Jak zasadím sazenice ve skleníku a skleníku.

0

Jak sázím sazenice ve skleníku a skleníku

Vysazujeme rajčata ve skleníku a na otevřeném prostranství: zde jsou jemnosti a tajemství

Je čas vyrazit na zahradu a do skleníku. Pro mnoho zahradníků, zejména těch, kteří zaseli brzy, sazenice „žádají“ o uvolnění. Nyní existují odrůdy a hybridy pro všechny klimatické zóny a podmínky. Proto i ve středním pásmu můžete poměrně snadno pěstovat lahodná rajčata nejen v

, ale i v otevřeném terénu. A protože rajčat není nikdy příliš mnoho, dělají to amatéři: sází skleníková i mletá rajčata.

Je čas zasadit sazenice rajčat

Termíny výsadby

Většinu zeleniny vyséváme a vysazujeme na naší zahradě na samém začátku května. Platí to i pro rajčata? Mluvíme samozřejmě o středním pásmu a severnějších regionech. V jižních oblastech mohou být všechna rajčata vysazena na samém začátku května.

Ne, rajčata je lepší nesázet v nejbližším možném termínu. Optimální je začít s tím v průměru po 12. – 15. květnu: právě před touto dobou nastává tzv. nachlazení ptačí. Po skončení nebezpečného období se již nemusíte bát: nyní budou vhodné denní i noční teploty. Současně jsou doby výsadby skleníkových a „pouličních“ rajčat odlišné.

Je čas zasadit rajčata! Foto od autora

do uzavřené země

Sazenice rajčat lze bezpečně sázet od 15. května. A

do otevřeného zahradního záhonu

– o týden později. Takže 22. – 25. května je již vhodný termín. Samozřejmě je třeba vzít v úvahu podmínky konkrétního roku a vlastnosti vaší oblasti. Pokud je tedy jaro horké, s největší pravděpodobností nenastane tradiční silný ochlazení a rajčata bude možné zasadit dříve. Pospíšit si budete muset také v případě, že jsou vaše rajčata příliš přerostlá a v sazenici už nemají dostatek prostředků. A někdy teplo ani na konci května nikam nespěchá a deště vydatně zalévají půdu – pak lze výsadbu odložit na pozdější datum, kdy se jaro ještě chystá přijít na své.

Zajímavé:
Můžeme dát zakořeněný plevel do kompostovací nádoby?.

Jak naplnit záhony s rajčaty

V první řadě je potřeba postele důkladně uvolnit. Rajčata milují kyslík v půdě, mají rádi dobře propustnou půdu a nesnášejí přemokření. Proto by bylo vynikajícím řešením přidat

– především na otevřených záhonech (ve skleníku je těžké zamokření stěží možné, protože půda je zde chráněna před deštěm).

U rajčat je velmi důležitá kvalita a složení půdní mikroflóry, proto musíme přidávat přísady zaměřené na její „oživení“. Můžete například sypat půdu

Po prvním otočení je třeba do půdy skleníku přidat diatomit a humát draselný. Foto od autora

Živiny jsou nyní také velmi potřebné! Jaro je samozřejmě časem pro hnojení dusíkem. Ale kromě potřeby

, každá kultura má své vlastní požadavky. Rajčata potřebují také fosfor, křemík a vápník. Proto volíme

s vysokým obsahem těchto prvků. Roztok je nutné připravit podle návodu a záhony zalévat stejným způsobem. K tomu je lepší použít naběračku: protože je produkt přírodní, může v něm být usazenina, která může ucpat postřikovač

, nutno zmínit, že se jedná o zcela přírodní látku, která se získává ze dna starověkých lomů.

Do skleníkových záhonů přidáváme „BIO-komplex Gumate draselný“ a „BIO-komplex Sapropel Superkoncentrát“ a do otevřených přízemních záhonů „BIO-komplex Gumate Draslík“, „BIO-komplex Sapropel Superkoncentrát“ a „BIO-komplex Diatomite Garden“.

Výsadba sazenic rajčat ve skleněném skleníku

Mnoho zahradníků stále takové skleníky má, ale vzhledem k obtížným mikroklimatickým podmínkám uvnitř jsou jednou z nejobtížnějších možností pěstování rostlin. Ve skleněném skleníku během dne za slunečného dne může teplota dosáhnout +50 ° C a v noci velmi rychle klesá. Výsledkem je, že pokud je noc chladná, teplota v takovém skleníku je téměř stejná jako venku. Na základě souhrnu parametrů jsou takové podmínky pro rostliny obtížné a způsobují snížení jejich imunity. Proto je zde zapotřebí speciální péče o rostliny a těch nejlepších přísad.

Zajímavé:
Co můžete zasadit po odstranění keřů rybízu?.

Nezapomeňte při výsadbě použít komplex Rostobion BIO. Foto od autora

Ve skleníku musíme vybrat místo ne náhodné, ale takové, kde by se rajčatům dostalo co nejvíce čerstvého vzduchu a bylo by nejméně horko. Nejlepší umístění je blíže ke dveřím. Není tedy vhodné tuto plodinu sázet doprostřed skleněného skleníku. Doporučuji zvolit boční postele, pokud jsou tři, a je prostřední.

Před výsadbou (asi 3 hodiny) je potřeba sazenice vydatně zalít roztokem biostimulátoru na bázi chlorelly – přípravkem

, který obsahuje fytohormony, aminokyseliny a vitamíny. A při samotném sázení zálivku zopakujte: udělejte pro rajče hlubokou jamku, zalijte ji biostimulačním roztokem, zasaďte rajče a zalijte znovu ne obyčejnou vodou, ale stejným roztokem Rostobion. Vedle rajčat v takovém skleníku můžete zasadit

. (Samozřejmě při dodržení požadovaných vzdáleností mezi plodinami.)

Výsadba sazenic rajčat v polykarbonátovém skleníku

Polykarbonátový skleník má mnohem mírnější mikroklima a tady budou rajčata v klidu. Samotný polykarbonát má také mírně stínící efekt, protože není tak průhledný jako sklo. Výběr umístění závodu je zde na vás.

Polykarbonátový skleník má mírnější mikroklima. Foto od autora

Aby sazenice co nejrychleji zakořenily a začaly aktivně růst, doporučuje se samozřejmě při výsadbě použít i Rostobion. Zde ale bude stačit jedna zálivka – při výsadbě. Nebo můžete sazenice před výsadbou zalít biostimulantem, dokud jsou ještě v květináčích.

Význam výživy pro půdu a samotné rostliny zde nebyl zrušen. Proto půdu rozléváme roztoky „Humát draselný“ a „Sapropel“. Vedle rajčat v takovém skleníku můžete zasadit

a papriky. Vždy dobrý soused –

, zlepšuje chuť rajčat.

Výsadba sazenic rajčat v otevřeném terénu

Otevřená půda pro rajčata ve středním pásmu je téměř stejně stresující jako ve skleněném skleníku (samozřejmě kromě vysokých teplot). Proto je vhodné zasadit sazenice do záhonů pomocí všech prostředků, které vytvářejí maximální pohodlí pro rajčata. „Rostobion“ by se zde měl používat častěji než ve skleníku, protože na otevřeném prostranství během chladného počasí a deště může docházet k narušení absorpce živin.

Zajímavé:
Pomozte mi určit, co je to za rostlinu?.

Vše, co potřebujete k výsadbě rajčat v otevřeném terénu. Foto od autora

Nezapomínejme ani na samotnou technologii přistání. Sazenice doma se jistě poněkud protáhly a my je sázíme a prohlubujeme je hluboko. To je dobré pouze pro rajčata. Pokud sazenice velmi vyrostly, jejich kvalita se zhoršila, listy začaly žloutnout, pak je lepší je zasadit „vleže“, nezapomeňte zvednout vrchol pomocí podpěry.

Možnosti úkrytu pro rajčata v otevřeném terénu

Důležitá nuance: rajčata nemohou být ponechána na otevřeném prostranství bez přístřeší. To se dělá jak z chladu, tak hlavně z deště. v opačném případě

přijde k rostlinám poměrně rychle. Nejlepší možností je nainstalovat oblouky přes postel, na které se hodí tenký lutrasil, a nahoře – tenký film. To vše lze k obloukům připevnit kolíčky na prádlo.

Schéma použití je následující:

Pokud je příjemné počasí, nenasazujeme pokrývky vůbec, pokud je příliš horko, hodíme lutrasil a zastrčíme konce. Ukazuje se to jako baldachýn, zastínění, když se ochladí, úplně zakryjeme postel rajčaty s lutrasilem, položíme také film a po dešti jej odstraníme.

Na volném prostranství – pouze s přístřeškem. Foto od autora

Ale pokud mluvíme o procesu přistání, pak

Případné nově vysazené sazenice rajčat je lepší zastínit

. Stává se, že v tuto chvíli není čas na instalaci oblouků, materiál ještě nebyl zakoupen atd. Pak použijeme expresní variantu stínování – vezmeme malé tyčinky a na ně přišpendlíme listy starého kalendáře nebo něčeho podobného. Poté tyto zástěny umístíme tak, aby vytvářely stínování. Přes den bude potřeba měnit umístění zástěn podle pohybu slunce, aby byla vysazená rajčata neustále ve stínu. Prvních 5 dní je určitě nutné zastínění, pak – podle počasí a situace.

Zajímavé:
Je možné využít obilný odpad k pěstování hub?.

Možnosti stínění obrazovky. Foto od autora

Po výsadbě ve skleníku nebo na otevřeném prostranství nekrmte rostliny dusíkatými hnojivy, dokud se neobjeví první vaječníky. Pokud se listy rajčat začnou kroutit, znamená to, že přijaly příliš mnoho dusíku – pak skleník zalévejte zředěnou vodou.

. Další možností, jak tento prvek neutralizovat, je smíchat síran draselný s pilinami a zarýt je do půdy, poté dobře zalít.

za pomoc s přípravou článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *