Je možné ořezat suché větve rybízu po otevření pupenů?.

0

Je možné ořezat suché větve rybízu po otevření pupenů?

Je možné ořezat suché větve rybízu po otevření pupenů?

Dobré odpoledne Je možné ořezat suché odumřelé větve rybízu po otevření pupenů, protože to nebylo možné provést před rozkvětem a keř je velmi hustý s odumřelými větvemi?

To může být užitečné:

 • Jak poroste rybíz na horkých místech?
 • Proč po poškození kůry uschnou všechny listy na větvi rybízu? Jak to vyléčit?
 • Rybíz je nemocný. O jakou nemoc se jedná a jak mohu keři pomoci?

Máte dotaz na zahradu? Zeptejte se našich odborníků a zkušených zahradníků.
Zeptejte se

Otázka je v následujících sekcích: otázky, rybíz, jarní prořezávání
1 komentářů děkuji za otázku přidat k oblíbeným 2132 zobrazení
Sdílet odkaz
Kopírovat odkaz
Autor otázky:
Irina Denisova Elektrogorsk 2. května 2022, 07:14
Poděkovat! Poděkoval jsi
Všechny odpovědi a komentáře (1)
2. května 2022, 10:26

Suché, smršťující se, zlomené, nemocné, velmi tenké atd. větve mohou být vyříznuty kdykoli během sanitárního prořezávání. Obecně lze řez provádět kdykoli, ale optimální doba je po opadu listů a před otevřením poupat, u rybízu ihned po sklizni.

Zanechte prosím komentář

Přidejte komentář k příspěvku

Asmera2004 2. června 2020, 07:52

Zajímavé:
Proč listy maliníku blednou, ale neopadávají? jak se s tím vypořádat?.

Je tam keř černého rybízu, ale žádné bobule. Proč rybíz neplodí?

Můj keř rybízu je starý pět let. Je velký, krásný, zelený. Na podzim to omlazuji. Ze země roste spousta nových výhonků. Ale na keři není více než 20 větví s bobulemi. nechápu, co je špatně. A vedle je mladší, menší keř. Mnohem nižší. Nejsou tam žádné bobule.

Tatiana2612 12. listopadu 2017, 20:43

Mladý rybíz onemocněl. Pomozte radouMladý rybíz onemocněl. Pomozte radou

Dobrý den! Pomozte mi prosím radou. Letos v létě jsem se stal majitelem dači. Půda byla neudržovaná; výsadba zahrnovala tři staré jabloně a dva keře černého a červeného rybízu. Veškerou půdu jsme obdělávali, navozili černozem a pohnojili ji. Zasadili to.

julia-bn 20. srpna 2015, 23:03

Ahoj! Už druhým rokem se na mých keřích červeného a černého rybízu objevují mšice. Vrcholy větví jsou poškozené. Sousedi to nemají. Bojuji, jak nejlépe umím: stříkám mýdlem, sypu popel. Kolem keřů v blízkosti pařezu byla nalita silná vrstva.

durkin-andrei 5. května 2016, 00:07

Na keřících rybízu právě začala kvést poupata a už jsou tam nějací červíci a pavučiny s mšicemi! Naléhavě! Co dělat .

Eleko 8. srpna 2016, 10:00

Rybíz: video o letní péči po sklizniRybíz: video o letní péči po sklizni

Rybíz má v našich chatách své důstojné místo. V žádné jiné bobulovité rostlině nenajdete tak vynikající kombinaci chuti, výhod a rozmanitosti. Každý z typů je svým způsobem dobrý, ale černý stojí stranou: jeho jas je nesrovnatelně jasný.

večer 28. května 2022, 20:55

Na keřích rybízu jsou listy málo vyvinuté, některé listy jsou na okrajích zažloutlé. Co třeba rybíz?Na keřích rybízu jsou listy málo vyvinuté, některé listy jsou na okrajích zažloutlé. Co třeba rybíz?

Řekni mi, prosím, co je s tím rybízem? Na 2 keřích jsou některé holé větve, listy jsou málo vyvinuté, některé listy jsou na okrajích zažloutlé. Rybíz 1 rybíz 2

Prohlédněte si všechny materiály o rybízu: Vidět vše

Péče o rybíz na jaře – jak správně prořezávat, krmit a ošetřovat keře

: Jak se starat o rybíz na jaře

Rybíz není příliš náladový. Ale přesto nezapomeňte na keř, jinak výnos začne klesat a bobule se scvrknou. Udělejte si proto čas na tři hlavní jarní postupy: prořezávání, přihnojování a ochranu před chorobami a škůdci.

Zajímavé:
Jak používat 3% roztok kyseliny borité ke krmení zeleniny rostoucí na zahradě?.

Přihlaste se k odběru našich kanálů

Brzy na jaře se rybíz probouzí po dlouhé zimě. Když sníh roztaje, je nutné odstranit přístřešek z křoví, aby nedošlo k navlhnutí. To by mělo být provedeno postupně, aby rostlina nezažila stres. Rámové konstrukce by se neměly rozebírat, stále mohou být užitečné k ochraně rostlin před spálením sluncem. Stačí natáhnout tenký bílý spunbond a rybíz bude chráněn před spalujícím jarním sluncem.

Rybíz je považován za mrazuvzdornou plodinu a nevyžaduje povinný přístřešek. Ale přesto stojí za to ji uspořádat, pokud jsou zimy ve vašem regionu bez sněhu nebo velmi chladné.

Péče o černý, červený a bílý rybíz na jaře je prakticky stejná. Nejprve očistěte půdu pod keři od starého mulče a zbytků sněhu, zkypřete zem a odstraňte první plevel. Nyní je čas začít řezat.

Jak prořezávat rybíz na jaře

Řezání rybízu

Sanitární prořezávání rybízu na jaře umožní keřům získat sílu před květem a plodem. Je to také skvělá příležitost zkontrolovat rostliny, zda nejeví známky poškození chorobami a škůdci.

Řez by měl být proveden před nabobtnáním pupenů a aktivním prouděním mízy.

Chcete-li pracovat, vezměte ostrý čistý nůž a odstraňte:

 • sušené, zmrazené, křivé a zlomené výhonky;
 • nemocné a tenké větve;
 • zahušťování výhonků keřů;
 • tmavě hnědé staré výhonky.

Na závěr proveďte tvarovací řez. Na černý rybíz ponechte 2-4 pupenů na bočních výhoncích 5-7 let, zbytek odřízněte. Silné jednoleté výhonky zkraťte o 10-15 cm.V důsledku toho by měl být keř kompaktnější a „průhlednější“ ve středu.

У červená и bílý rybíz prořezávání je jiné, protože jejich větve si udrží vysoké výnosy až 8 let. Pro plnou plodnost musí mít keře mladé i staré výhonky. Na výhonech odřízněte pouze horní nevyzrálé části, odstraňte vrcholy a nejstarší větve. Na větvení prvního a druhého řádu není potřeba sahat. Po prořezání by se keř měl skládat z 20-25 větví starých 1-8 let.

Zajímavé:
Jak správně nainstalovat květináč na pařez?.

Přečtěte si více o prořezávání rybízu v našem článku.

Správné prořezávání rybízu
Jak zvýšit úrodu rybízu několikrát? Každou sezónu rostlinu řádně seřízněte.

Rybíz bud brzy na jaře. Pokud mají nepřirozený oteklý vzhled, pak je rostlina postižena. ledvina roztoč. Bezodkladně takové pupeny odřízněte nebo odštípněte, dokud z nich škůdci neutečou a nerozšíří se po celém rybízu.

Roztoč

Pupeny rybízu napadené roztoči rybízových pupenů; carbonat.ru

Při řezu také věnujte pozornost jádru řezané větve. Pokud je tmavý, ne zelený, pak je keř ovlivněn larvami skleněná nádoba na rybíz. Je vidět díra plná prachu? Rostlina si larvy oblíbila vrták úzký. V případě vážného poškození bude nutné keř vykořenit. Pokud je takových větví málo, odřízněte je, aniž byste opustili konopí, a nezapomeňte ošetřit keře před škůdci, o kterých budeme diskutovat níže.

Nemocné a staré větve, postižené pupeny spalte, zdravé výhony lze použít k množení.

3 efektivní způsoby množení rybízu
Jak rybíz množíte: řízkováním nebo vrstvením?

Kruhy kmene očistěte a nakypřete půdu, aby vzduch lépe pronikl ke kořenům a povrch se nepokryl krustou.

Musím na jaře zalévat keře rybízu

Zavlažování rybízu

Červený a bílý rybíz dobře snáší sucho, na rozdíl od černého rybízu, ve kterém je kořenový systém umístěn blízko povrchu země. Ale na jaře, po roztání sněhu, je obvykle dostatek vláhy pro všechny rostliny. Proto není nutné dodatečně zvlhčovat půdu, aby nedošlo k hnilobě kořenů. První zalévání se obvykle provádí koncem května – začátkem června, kdy rostliny aktivně rostou a tvoří vaječníky. V závislosti na stáří keře je nutné pod každý nalít 2 až 5 kbelíků vody, aby byla země navlhčena do hloubky 40 cm.

Pokud bylo v zimě málo sněhu a v březnu až dubnu je půda suchá, zalijte ji. Pod dospělé keře (starší 3 roky) nalijte 2 kbelíky měkké vody (nejlépe dešťové), pod mladé – každý 1 kbelík.

Zajímavé:
Jak správně vyměnit plastovou trysku vodovodní baterie, která po mrazech vytekla?.

Jak krmit rybíz na jaře

Oblékání rybízu

Péče o červený, černý a bílý rybíz na jaře zahrnuje také zálivku, bez které bude obtížné získat bohatou úrodu bobulí. Rostliny mohou být krmeny organickými a minerálními hnojivy. Například vrchní oblékání rybízu na jaře lze provádět podle tohoto schématu.

Kořenový obvaz

Folikální vrchní obvazy

V prvním roce po výsadbě není třeba rybíz přihnojovat, bude mít dostatek živin, které byly zavedeny do výsadbové jámy.

Pravidla pro podzimní výsadbu červeného a černého rybízu
Mluvíme o výhodách a pravidlech výsadby rybízu na podzim.

Po hnojení mulčujte kmeny stromů, abyste zabránili odpařování vlhkosti nebo negativním účinkům náhlých teplotních změn. K tomu je lepší použít humus nebo kompost, který navíc nasytí půdu užitečnými látkami.

Jak ošetřit rybíz na jaře před chorobami a škůdci

zpracování rybízu

Když roztaje sníh, poupata nabobtnají, je čas ošetřit rybíz na jaře před chorobami a škůdci. Při prořezávání jste již mohli posoudit zdravotní stav keřů. Možná jsou někteří z nich nemocní a potřebují naléhavou pomoc. Pokud nejsou pozorovány žádné známky, nezapomeňte provést preventivní postřik. Nejlepší doba pro postup je březen-duben, kdy se ledviny ještě neotevřely.

Nemoci rybízu jaro a začátek léta mohou způsobit neúrodu. Mezi nejčastější a nejnebezpečnější houbová onemocnění patří:

 • antraknóza – na listech jsou nápadné červenohnědé skvrny, které časem rostou a splývají;
 • septoria – listy se nejprve pokrývají malými hnědými skvrnami, v polovině léta se ve středu zesvětlí a na okrajích zhnědnou;
 • šedá hniloba – listy se pokrývají hnědým povlakem a vysychají, někdy se na dřevě objevují hrudky s charakteristickým povlakem;
 • rez – objevují se nažloutlé skvrny, které postupně splývají a na spodní straně listů je patrný rezavý povlak;
 • sferoteka (americká padlí) – listy, stonky keře a později jsou plody pokryty bílým květem (pak barva hnědne).
Zajímavé:
Je třeba jehličnany na celou zimu přikrýt?.

Neméně nebezpečná jsou virová onemocnění, například froté (reverze) a pruhovaná mozaika, které nelze léčit a vyžadují úplné zničení keřů.

Choroby rybízu a angreštu – popisy s fotografiemi a způsoby léčby
Tento článek vám pomůže identifikovat onemocnění na červeném a černém rybízu, stejně jako angrešt.

Pro ochranu rostlin ošetřete rybíz na jaře před lámáním pupenů následujícími přípravky dle vašeho výběru:

 • 3% roztok síranu měďnatého,
 • 5% roztok síranu železnatého,
 • 3% roztok kapaliny Bordeaux,
 • Fitosporin-M, Gamair, Sporobactern, Topaz atd.

Můžete také provést ochranný postřik s popelem. K tomu nasypte 100 g popela do 1 litru vody, nechte 3 dny louhovat, sceďte a přidejte 3 litry vody.

Rybízoví škůdci Na jaře ještě nejsou tak nápadné, ale brzy o sobě dají vědět. Jak identifikovat infekci ledvinovým roztočem, rybízovým sklem a zlatou rybkou, jsme popsali výše. Rybíz má ale nepřátel mnohem více. Tak velké škody na rostlinách působí molice pupenová, molice, pilatky, hálka rybízová, mšice a další nebezpečný hmyz.

Nejoblíbenějším prostředkem na ochranu rybízu lze nazvat biopreparáty Fitoverm, Bitoxibacillin aj. K ošetření silně postižených rostlin jsou vhodné Aktara, Biotlin, Inta-Ts-M, Kinmiks, Fufanon-Nova aj.

Pokud jste přívržencem lidových metod, použijte pro prevenci mýdlový roztok, infuze česneku, cibulové kůry nebo tabáku.

Musím na jaře zalít rybíz vroucí vodou?

Rybíz vařící voda

Jistě jste slyšeli, že zkušení zahradníci na jaře polévají keře rybízu vařící vodou. Tento postup je určen k ničení škůdců a patogenních bakterií. Provádí se přísně na spícím keři (pupeny nejsou oteklé, nedochází k proudění mízy), jinak hrozí poškození rostliny. Před zákrokem je vhodné keř svázat, aby se všechny výhonky rovnoměrně shodily.

Ti, kteří praktikují tuto metodu, si jsou jisti, že rybíz tímto způsobem získá další ochranu. Je však důležité vzít v úvahu, že vroucí voda se rychle ochlazuje a je nepravděpodobné, že by měla nějaký významný destruktivní účinek. Zároveň bude potřeba hodně vody a po proceduře se pod keři zmáčknou nečistoty. Pokud tedy přesto považujete tuto metodu za správnou, proveďte ji, ale nezapomínejte na jiné, efektivnější a časově méně náročné metody. Jedno polévání vroucí vodou nemůže zcela ochránit rybíz před chorobami a škůdci.

Zajímavé:
Jak správně připravit půdu pro sazenice? zkušenosti a rady od obyvatel sedmi dacha.

Péče o rybíz na jaře po zimě není příliš náročná. Udělejte si čas na keř – a poděkuje vám množstvím šťavnatých a velkých bobulí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *