Listy levandule žloutnou a usychají. jak zachránit rostlinu?.

0

Listy levandule žloutnou a usychají. jak zachránit rostlinu?

Proč levandule vysychá a je možné přivést rostlinu zpět k životu: příčiny a způsoby řešení problému

Pokud levandule vyschne, přijdou na pomoc jednoduchá opatření péče. Existuje několik důvodů, proč středomořská rostlina náhle zežloutne a spadne listy a květy. V dnešním článku vám podrobně prozradíme, jak levanduli zachránit, pokud umírá vysycháním.

Vlastnosti levandulové péče

Nejprve je třeba poznamenat, že tato rostlina se nebojí sucha a odpouští chyby v péči. Levandule je vlastně nenáročná rostlina. Aby se však cítila dobře, potřebuje:

  • slunné místo;
  • půda chudá na živiny s dobrou drenáží;
  • nepravidelná zálivka (jednou za 10-14 dní).

To jsou důležité předpoklady, aby se levandule cítila dobře a prospívala. Trvalka může dobře růst i v chladném klimatu, pokud je v létě chráněna před větrem a přímým slunečním zářením. Pokud však levandule usychá, je třeba nejprve zkontrolovat, zda lokalita a půdní podmínky poskytují nejlepší podmínky pro rychlý růst. Níže jsou uvedeny běžné chyby v péči a způsoby, jak je překonat.

Upravte napájení

Pokud se levandule zalévá 2-3krát týdně, může se v oblasti kořenů vytvořit podmáčení. To škodí zejména trvalkám, pokud není zálivka upravena podle počasí. Pokud prší a stejně zaléváte, děláte chybu. Pak přijde teplo a zaléváte jako obvykle. Neustále mokrá půda, která nemůže řádně vyschnout, podporuje hnilobu kořenů. Kořeny vadnou a již nemohou přijímat vodu z půdy. Když pak přijde horké období, voda v půdě se rychle odpaří a celá rostlina vyschne.

Zajímavé:
Jaké květiny lze vysévat v červnu?.

Pokud se listy levandule zbarví do žlutohněda a květy opadnou, je to způsobeno příliš vysokou vlhkostí půdy. Před zaléváním rostliny ji nechte zcela vyschnout.

Pokud výhonky rostliny zhnědnou, povadnou nebo vypadají suché, znamená to, že jste rostlinu během horkého období zalévali příliš zřídka. Zalévejte po malých dávkách a pouze zespodu každé 4 dny. Po dvou týdnech můžete zálivku snížit.

Zlepšit odvodnění

I když levanduli zaléváte správně, stále může dojít k přemokření. Například když je v létě špatné počasí. Silný déšť a vydatné srážky mohou také vést k podmáčení.

Jedním z možných řešení je přidání písku do půdy. Zejména hlinitá půda může absorbovat vlhkost a poté ji velmi pomalu uvolňovat. Můžete ji uvolnit pískem a zlepšit drenáž.

Rostliny v květináčích jsou nejlépe chráněny před deštěm. Na dno můžete dát jílové granule nebo pemzu. Tyto přírodní materiály zlepší odvodnění.

Zaměřte se na půdní živiny

Pro zahradníky je tato preference levandule ve skutečnosti neintuitivní, ale rostlina dává přednost chudé půdě. Příliš často se levandule vysazuje jako doprovodná rostlina do květináče nebo záhonu. Pokud pak budete chtít přihnojit další květiny, bylinky a trvalky, levandule také přijme živiny. Ale ona je nepotřebuje a může rychle „vyhořet“. Zejména dusíkatá hnojiva mohou způsobit více škody než užitku.

Nejjednodušším řešením je zasadit levanduli samostatně.

pH půdy

Někdy to nejsou živiny, ale pH půdy. Kyselá půda s nízkým pH může bránit růstu rostlin. Výsledkem jsou sušené výhonky a květy. Abyste tomu zabránili, měli byste zvýšit pH alespoň na 7. Nejlepší způsob, jak to udělat, je vápnit půdu jednou v létě a jednou na začátku zahradnické sezóny.

Objem hrnce

Příliš malý hrnec nebo vana může také ztížit vstřebávání živin. Pro levanduli se pro rychlý růst doporučuje květináč o objemu 50 litrů (asi 40 cm vysoký a 40 cm v průměru). Nezapomeňte umístit keramzit na dno a zkontrolujte, zda voda může odtékat drenážními otvory.

Zajímavé:
Jak vyléčit sazenice plaménku napadené hnilobou?.

Častá změna místa

Když levandule vysychá zespodu, je to známka různých problémů s údržbou. Příliš častá změna místa může vést k negativním důsledkům Umístění rostliny na slunné místo v zahradě.

Rostliny v květináčích, které po skončení zahrádkářské sezóny přezimovaly, by měly být v zimních měsících také osvětleny speciální lampou. Tím je zajištěno, že dostávají dostatek slunečního světla.

Je čas oříznout

Pokud levandule zdřevnatěla, lze ji zachránit jen s velkým úsilím. K omlazení a ozelenění dojde během několika příštích let prostřednictvím několika prořezávání. Postup má následující vlastnosti:

  • Mladé výhonky se v prvním roce nezkracují.
  • Jednoleté výhony se zkracují, ale staré dřevnaté výhony nelze kácet.
  • Lignifikované výhonky se spíše odstraňují než ořezávají.

Levandule v zimě vysychá

Pokud levandule po hibernaci nevytváří nové výhonky nebo se objevují velmi pomalu, je to způsobeno chybou v péči. Rostlina potřebuje ochranu před mrazem. Obvykle silná vrstva sněhu udržuje půdu teplou. Levanduli před zimními mrazy může pomoci ochránit i vrstva mulče. Pokud však rostlina řádně nepřezimovala, bude příští jaro vypadat vysušeně.

Místo závěru

Při dobré péči může levandule těšit svými květy asi 20 let. Důležitými předpoklady k tomu jsou propustná půda, slunné stanoviště a pečlivý řez na jaře a v polovině léta.

Nepříznivé podmínky mohou rychle vést k vadnutí výhonů, žloutnutí listů a ztrátě poupat. Naštěstí se tomu dá předejít pár triky v dnešním článku.

Listy levandule žloutnou a usychají. Jak zachránit rostlinu?

Dobrý večer. Prosím řekni mi. Levandule začala usychat, listy zežloutly a uschly. Nezdá se, že by byl přeplněný. Stojí na parapetu na slunné straně. Prosím, pomozte mi ji dostat ven. Velice líto. Možná by měla být transplantována? prostě už nevím co mám dělat.

Zajímavé:
Třešeň vypadá povadlou, listy jsou mírně zkadeřené, světlejší než obvykle a nejsou lesklé. co dělat? jak ochránit zbývající stromy?.

Lavender

To může být užitečné:

  • Jak zachránit sušenou levanduli?
  • Zasadil jsem keř levandule, větve do týdne uschly. co se dá dělat?
  • Levandule vylezla zpod sněhu, shnilá. Jak to správně oříznout?

Máte dotaz na zahradu? Zeptejte se našich odborníků a zkušených zahradníků.
Zeptejte se
3 komentáře děkuji za otázku přidat k oblíbeným 2067 zobrazení
Sdílet odkaz
Kopírovat odkaz
Autor otázky:
Anna 1. srpna 2022, 23:11
Poděkovat! Poděkoval jsi 1
Všechny odpovědi a komentáře (3)
2. srpna 2022, 07:48

Anno, dobré ráno! Nejprve levanduli „vyčistěte“: odstraňte z ní vše suché. Můžete to dokonce trochu „odlehčit“: odřízněte výhonky jdoucí dovnitř koruny. Zalévejte, ale nezaplavujte; občas nahradit zálivku kypřením. Není třeba ji přesazovat – to bude pro rostlinu stresující, ale je nutné zabránit přehřátí kořenového systému. K tomu můžete hrnec vložit do hrnce, ale i lehkého; zastínit spodní část okna.

2. srpna 2022, 10:31

Je to děsivé i na dotek, větve jsou suché. Ale vidím, že jsou nové klíčky. Když jsem to přesadil, kořeny byly v takovém pytli a řekli mi, ať to neodstraňuji, prostě to tak zasadím. Říkám si, možná tam není dost místa pro kořeny a potřebuji je uvolnit?

2. srpna 2022, 13:53

Nic nic. Jak se říká: „Oči se bojí, ale ruce ano.“ Navíc jsou tam nové klíčky. Navíc vše suché musí být odříznuto a odstraněno. Který sáček obsahoval kořeny? Pokud je pytlovina buď papírová, nebo rašelinový humus, pak je to v pořádku, kořeny dýchají a pytel časem hnije. Nedotýkejte se kořenů, není třeba je „uvolňovat“, protože. To je nový stres a vaše levandule ještě více vyschne. Je to oprávněné, pouze pokud je „taška“ vyrobena z plastu. A do budoucna – při výsadbě rostlin v omezeném objemu substrátu v květináči, vaně, nádobě je důležité uchovat hliněnou hrudku, ale bez jakýchkoli „sáčků“.

Zajímavé:
Erná moucha na rajčatech. jak bojovat se škůdcem?.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *