, aby se zpomalil její vývoj.
Kdy probíhá těžba stromů?

Na samém konci zimy nebo na samém začátku jara.
Jak probíhá těžba stromů?

Nejprve si připravte velmi ostrý nůž a vydezinfikujte jej v silném roztoku manganistanu draselného, ​​otřete čistým hadrem a osušte. Přímo nad spícím pupenem nebo větvičkou, 0,5 cm nad ním, udělejte řez o šířce 2 mm až 2 cm (čím větší strom, tím větší řez). Proužek kůry s malou částí dřeva se vyřízne ve tvaru kříže, proužku, oválu, nejčastěji se však doporučuje řez ve tvaru půlměsíce.
Je v pořádku, pokud se řez ukáže být větší, než jste chtěli – rána by měla být pečlivě ošetřena zahradním lakem a časem se zahojí. Někteří zahrádkáři se dokonce omezují na řez bez vyříznutí kůry, i když je to špatně: na silném stromě se řez zahojí během několika dní a řez nebude mít žádný účinek.
Kerbovka ovocných stromů se doplňuje přelepením řezu elektropáskou lepicí stranou nahoru na 1-2 týdny. Po zákroku začnou větve aktivně růst a na podzim se na „plešaté“ straně stromu vyvinou mladé výhonky a koruna se vyrovná.
Kerbovka stromů na zahradě: co dalšího je třeba vzít v úvahu?

Zajímavé:
Proč jehličí zhnědlo na bázi smrku koniki? jak zachránit rostlinu?.

— u stromů s onemocněním dásní – třešní, švestek – byste neměli provádět odstraňování jader
— Odjádrování se provádí nejen u zahradních stromů, ale také u keřů a pokojových květin. V druhém případě máme co do činění s tenkými stonky, takže zde na kerbovku stačí řez.
– před kerbovkou zkuste odhadnout, jak poroste budoucí poupě – případná větev by neměla překážet již rostoucím. Také byste neměli probudit pupeny umístěné na vnitřní straně kmene.
#formace

Jak tvarovat hrušku po utržení?

Díky společnému úsilí všech aktivních odborníků a dalších začala hruška růst. Co dělat dál? Nebo počkat do příštího roku? Provedl jsem řez spodních 4 větví, ale vylezly všechny pupeny.

Kerbovka a nyní stát

Kerbovka a nyní stát

Tak jak to bylo

Tak jak to bylo

To může být užitečné:

  • Hruška se probudila, listy, aniž by kvetly, uschly. Pomůžete stromu?
  • Podělte se o své recenze o odrůdě hrušek Yuryevskaya
  • Na mladé hrušni neroste žádná zeleň. Jak oživit strom?

Máte dotaz na zahradu? Zeptejte se našich odborníků a zkušených zahradníků.
Zeptejte se

Otázka je v následujících sekcích: otázky, hrušky, kerbovka, formace
8 komentářů 1 díky za otázku 1 oblíbené 1947 zobrazení
Sdílet odkaz
Kopírovat odkaz
Autor otázky:
Sláva Kazaň 13. května 2020, 15:46
Poděkovat! Poděkoval jsi 105
Otázka přidána do oblíbených
Добавить в избранное
Všechny odpovědi a komentáře (8)
13. května 2020, 18:24

Odstranil bych všechny větve do výšky 60 cm a nad tím bych odstraňoval výhony rostoucí jedním směrem, jeden po druhém. Na špičce bych nechal jednoho dirigenta.

13. května 2020, 19:30

Větve začínají na 80 cm O tomto stromu jsme psali dříve, udělám to samé se zbytkem. Je to tak, že větve již začaly růst, zřejmě je můžete pouze štípnout?

Zajímavé:
Okraje listů měchýřku začaly zasychat. co dělat?.

13. května 2020, 19:56

Hrušeň je dlouhověká a v dospělosti může být velmi krásná. Podle mého názoru je nejlepší formací pro hrušeň na mohutné a polozakrslé podnoži řídce patrná koruna s oddělenými patry 3-5 kosterních větví a vzdálenostmi mezi patry 50-60 cm ne méně než 80 cm od země. a pokuste se udržet sklon větví alespoň 70° od svislice. Nyní tedy můžete opatrně odstranit vše pod 80 cm, poté ponechat například 3 nebo 4 vícesměrné dobře rostoucí výhonky první řady a odstranit vše nad nimi v intervalu 50 cm různé směry a překrývající se v horizontální rovině mezery první vrstvy a samozřejmě ponechávají centrální vodič. Pokračujte ve vytváření koruny ve stejném pořadí. Zároveň nedovolte, aby boční větve předbíhaly vodič a navzájem. Za 3-4 let získáte silný strom s krásnou kostrou, po které se snadno šplhá. Což je také důležité pro pohodlí při sklizni a pro tělesnou výchovu. Volitelně můžete vytvořit tenkou korunu jako točité schodiště. Bude také krásný a funkční.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *