Je možné sázet zeleninu mezi stromy?.

0

Je možné sázet zeleninu mezi stromy?

Jaké plodiny by se neměly vysazovat vedle jabloní: jednou provždy si zapamatujte

Ne všechny rostliny jsou dobrými sousedy jabloní a některé z nich jim mohou dokonce ublížit. Jaké plodiny by se neměly sázet vedle jabloní a proč? Anastasia Kovrizhnykh, expertka s online publikací BelNovosti, agronomka a krajinná designérka, nám řekla, které plodiny by se neměly sázet vedle jabloní.

Brambory

Brambory jsou jednou z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších zeleninových plodin, které se často vysazují v zahradách a sadech. Brambory však nejsou vhodné do blízkosti jabloní, protože lákají škůdce, jako je mandelinka bramborová, drátovec, krtonožka a další, kteří mohou poškodit nejen brambory, ale i jabloně.

Brambory a jabloně navíc soutěží o živiny a vláhu v půdě, což může vést ke zhoršení výnosu a kvality plodů.

Jablkový strom

Zelí

Zelí je další zeleninová plodina, která se nedoporučuje vysazovat vedle jabloní.

Důvod je stejný – zelí přitahuje škůdce, jako jsou molice, molice zelné, blešivci zelná a další, kteří mohou na jabloně naletět a způsobit jim škody.

malina

Maliny jsou bobulovitou plodinou, která také není vhodná pro blízkost jabloní. Maliny mohou být přenašečem různých chorob, jako je antraknóza, padlí, šedá hniloba a další, které se mohou rozšířit na jabloně a ovlivnit jejich zdravotní stav a produktivitu. Kromě toho mají maliny a jabloně různé režimy zavlažování a péče, což může způsobit nepříjemnosti při zpracování zahrady.

Zajímavé:
Jaký druh hmyzu? nalezený ve sklepě jejich domu.

Jaké plodiny se hodí k jabloním?

Mezi rostliny, které se dobře hodí k jabloním, patří následující. Cibule, česnek, mrkev, ředkvičky, ředkvičky, červená řepa, hlávkový salát, kopr, petržel a další zelené a okopaniny, které odpuzují škůdce svou vůní a nekonkurují jabloním o výživu a vláhu. Lupina, hrách, fazole, jetel, vojtěška a další luštěniny, které obohacují půdu dusíkem a zlepšují její strukturu, a také přitahují užitečný hmyz, jako jsou včely, motýli a berušky, které opylují květiny a bojují proti škůdcům. Měsíček, heřmánek, sedmikráska, měsíčky, astry, karafiáty, růže a další květinové plodiny, které zdobí zahradu svými barvami a vůněmi a také chrání jabloně před chorobami a škůdci svými fytoncidy a silicemi.

Autor: Igor Žur Editor internetového zdroje Expert: Anastasia Kovrizhnykh Expert / Belnovosti

Kompatibilita rostlin: dobří a špatní sousedé

Kompatibilita rostlin: dobří a špatní sousedé

Mnoho letních obyvatel ví, že existují pravidla pro umístění rostlin na zahradě. Například nemůžete zasadit rajčata a brambory vedle sebe – mají společné škůdce a choroby. Stejný mandelinka bramborová, která se nejprve usadí na bramborách a poté se přesune do keřů rajčat. Mrkev a cibule jsou ale dobrými sousedy, protože pikantní zelenina odpuzuje mouchu mrkvovou a okopanina odpuzuje mouchu cibulovou. A málokdo si uvědomuje, že stejná pravidla fungují i ​​na zahradě!

Kromě běžných chorob a škůdců jsou na zahradě i další problémy. Například sousední rostliny konzumují stejné látky rovnoměrně a v důsledku toho dostávají obě méně výživy. Nebo jejich kořeny leží ve stejné hloubce a vzájemně si brání v růstu. A některé plodiny uvolňují do půdy inhibiční látky, které inhibují růst sousedů. A s tím vším je třeba počítat.

Pojďme zjistit, které plodiny na zahradě jsou kompatibilní a které se navzájem nesnesou.

Pro jabloně a hrušně

Jsou to naše hlavní ovocné stromy, jsou velké, zabírají hodně místa a často je pod nimi prázdná půda. Chci tam něco zasadit! Ale co?

Zajímavé:
Co se stalo s floxem?.

Dobří sousedé. Skvělý nápad je zasít měsíček nebo kopr do kmenů stromů. Tyto rostliny odpuzují škůdce. Na jižní straně pod stromy můžete vysadit nízké, raně dozrávající odrůdy rajčat – přinesou úrodu a prospějí jabloním a hrušním, protože od nich odpuzují můry a částečně je chrání před strupovitostí.

Existuje ještě jedna rostlina, kterou málokoho napadne vysadit do sadu, ale zatím pozitivně ovlivňuje růst jabloní a hrušní. Tohle je smrk. Nejběžnější smrk. A aby nedorostl do obřích rozměrů a nezastínil ovocné plodiny, lze jej vytvořit zaštipováním mladých porostů a tím zbrzdit růst v přijatelných mezích.

Kompatibilita hrušek

Špatní sousedé. V jabloňových a hrušňových sadech by se v žádném případě neměl vysazovat jeřáb. To, že dělá problémy, bylo poprvé pochopeno na začátku 1. století v Severní Americe – tam se v zahradách často vysazovaly jeřáby. A v určitém okamžiku si lidé začali všímat, že jabloně jsou stále více postiženy housenkami – všechny plody jsou červivé! Odborníci začali zjišťovat, o co jde, a zjistili, že jablka vyžírají larvy zavíječe (XNUMX). A v těch zahradách, kde nebyl horský popel, nebyly problémy se sklizní.

Na takové zahradě je nemožné vysadit hloh – často se stává živnou půdou pro škůdce, kteří se později s potěšením stěhují do jabloní.

Pro krušinu není místo – silně ji ovlivňuje rez, která se usazuje i na hruškách. A v žádném případě by se jalovce neměly vysazovat vedle hrušek – jsou mezihostitelem rzi, zvláště tato choroba tíhne do jižních oblastí (2).

K jabloním a hruškám také nevysazujte meruňky, slivoně, třešně a třešně – jadernice brzdí růst peckovin. Je lepší je chovat na různých koncích zahrady.

Pro rybíz

Letní obyvatelé často přikládají rybíz, ale ne všude, kde může být pohodlná.

Zajímavé:
Je možné z řebříčku obecného vyrobit sirup nebo šťávu?.

Dobří sousedé. Černý rybíz si dobře rozumí s zimolezem. Mezi keře je také užitečné sázet cibuli – chrání před roztoči.

Špatní sousedé. Nejhorší je, že černý rybíz snáší sousedství s červeným (ale i bílým a růžovým) rybízem. Ano, jsou to blízké sestry, ale proto spolu nevycházejí – musí soutěžit o vodu a jídlo.

Rybíz byste neměli sázet k malinám, zvláště pokud je máte na volném výběhu – pokud výhonky malin vylezou do keře rybízu, uschne.

Na angrešt

Tvoří spíše rozložité keře (3) a je velmi náročný na výživu, proto je lepší jej vysazovat odděleně od ostatních plodin úplně – dopřejte mu více prostoru a potěší vás výbornou úrodou. A pokud opravdu potřebujete někam zasadit, pečlivě vybírejte své sousedy.

Angreštová kompatibilita

Dobří sousedé. V dobrém slova smyslu by angrešt měl odrůstat od ostatních rostlin.

Špatní sousedé. Angrešt by se neměl sázet vedle černého a červeného rybízu – mají společného škůdce, molice angreštovou (4).

Nemá rád angrešt a maliny – ona ho deprimuje.

Na maliny

Samy o sobě jsou maliny nenáročné a přítomnost sousedů jim neruší. Je ale velmi agresivní, rychle roste, takže ji jiné kultury nemají rády. Nejlepší je tedy zasadit ji samostatně.

Na jahody

Nejčastěji se jahody pěstují na samostatných plantážích, sousedé se k nim nepřidávají. Ale stálo by to za to, protože v některých případech jsou společné výsadby s touto plodinou velmi úspěšné.

Kompatibilní s jahodami

Dobří sousedé. Mezi jahodové keře nebo mezi řádky můžete vysévat zeleninu – salát, špenát, ředkvičky, ředkvičky, červenou řepu, fazole (keřové odrůdy) nebo sázet cibuli a česnek – toto sousedství pomáhá výrazně šetřit místo.

Na jahodovou plantáž můžete zasít petržel – odpuzuje slimáky. Borago a šalvěj zde budou vhodné.

Zajímavé:
Polykarbonátový skleník je rozbitý kvůli sněhu. Je možné jej obnovit nebo to ani nestojí za ztrácení času a úsilí?.

Špatní sousedé. Brambory, rajčata a okurky by se neměly sázet vedle jahod – mají společného škůdce, háďátko.

A žádné maliny poblíž – mají také společného škůdce, nosatce malinového a jahodového, který škodí zvláště, jsou-li v blízkosti malinové a jahodové plantáže (5).

Pro hrozny

Hrozny na zahradě mají zpravidla samostatné místo – potřebují podporu. A většinou se poblíž nic nevysazuje. Mezitím i on může vyzvedávat sousedy.

Dobří sousedé. Letní obyvatelé si všimli, že ředkev a olejná ředkev mají dobrý vliv na růst hroznů a jejich výnos. A také petržel – snižuje riziko poškození révy fyloxérou.

Špatní sousedé. Zelí a okurky nesázejte vedle hroznů. K Lianě jsou lhostejní, ale tato zelenina vedle ní roste velmi špatně – je jim silnou konkurencí.

Pro rakytník

Rakytník neroste v každé oblasti, ale vzhledem k tomu, že zdravý životní styl je nyní v kurzu, získává na oblibě – je zásobárnou vitamínů! Kde jej ale na zahradě připevnit, není vždy jasné.

Kompatibilita s rakytníkem

Dobří sousedé. Pod rakytník můžete klidně vysévat léčivé bylinky – oregano, šalvěj, tymián, heřmánek. To je velmi výhodné – můžete je sbírat společně s listy rakytníku a vařit vitamínové čaje.

Špatní sousedé. Rakytník by se neměl sázet vedle malin – maliny ho utopí. Černý rybíz a jahody se k sousedům nehodí – jejich kořeny jsou ve stejné vrstvě, budou muset bojovat o vodu a jídlo.

Rakytník nemá moc rád, když poblíž rostou lilky – brambory, rajčata, papriky a lilky.

Oblíbené otázky a odpovědi

Zodpovězené otázky o kompatibilitě rostlin na zahradě agronomka-chovatelka Světlana Michajlova.

Je možné vysadit kořeněné bylinky pod ovocné stromy?

Pod jakékoli ovocné stromy můžete bezpečně zasadit kořenité rostliny – meduňku, tymián, estragon, koriandr, koriandr a anýz. Jejich zápach se nelíbí mnoha škůdcům, takže je to dobrá volba pro ochranu zahrady.

Zajímavé:
Jak jsem se stala pěstounkou sedmi koťat. skoro detektiv. část čtvrtá.

Jaké zeleninové rostliny nelze vysadit pod ovocné stromy?

Všechny světlo milující, například rajčata, papriky, lilky, okurky – ve stínu stromů nedají dobrou sklizeň.

A jsou dvě koření, která jsou pro pěstování na zahradě nepřijatelná – to je yzop a fenykl. Jejich okolí nesnáší žádnou ovocnou rostlinu. Vezměte je tedy na místo daleko od stromů a keřů.

Je možné zasadit zeleninu do uliček malin?

Je to možné v prvním roce po výsadbě malin, zatímco keře ještě nevyrostly. Bylo by vhodné vysévat ranou zeleninu – ředkvičky, salát, špenát.

zdroje

  1. Rowan můra // Regionální ředitelství Severního moře Federální služby pro veterinární a fytosanitární kontrolu,
    https://ursn10.ru/info/nashi-konsul-tacii/rjabinovaja-mol/
  2. Stancheva J. Atlas chorob zemědělských plodin. Svazek 2. Nemoci ovoce, bobulovin, ořechů a hroznů // Sofia – Moskva, ed. „Pensoft“, 2005 – 196 s.
  3. Comp. Sergejev V.I. Gardener’s ABC (2. vydání, dodatečné a revidované) // Moskva, „Colossus“, 1977 – 320 s.
  4. Kuzněcov V.I. Hmyz a roztoči jsou škůdci zemědělských plodin. Svazek III. Lepidoptera. Část 2. // Petrohrad: Nakladatelství „Nauka“, 1999 – 410 s.
  5. Ganiev M.M. Nedořezkov V.D. Ochrana zahrady v soukromých farmách // M: Kolos, 2005 – 189 s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *