Je možné přesadit řadu dospělých tújí a udržet je zdravé?.

0

Je možné přesadit řadu dospělých tújí a udržet je zdravé?

Nazvat túji vrtošivou rostlinou by bylo oříšek. Proto se, nenáročný a krásný, stále více používá k zdobení pozemků. Jednou z nepopiratelných výhod této stálezelené rostliny je její loajalita k přesazování. Ne všechny plodiny tento postup prostě tolerují a pak udělat chybu s místem přistání je tragédie. U tújí se to s největší pravděpodobností nestane.

Proč znovu vysazovat túje?

Ti, kteří jsou příznivci vnitřního zahradničení, často doma pěstují túje v květináči. Ale strom roste natolik, že je nutné ho ponořit do ulice. To je první důvod pro transplantaci, ale ne jediný. Stavbu lze plánovat na místě, kde túje roste, a nezbývá nic jiného, ​​než túju vykopat a zasadit na jiné místo.

Nebo se stane, že web byl původně vybrán nesprávně. Tuje byla narychlo vysazena a poté se design lokality začal měnit a formovat, objevila se kompletní kompozice a túje na tomto místě se do ní nehodí. A to je také potřeba transplantace.

Termíny

Brzy na jaře nebo na podzim se snaží túje přesadit. Pokud je to na jaře, je lepší to udělat na rozhraní března a dubna. Pokud na podzim – od září do října, bez čekání na radikální změny počasí. Přitom na podzim je sice možné úrodu znovu zasadit, ale rizika jsou o něco vyšší. Před chladným počasím (které nelze vždy předvídat) rostlina nemusí mít čas zakořenit. Jaro je proto považováno za bezpečnější období. Ale tady není všechno tak jednoduché.

Zajímavé:
Pomozte mi zjistit, co je s Crassulou. Je to nemoc nebo škůdce?.

Někteří zahrádkáři tvrdí, že přes všechna ostatní rizika je podzim stále nejpříznivějším obdobím pro přesazování. Pokud nepřepočítáte načasování, rostlina bude mít čas na růst mladých kořenů a snadno se přizpůsobí.

Ale hodně záleží na tom, v jakém věku se keř přesazuje: mladý nebo zralý. Mladí lidé snadněji snášejí manipulaci a samotný zákrok je jednodušší a rychlejší. S dospělými exempláři si musíte pohrát.

Jak vybrat a připravit místo?

Místo by mělo být slunečné, ale je možná mírná tma. Thuja by neměla být přesazována do otevřených oblastí s průvanem a silným větrem. Prostor, kde bude růst, je třeba vyčistit od plevele, zbytků steliva a lze jej vykopat. Dále je třeba připravit díru, její hloubka a šířka by měla být o 50 cm větší než kořeny thuja. Je naplněn velkým množstvím vody.

Složení půdy pro přesazené túje:

 • říční písek;
 • popel ze dřeva;
 • rašelina;
 • humus;
 • shnilé lesní jehličnaté podlahy;
 • fosforečná a draselná hnojiva (ne vždy potřebná, ale pokud se v této půdě dlouho nehnojilo, bude vyžadováno).

To vše je důkladně promícháno. Na dno jámy se nalijí drenážní a draselné přípravky. První by mohla být například rozbitá cihla. Strom je vysazen tak, aby kořenový systém nepřišel do kontaktu s hnojivy (může dojít k popálení). Ideální je, když túje roste v úrodné půdě, ale každý zahradník si může složení, které má, mírně upravit.

Transplantační technologie

Thuja je kultura, kterou lze spíše nazvat sluncem milující. Ale v den transplantace by stále neměla být vystavena přímému slunečnímu záření. Jehličí se snadno spálí a místo toho, aby se rostlina snažila přizpůsobit, bude muset vynaložit své prostředky na obnovu. Kromě toho se keř po popáleninách vážně dehydratuje.

Zajímavé:
Keřová paprika shazuje květy a vaječníky. co je potřeba udělat, aby se to nestalo?.

Transplantace je vícestupňový proces.

 1. Rostlina je vykopaná. Buďte opatrní při ústupu od potenciálního konce kořenů. Je velmi nebezpečné poškodit kořenový systém. A jelikož roste téměř na povrchu tújí, vykopává se přímo ze země. Odstranění rostliny lze provést vidlemi a obvykle se provádí ve dvou lidech.
 2. Pro správné vykopání keře je kolem kmene vykopán příkop, jehož průměr je 30 cm.
 3. Pokud se hliněná koule okamžitě rozpadne nebo pokud se thuja nejen vykope, ale také přepraví na velkou vzdálenost, kořeny rostliny jsou zabaleny do látky a svázány provazem – směs půdy by se neměla rozlévat. Rostlina je umístěna na překližkové desce nebo jiném vhodném rovném povrchu. Ale pokud máte možnost použít zahradní vozík, použijte ho – je to s ním jednodušší.
 4. Pokud se zjistí, že kořeny jsou příliš dlouhé, lze je zkrátit (sterilním nástrojem).
 5. Sazenice se posílá do předem vykopané díry, která je předem připravena – oddenek je jemně narovnán, pokryt zeminou a půda je zhutněna. Půdu v ​​blízkosti kmene vydatně zalévejte.
 6. Půda je mulčována tak, aby se mulč nedotýkal kmene.
 7. Při přesazování není potřeba v rostlině hrabat, ani není nutné příliš zvedat kořenový krček nad zem.
 8. Aby se zajistilo, že keř zakoření, je neustále zaléván. Alespoň dvakrát týdně.

Po opětovné výsadbě se půda ručně zhutní. I když v tuto chvíli není důležitější kvalita utužení půdy, ale spíše zálivka. Půda je nasycená, dokud voda nepřestane proudit do půdy. Během prvních 2 týdnů po přesunu se Kornevin přidává do vody: zalévání tímto přípravkem stimuluje strom, aby se rychleji a úspěšněji přizpůsobil.

Vlastnosti péče

Tyto procesy nelze oddělit – pro úspěšné zakořenění tújí funguje jak správně provedená transplantace, tak pečlivá péče po ní. O úrodu bude možné běžným způsobem pečovat až po 2 letech. Zpočátku je rostlina velmi zranitelná, potřebuje velkou oporu.

Zajímavé:
Jak používat epin pro jehličnany?.

Pokud je vzduch suchý, přesazená túje bude na tyto okolnosti reagovat negativně. Proto je v suchu a horku nutné zajistit kropení dvakrát denně, po západu slunce. Mimochodem, po transplantaci se někteří zahradníci pokoušejí krmit thuja roztokem „Zircon“, ale při dvoutýdenním zalévání „Kornevinem“ to není nutné.

Obecně platí, že použití speciálních stimulantů rostlině jen prospívá, protože po přesazení je extrémně zranitelná nejen vůči povětrnostním vlivům, ale i útokům škůdců a mnoha neduhům. V tomto směru působí i stimulanty růstu a zakořeňování – bojují i ​​o imunitu tújí.

Pojďme zjistit, co je ještě důležité z hlediska péče o přesazenou túji.

 • Pár dní po zavlažování je půda kolem kmene důkladně odplevelena. Zalévání a hnojení, stimulátory růstu jsou také prospěšné pro plevel. Aby se jim zabránilo okrádat pěstovanou rostlinu, je potřeba krmení.
 • Krmení zahrnuje minerály a organické látky, jakékoli kompozice pro thuja a její stálezelené „bratry“. Obvykle je rostlina v létě nasycená. Postřik insekticidy a fungicidy pro preventivní účely je „krmením“ imunity thujy. Je třeba to udělat předem, aniž byste čekali na známky patogenů na keři. Vezměte v úvahu, že pro jednu akci (prevence) se lék ředí v jedné dávce, pro jinou (léčbu) – ve zcela jiné. Vše je uvedeno v návodu.
 • Stává se, že po vydatných deštích se rostlina zaplaví. Pokud se dospělá kultura tolik nebojí, mohou mladé transplantované túje trpět. Zkoumáním rostliny můžete pochopit, zda jednotlivé větve zemřely v důsledku povodně. Pokud ano, výhonky a větve se odstraní sterilními nůžkami. Rostlina se vzpamatuje.
 • Nástup podzimu je obdobím přípravy tújí na zimování. Větve bývají svázány tak, aby se pod tíhou sněhové čepice nezlomily. Jen je příliš netlačte na kufr. Současně můžete provádět sanitární prořezávání. Pokud podzim nebyl deštivý, zalévá se túje před zimou. Kořenový krček je pokryt mulčem.
 • Na jaře se snaží zbavit úkrytu co nejdříve, pouze po etapách, čímž se prodlužuje doba větrání rostliny.

Přesazování tújí z květináče do volné půdy, nové místo není na zahradních trzích obvykle obtížné, zákazníkům jsou nabízeny právě takové odrůdy, které dobře snášejí sběr. Obecně je prognóza pro přesazování jakékoliv túje zpočátku příznivá.

Je možné přesadit řadu dospělých tújí a udržet je zdravé?

U dachy je živý plot z tújí, který roste asi 5 let. Jsou vysoké (5m), zasazené blízko, někde kolem 1m od sebe. Koupili jsme další pozemek a teď je plot tak nějak uprostřed. Otázka zní – je možné přesadit celou řadu dospělých tújí blíže k nové hranici a zachovat jejich zdraví?

Zajímavé:
Co zasadit jako okraj pro flox?.

Je možné přesadit celou řadu tújí?

To může být užitečné:

 • Jak uchovat naléhavě vykopané, dospělé, velké túje?
 • Pomozte identifikovat onemocnění thuja. Jak pomoci?
 • Jak a kdy vytvořit sazenici tújí?

Máte dotaz na zahradu? Zeptejte se našich odborníků a zkušených zahradníků.
Zeptejte se

Otázka je v následujících sekcích: otázky, túje, transplantace, načasování, poradenství
2 komentáře děkuji za otázku přidat k oblíbeným 5546 zobrazení
Sdílet odkaz
Kopírovat odkaz
Autor otázky:
Denis Denisov 24. září 2016, 19:51
Poděkovat! Poděkoval jsi
Všechny odpovědi a komentáře (2)
24. září 2016, 23:08

Ten rok jsem na podzim přesadil 11 tújí a všechny zakořenily. Do hloubky tújí (trochu hlouběji) jsme vykopali rýhu, aby při zalévání vznikla prohlubeň, aby se voda neodkutálela, dobře ji zalijeme vodou a zasadíme do bahna – celý podzim pak na jaře a v létě jsem to vydatně zaléval, tak se nebojte a přesaďte, už jsou dokonce v růstu a jeden vykvetl. Hodně štěstí.

25. září 2016, 16:21

Ale o něčem pochybuji – takové riziko. Dospělé 5metrové rostliny, kvalitní „zeď“. Kořeny jsou všechny propletené a je nepravděpodobné, že bude možné znovu zasadit bez poškození. Samozřejmě stále budete muset přesadit, ale můžete se pokusit snížit riziko. Při transplantaci použijte Epin a Kornevin nebo heteroauxin. Poté je nejlepší provést kapkovou závlahu na několik sezón. Šance jsou, ale obávám se, že budeš muset trpět. Pokud není přesazení plánováno okamžitě, nakreslete řízky svých krás: pokud se něco pokazí, budou rostliny na opravu: malé jsou lepší než žádné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *