Moje jabloně umírají: listy zčernaly, větve usychají. dají se zachránit?.

0

Moje jabloně umírají: listy zčernaly, větve usychají. dají se zachránit?

Moje jabloně umírají: listy zčernaly, větve usychají. Lze je zachránit?

Nedávno jsem se stal zahradníkem, když jsem zdědil dům na vesnici. S velkým nadšením jsem zasadil jabloně a začal čekat na úrodu, alespoň nějakou. 4 roky utekly bez jediné květiny. V 5. roce rostly řídce dvě jabloně a později na těchto stromech a na jedné zčernaly listy a větve začaly usychat. V srpnu jsem odřízl všechny suché větve. Letos nejsou vůbec žádné listy, pouze listy začaly růst na dně kmene. Co je s mými stromy? Mám je vypnout nebo počkat na něco jiného?

Je červen 2022 a jabloně jsou holé.

Je červen 2022 a jabloně jsou holé. Této jabloni je již 8 let

Horní větve stejného stromu

Horní větve stejného stromu

To může být užitečné:

 • Pomozte identifikovat chorobu jabloní. Dá se to vyléčit?
 • Listy jabloně se zmenšily a začaly se kroutit. Jaký je důvod?
 • Listy jabloně Screen curl. Co s ní?

Máte dotaz na zahradu? Zeptejte se našich odborníků a zkušených zahradníků.
Zeptejte se
26 komentářů 2 díky za otázku 1 oblíbené 2414 zobrazení
Sdílet odkaz
Kopírovat odkaz
Autor otázky:
Ekaterina O. 13. června 2022, 10:54
Poděkovat! Poděkoval jsi 26
Otázka přidána do oblíbených
Добавить в избранное
Všechny odpovědi a komentáře (26)
13. června 2022, 13:27

Stromy uschly. Kde jsi koupil sazenice? Ze stonkového porostu vyberte nejsilnější výhon a nechte jej a zbytek vylamujte nebo nakrájejte na kroužek, aniž byste zanechali byť jen půlcentimetrové pahýly.

13. června 2022, 15:02

To jsou ty, které jsem koupil ze svého auta na trhu. Standardní růst tvoří 2-4 vyčnívající listy z drobného trsátka. Která z nich bude silná sázka? Mám řezat kmen přímo nad nimi?

Zajímavé:
Na větvích černého rybízu jsou jako velké koule. co dělat?.

13. června 2022, 23:17

Dobře, rozumím. Jižní, tzn. Takže vypadli. Často v prvních letech vypadávají. Nechte růst výhonky, uvidíte, co tam nechat. Stříhejte přísně na jeden z výhonků, i když zatím vyrostl jen o pár cm. Neměl by tam být ani půlcentimetrový pahýl.

14. června 2022, 19:12

Pokáťte všechny mrtvé stromy a kupte si stromy přizpůsobené vašemu klimatu ze školek ve vaší oblasti. Udělal jsem to a za 3-4 roky už jsou na stromě plody. Prostudujte si každou odrůdu před nákupem, je lepší koupit samosprašné odrůdy, které nevyžadují opylovací stromy. Veškeré informace o odrůdách hledám na internetu.

13. června 2022, 15:12

Tato jabloň má stejný problém.

Tato jabloň má stejný problém.

14. června 2022, 02:42

Udělali omrzliny nebo co. Něco takového se mi stalo u pár mladých koupených jabloní, kůra také po jedné ze zim popraskala, rozpadla se a pak začaly růst parazitické houby. Tak to skončilo tak, že jsme je museli pokácet.
Jeden strom měl něco takového, ale tam se to omezovalo jen na jednu z tlustých větví, no, odřízl jsem to, zakryl řez veterinárním dehtem (měl jsem ho zrovna po ruce), no a teď zbytek větví jsou docela živé, kvetou a, jak jsem pochopil, ponesou ovoce.

Ani nevím. Odkud se vzala kůra a nejsou tam žádné emoce – zřejmě má smysl to všechno osekat. A pokud vršky (listy dole jsou živé) vyrostly nad roubováním – no, pařez můžete nechat, nechat je dorůst, třeba vyroste něco dobrého. Jen nezapomeňte zakrýt řez pilou, jinak pokud se houba usadí, nestane se nic dobrého.

14. června 2022, 10:29

Abyste pochopili, zda je štěp vyšší nebo nižší, potřebujete fotografii. Zpravidla, pokud výhonky pocházejí ze země nebo na úrovni země, pak se jedná o podnož. Pokud je od kořenového krčku vzdálena alespoň 15 cm a více, často se jedná o porost. A místo roubování je často viditelné podle charakteristického rozdílu v tloušťce, barvě kůry, zakřivení kmene a dalších znacích.

14. června 2022, 23:32

Nové listy na kmenech dvou stromů z předchozích fotek.

14. června 2022, 23:59

Pokuta. Výše uvedené očkování se probudilo. Stříhejte přímo na tyto výhonky, ty nejvyšší, aniž byste zanechali i půlcentimetrové pahýly. Místo postranní větve může být pupen nebo nový výhonek, který začal růst (jako ten váš) – na tom nezáleží. Hlavní věcí je provést řezy, jak je znázorněno na obrázku.

Zajímavé:
Listy avokáda vyschnou a zkroutí se. co se s rostlinou děje a jak jí pomoci?.

19. června 2022, 02:33

Jekatěrino, z jakého jsi regionu? (Možná to někde psali, ale já to neviděl.)
Kde rostou vaše jabloně? A asi neznáte jejich odrůdy?

Pokud víme, kde je váš dům a pozemek, možná se můžeme zapojit do otázky, jaké jabloně potřebujete koupit, kde to udělat, jak je správně zasadit. Zdá se, že spolu se záchranou toho, co máte , bylo by možné se zajistit výsadbou plnohodnotných sazenic — ze zdravého mladého stromku získáte úrodu rychleji.

A můžete zkusit naroubovat místní odrůdu na živý strom.

Jedním slovem, pokud jste pro takový „pohyb“. napište oblast

22. června 2022, 21:20

Ahoj. Moje stránka se nachází na samém východě regionu Vologda. Jabloně byly vysazeny Borovinka, Krugloe Voronina. A ten vologdský zimní loni zemřel.

23. června 2022, 02:18

Káťa, na první a třetí fotce, kůra na kmenech je oloupaná a zraněná zcela „nad svůj věk“. To naznačuje, že je nutné pochopit důvody takové porážky.

Protože jste si sazenice koupili sami, musíte si pamatovat, kdy a kde přesně jste viděli první praskliny v kůře.

Někdy při dešti na konci léta a začátku podzimu (srpen-září) u mladých sazenic praská kůra, výhonky jabloní rychle rostou a kůra postrádá „elasticitu“. Pokud tyto rány nejsou dezinfikovány, strom může onemocnět.

Pokud bylo na konci zimy a brzy na jaře při mrazech mnoho slunečných dnů, mohly se objevit mrazové díry – jako v prvním případě – podélné zlomy kůry.

Rány se často nakazí plísněmi, škůdci se dostanou pod kůru – a strom začne bolet. Slábne a pokud se neléčí, umírá.

23. června 2022, 02:42

Skutečnost, že jabloně vyrašily, je vynikající, to znamená, že kořeny jsou živé, jabloně se snaží žít
Andrey správně radí řez na vrcholový výhon.

ALE! Rád bych slyšel názory zahradníků na letní řez. Obecně se to nedoporučuje dělat v létě. Ano, doporučuje se letní řez (přibližně v prvních deseti červencových dnech), ale neměl by zasahovat do zdřevnatělých výhonů, o kmeni nemluvě. Zpravidla v létě provádíme pinzetu a zbytek necháme nedotčený. Radím vám, nespěchejte s řezáním. počkejte, až se dohodneme na radě! (Moje rada je podzimní prořezávání. Dodržujte předpovědi – a prořezávejte 20 dní před mrazem (teploty pod nulou). Protože rány potřebují alespoň 15 dní, aby se zahojily a staly se víceméně nezranitelnými.)

Zajímavé:
Ferocactus byl pokryt žlutými skvrnami a echinokaktus bílými skvrnami. co je to za nemoc?.

Taky Káťo.
Víte, jak blízko jste k podzemní vodě? Víte, pokud je podzemní voda blízko, ovocné stromy nevyhnutelně onemocní a zemřou. A obrázek se může podobat tomu, co je na vaší fotografii.
Můžete se zeptat sousedů. A vůbec, jak jsou na tom vaši sousedé se svými sady? A s jabloněmi konkrétně?

23. června 2022, 08:06

Podzemní voda, tuším, je blízko, ale sázíme na kopci. Na zakrslé podnoži zůstal živý jediný strom a nevede si špatně – Bílá kniha. Soudě podle doporučení je to jediné místo, které máme vhodné pro zahradu, která je ze severní strany uzavřena domem. Ale tady je spodní voda. Nejbližší sousedé zahradu nemají. Na druhém konci vesnice je pár jabloní. Sousední Uastky leží pod našimi, takže si myslím, že nemá cenu se s nimi srovnávat.

23. června 2022, 08:14

Dalším problémem, který máme, je, že tu nebydlíme trvale. Pouze letní období. Přilétáme koncem května a odjíždíme koncem září. Kmeny vybělíme, sbalíme od hlodavců smrkovými větvemi a odcházíme. Nemáme možnost stříhat těsně před mrazem, stejně jako v předjaří. Možná bych neměl zahradničit vůbec. Ve vesnici ale rostou jabloně. Nikdo se o ně vůbec nestará. A přinášejí ovoce. Ten můj nemůže ani růst.

23. června 2022, 08:17

Mám vyčistit kmen a ošetřit ho vitriolem? (Mnoho lidí to nedoporučuje používat, říkají, je to jed.) Pak to obvázat nebo vybělit? Letos se objevila taková velká trhlina. Loni na podzim jsme je vybělili; nebylo to tam, i když kůra se možná jen nestáhla, takže jsem si toho nevšiml. Loni byl vykopaný mrtvý strom a podél kmene u kořenového krčku byla prasklina.

5. července 2022, 02:14

Káťo, určitě potřebuješ vyčistit, vydezinfikovat a zakrýt rány ochranným prostředkem. Rány je vždy potřeba zahojit!

Doporučuji vám vzít tyto dva materiály jako nápovědu.
1.
Velmi podrobně vypráví, jak správně vyčistit kmen stromu a dezinfikovat rány.
Jak bílit stromy na zahradě

Zajímavé:
Je možné položit teplou postel pomocí podestýlky z kurníku?.

Nebojte se dezinfikovat – jak by to mohlo být jinak? Jablka nebudete omývat vitriolem, ale ošetřit rány

2.
Zde si vyberte jakýkoli tmel, který se vám líbí, ten, který vyhovuje dostupnosti, cenové dostupnosti a podle vašeho vkusu, podle vaší víry)))
Zahradní smůla a vápno jsou hlavními ochránci kmenů ovocných stromů

5. července 2022, 02:28

Kaťušo, neboj se, vždy je lepší rostlinám pomáhat, ošetřovat je a pozorovat, co se děje a jak to dopadne.

Vzhledem k tomu, že blízko vás na vesnici rostou jabloně, víte. zhodnoťte dostupnost místa na pozemku. a i přes neúspěch vysaďte na podzim několik ovocných stromů (nejen jabloní, ale i co jiného kterou byste chtěli mít na zahradě).

Jámy si připravte předem, v létě bude čas udělat dobrou a pořádnou směs. A také na to myslete, aby vše bylo rozumné – vzdálenosti, pohodlí, co plánujete dál na zahradě. vybírejte ty správné odrůdy, poraďte se s místními, co dobře snese zimu, co se v těchto osvědčilo lépe díly.

Chcete-li udělat vše správně, přečtěte si, jak udělat díru a co připravit na výsadbu sazenice.
Jabloň: výsadba, péče, rozmnožování, odrůdy

6. července 2022, 17:16

Děkuji za Vaši účast. Zasadil jsem hrušeň Lada s naroubovanou větví Čižovského. Hruška se vysazuje na slunnější a sušší místo. Vlastně na druhé straně domu. Dřevo zde slouží jako štít před severním větrem, ale je umístěno na dálku a nezasahuje do slunečního záření stromu. Příběh je ale stejný jako u jabloní. Ošetřil jsem jabloně i hrušně (nemůžu říct, že jsem operace prováděl profesionálně, ale snažil jsem se) a obalil je agrovláknem. Jak dlouho necháváte obaly na stromech? Foto přiložím o něco později. Faktem je, že k plotu včelínů a jabloním sousedů se můžete přiblížit pouze brzy ráno nebo pozdě večer. Na jižní straně domu, kde jsou jabloně, je pozemek oproti domu nižší. Je možné, že podzemní voda neleží tak daleko, jak bychom si přáli. Zbytek plochy ale zabírá zeleninová zahrádka, průchod pro zařízení, případně hospodářské budovy. Nějak se stalo, že zahrada se nachází na kopci a blíže k hranicím začínají nížiny. Možná proto jabloně nerostou? Na jaře a na podzim je v těchto nížinách voda, ale pak odchází a hromadí se až po dešti. Obecně, uvidím, co bude příští rok. Pokud nepřežijí, nevím co.

Zajímavé:
Který výhon mám nechat na zmrzlých třešních?.

10. července 2022, 23:21

Tady. Zacházel jsem s tím, jak nejlépe jsem mohl. Ale zkusil jsem to.

Pracoval jsem s jabloní a hrušní, kde se také olupovala kůra a některé větve byly suché, ale roub byl živý.
Tady. Zacházel jsem s tím, jak nejlépe jsem mohl. Ale zkusil jsem to.

Po mém ošetření začalo olistění hrušně na roubované větvi jiné odrůdy černat. Tato fotografie byla pořízena před 2 dny. A nyní jsou všechny listy na tomto roubu celé černé a uschlé.

Po mém ošetření začalo olistění hrušně na roubované větvi jiné odrůdy černat. Tato fotografie byla pořízena před 2 dny. A nyní jsou všechny listy na tomto roubu celé černé a uschlé.

Jablkový strom

Hruška Lada + Čižovský

Hruška Lada + Čižovský

10. července 2022, 23:45

Pod vinutím, pokud jej budete držet po dlouhou dobu a ve vlhkém počasí, začne ohřev. Musíte s ní být velmi opatrní.
Odřezávat nenafoukané větve má smysl právě teď, v létě. Pamatuj, jo? Bez zanechání i půlcentimetrových pahýlů.

12. července 2022, 21:07

Pamatuji si, že ano, ale prostě nechápu, kde mám řezat. Větve nejsou všechny rozkvetlé. Mají se řezat přímo u kmene nebo spolu s kmenem? Pokácet polovinu stromu, těsně nad novým růstem? Ničemu nerozumím, omlouvám se.

12. července 2022, 22:11

Řez proveďte na postranní větvi (nezáleží na tom, zda se jedná o letošní výhon nebo dobrou, vytrvalou kosterní větev). Vše, co nevykvetlo, je třeba bez šetřit. S největší pravděpodobností to tak je. již vyschlo nebo téměř uschlo (nebo vyschne později).

Proč usychají větve jabloní?

Jabloně se pěstují všude a nevyžadují zvláštní péči. Někdy s nimi ale nastávají problémy, například vysychání větví. Navenek důvody pro to nejsou viditelné, ale existují. Lze je identifikovat a ve většině případů opravit, pokud znáte pravidla pro pěstování a zemědělské postupy jabloní.

Hniloba ovoce – monilióza jabloní

Původci onemocnění „cvičí“ svou činnost především na plodech jablek. Sušení větví je již vedlejším efektem, protože u nezdravého stromu jsou narušeny přirozené životní procesy.

Monilióza jabloň

Ve vlhkém létě se monilióza velmi rychle šíří po celé zahradě a způsobuje úhyn 80 % ovocné úrody. Nejhorším výsledkem onemocnění bude smrt samotných stromů, pokud nebudou přijata léčebná a preventivní opatření.

Mezi přenašeče infekce patří hmyz, dešťové kapky a vítr. Infekce probíhá následovně:

 1. Jako první jsou postiženy plody s poškozením od ptáků, hmyzu a prasklin na povrchu.
 2. Původci moniliózy zimují v shnilých plodech, které po sklizni zůstávají na větvích. Nebezpečí představují 2 roky.
 3. Na konci zimního období proniká houba přes stopku do ovocných větví a vyčkává tam na zbytky chladu. Na jaře se stěhuje do květů, poté do ovocných vaječníků.
 4. Když nastane teplé, vlhké počasí, spóry se šíří po zahradě z jednoho stromu na druhý a způsobují další a další léze. Vývoj onemocnění je rychlý: plody hnijí za 3–5 dní a po 8–10 dnech houba zahájí sporulaci.
 5. Druhá vlna onemocnění nastává v polovině července. Jabloně začínají schnout od vrcholu dolů po větvích.
Zajímavé:
Ekni mi, co je s jabloní?.

Léčba moniliózy je složitá, nákladná a časově náročná. Provádí se podle plánu:

 1. 1 měsíc před sklizní zahradu ošetřete přípravkem Fitosporin-M podle návodu. Alternativou je roztok jódu (10 ml na 10 litrů vody).
 2. Po 3 dnech znovu nastříkejte.
 3. Zkontrolujte rostliny na známky strupovitosti. Spory moniliózy pronikají dovnitř skvrnami na plodech. Poškozená jablka ihned sbírejte.
 4. Brzy na jaře, když se objeví zelené listy, ošetřete stromy podél větví 3% směsí Bordeaux. Ošetření později se provádí na začátku tvorby pupenů (použijte 1% roztok).

Při jakémkoli ošetření bude spotřeba roztoku 2 litry na 1 strom.

Preventivní opatření v boji proti hnilobě ovoce:

 1. Odstraňte poškozené plody – sežrané vosami, pobité kroupami, oloupané ptáky atd.
 2. Od začátku opadu listů až do konce odstraňte spadané listí a spalte je.
 3. V létě sbírejte mršinu.
 4. Odřízněte sušené větve a vezměte 10–15 cm zdravé tkáně. Podléhají hoření.
 5. Zasaďte odrůdy odolné vůči chorobám (Uralets, Kandil Sinap, Idared, Slavyanka, Babushkino atd.).

Jiné nemoci

Některé choroby jsou méně časté než hniloba ovoce, ale nezpůsobují menší škody na jabloních. Mezi nimi se zvláště rozlišují:

 1. Běžná rakovina. Svou činnost začíná poškozením kosterních větví, poté přechází na větve druhého řádu a kůru.
  Obyčejná rakovina
 2. Černá rakovina. Onemocnění začíná na vidlicích kosterních větví. Poté se objeví na listech ve formě načervenalých skvrn (rychle se zvětšují). Poškození se rozšiřuje až do kůry. Postupně zčerná, začne praskat a odlupovat se.
  černá rakovina

Příčiny nemocí jsou:

 • nepříznivé povětrnostní podmínky (extrémní horko nebo mráz);
 • zranění způsobená stromu při hrubém prořezávání větví, zlomeniny, nedostatečné ošetření ran atd.

Většinou staré vzorky jabloní jsou náchylné k běžné a černé rakovině. Nemoci se nedají vyléčit. Zbývá jen zničit stromy.

Zajímavé:
Větev broskve se suší. bude úroda? Co mám dělat se suchou částí Mám ji odříznout nebo nechat?.

Vysoká poloha podzemní vody

Jabloně potřebují vodu pro růst a vývoj, ale nadměrná vlhkost vede k hnilobě kořenů. K tomu dochází, když je hladina podzemní vody vysoká.

Když kořenový systém přestane fungovat, rostlina začne trpět „hladem“. Na nedostatek výživy reagují jako první staré větve. Rychle vysychají. Stejný osud brzy potká i mladé výhonky. Pokud nebudou provedeny záchranné práce, strom zemře.

Optimální hladina podzemní vody pro jabloně je:

 • na mohutných podnožích – 3 m;
 • pro střední výšky – 2,5 m;
 • pro trpasličí formy – 1,5 m.

Je-li známo, že vody leží nad přípustnou hranicí, vytvořte hromady úrodné půdy:

 1. Nalijte směs půdy ve vrstvách. Násyp při tloušťce 15–20 cm dobře prošlapejte, aby měl průměr 1,5–2 m a výšku 0,5–1 m.
 2. Na podzim udělejte kopce, aby se půda přes zimu usadila a zhutnila. Na jaře na ně vysaďte jabloně, aby kořeny v zemi nezamrzly.
 3. Kmen sazenice přivažte k pevnému kůlu, aby se ve větru nezlomil.
 4. Jabloně na kopcích potřebují časté a vydatné zavlažování, zvláště pokud jsou první 2-3 měsíce po výsadbě horké a suché.
 5. Během prvních 2 let budou jabloně vysazené na kopcích zaostávat za svými příbuznými vysazenými tradičním způsobem. Pak se ale jejich vývoj výrazně zrychlí.

Pokud během výsadby nebylo místo podzemní vody známo, problém zůstane zpočátku bez povšimnutí. Stromy se vyvíjejí normálně, ale po 10–15 letech začnou vadnout.

Příznaky kořenů zasahujících do spodní vody:

 • strom přestane růst;
 • listy rychle žloutnou nebo hnědnou;
 • časté infekce houbovými chorobami;
 • Když nastanou letní vedra, listy začnou hromadně opadávat.

Situaci lze napravit pouze jedním způsobem – radikálním prořezáním jabloně. Když výška stromu není větší než 2–2,5 m, nebude vyžadovat hluboké kořeny, aby získal vodu.

Špatné místo pro výsadbu

Pro jabloň není výsadba v nížinách vhodnou variantou. Na takovém místě se na jaře hromadí voda z rozbředlého sněhu a po deštích dlouho zůstávají louže. Stagnující vlhkost zbavuje kořeny kyslíku. Strom začíná trpět nedostatkem prvku, reaguje vysycháním větví.

Zvláště nebezpečná je voda z taveniny. Na jaře ovocné rostlině začínají růst kořenové vlásky. K vývoji potřebují především kyslík. Po dni bez vzduchu umírají. Po dalších 3 dnech začíná odumírání větších kořenů.

Zajímavé:
Je možné použít trus andulky ke krmení sazenic?.

Příznaky pro určení umístění jabloně na špatném místě s častou stagnací vody:

 • listy zhnědnou a začnou opadávat;
 • růst nových výhonků se zastaví;
 • V průběhu času strom zcela vyschne.

Přesazování jabloní k vyřešení problému je obtížné. Účinná jsou pouze preventivní opatření: výsadba stromů na vyvýšeném místě nebo na kopcích s náspy.

Špatná půda na místě

Zasychající větve mohou být signálem nevhodného půdního typu v oblasti. Jabloně nemají rády hlinité, hlinité a bažinaté půdy chudé na vápník. Budou muset být zředěny přidáním vápna, křídy, dolomitové mouky, rašeliny a říčního písku.

Některé divoké obilné trávy vytahují živiny, které jabloň potřebuje, ze země, což způsobuje její výrazné vyčerpání. Sušení větví je pak vyvoláno nedostatkem určitých nutričních složek v půdě:

Speciální hnojiva pomohou učinit půdu výživnější:

 • Superfosfát je komplexní minerální přípravek;
 • dusičnan vápenatý;
 • Pixa Super Compost je produkt obsahující prospěšné mikroorganismy;
 • Kemira-Lux je látka obsahující 20 % fosforu, 27 % draslíku, 16 % dusíku.

Kemira-Lux

Nedostatek zalévání

Mnoho nezkušených zahradníků se domnívá, že je nutné zalévat jabloň pouze v prvním roce růstu. Toto tvrzení je relevantní pro severní regiony s mokrou půdou a chladným létem. Ale v jižních oblastech i vzrostlé stromy vyžadují zalévání.

Nedostatek vlhkosti je indikován:

 • rovnoměrné sušení větví;
 • vadnutí listů.

Během léta, při nepřítomnosti deště, stačí jabloně zalít dvakrát: 2–3 týdny po odkvětu a 3 týdny před sklizní. V oblastech s častými dlouhodobými suchy se další zálivka provádí na jaře před začátkem květu.

Spotřeba vody pro každý strom je následující:

 • 50–80 litrů vody pro sazenice staré 3–5 let;
 • 120–150 l pro jabloň 7–10 let;

Dodržování pravidel zavlažování zvyšuje výnos o 25–40 %.

chyby při přistání

K sušení větví dochází, když mladá sazenice nezakoření včas. Někteří zahrádkáři dělají tu chybu, že sázejí stromy v létě. Rostlina se prostě nestihne před opadem adaptovat na nové místo a vypěstovat dostatečný kořenový systém a větve.

Podle pravidel se jabloně vysazují na jaře nebo na podzim. V prvním případě sazenice přes léto dobře zakoření, ve druhém se přizpůsobí a přes zimu ztvrdne.

Další chybou při výsadbě sazenice je těsné umístění velkých víceletých rostlin se širokým kořenovým systémem. K tomu dochází, když je pozemek malý a majitel se na něm snaží co nejvíce umístit ovocné stromy a bobulovité keře.

Zajímavé:
Co lze stavět na zemědělské půdě?.

Nesprávný řez a roubování

Pro řez existují určitá pravidla zaměřená na výběr zbytečné větve, způsob a načasování postupu atd. Porušení postupu někdy ovlivňuje zasychání dříve zdravých výhonků.

Prořezávání se provádí na jaře nebo na podzim. V létě – pouze pokud je to nezbytně nutné. Zimní prořezávání je kontraindikováno. Mrazy způsobí vysušení nejen větví, ale i stromu jako celku. „Spící“ jabloň nebude schopna regenerovat obnaženou tkáň.

Neúspěšné roubování povede v lepším případě k uschnutí a odmítnutí potomka a v horším případě k odumření podnože. Známkou neslučitelnosti výhonu se stromem je příliv v místě roubování. Stejný faktor naznačuje, že jabloň je infikována virovým onemocněním kvůli porušení hygienických pravidel.

Přítomnost škůdců

Příčinou vysychání větví jabloní je často expozice škůdcům. Nejběžnějším hmyzem je larva májového brouka. Nachází se téměř ve všech regionech.

Larvy jsou založeny v půdě kořenové zóny rostliny. Škodí mladým sazenicím do 5 let. Jejich kořeny jsou mělké a špatně se drží při zemi. Narušení procesu výživy a absorpce kyslíku z půdy postihuje zpočátku větve (začnou vysychat) a poté strom jako celek.

Škůdce není přístupný insekticidům, protože proniká metr hluboko do půdy.

Chcete-li se zbavit larev chrousta, použijte roztok čpavku (50 g na 10 litrů vody). Spotřeba na každý strom je 10 litrů roztoku. Stromy se zalévají v polovině května. Larvy nesnesou zápach čpavku a pro jabloň bude droga dobrým doplňkem dusíku.

Kromě hmyzu poškozují jabloně hlodavci:

Staví si obydlí v zemi, čímž narušují umístění kořenů (někdy je ohlodávají). Větve jako první reagují na přítomnost hlodavců, postupně ztrácejí pružnost a vysychají v důsledku poklesu úrovně výživy.

Příčiny vysychání v různých měsících

Větve mohou vyschnout kdykoli během roku. Monitorování stavu stromu by mělo začít ihned po tání sněhu a do doby, než jabloň přejde do zimního spánku.

Po zimování je jabloň schopna normálně kvést a poté začne rychle „ztrácet“ výhonky. příčiny:

 • silná vlhkost brzy na jaře;
 • poškození plísní;
 • poškození vodními krysami;
 • ve stepních oblastech – zimní-jarní vysychání.

Nejčastěji je v takových případech strom nevyléčitelný. Pokud jsou však na kmeni a větvích viditelné rány, popáleniny, musí být poškozená místa očištěna na zdravou tkáň, zapečetěna lakem nebo červeným olovem.

Zajímavé:
Jaké elektrické kotle lze použít v chatě k vytápění 30 mXNUMX?.

S nástupem léta se kůra jabloní deformuje, až se oddělí. Důvodem jsou dlouhodobé deště a nadměrná vlhkost. Letos to nijak neovlivňuje celkový stav stromu. Ale s takovým poškozením bude jabloň těžko přežívat zimu a již příští sezónu začnou větve vysychat.

Kůra jabloňového stromu

V létě (zejména v červenci) mohou být problémy s větvemi způsobeny:

 • cytosporóza;
 • rak černý a obecný;
 • bakteriální spálení;
 • rez v havarijním stavu;
 • citlivost na zamokření;
 • škůdci;
 • choroby kůry a kořenů;
 • následky prožitého mrazu.

Důvody sušení větví stromů různého stáří

Problém nastává v jakékoli fázi vývoje a růstu jabloně – od sazenice po již vzrostlý strom. Pro každý konkrétní případ existují určité způsoby spásy.

U sazenic

Nejčastější příčinou vysychání sazenic je poškození cytosporózou. Onemocnění se projevuje i ve formě načervenalých skvrn se žlutými plochami na povrchu trupu. V případě zjištění použijte komplex léků Insekticid a Fungicid Rescuer.

Mladým rostlinám často chybí minerální látky, zejména dusík. Pomůže krmení komplexními hnojivy.

Mladé jabloně

Vysychání větví způsobují parazité na kořenech, hlodavci a plísňové infekce. Problém je vyřešen použitím chemikálií.

K boji proti nemocem se používají následující léky:

 • trifloxystrobin;
 • síran měďnatý + hydroxid vápenatý;
 • Difenokonazol + 1/2 flutriafolu.

U hmyzích škůdců se doporučují léky podle pokynů:

 • pyriproxyfen;
 • aversectin C;
 • malathion.

Dalším důvodem pro vysychání mladých jabloní je neúspěšná volba místa pro zakořenění. V raném věku stromu není obtížné tento problém odstranit jeho přemístěním na nové místo vhodné pro růst a vývoj.

U starých stromů

Prvním důvodem sušení větví staré jabloně je přirozené stárnutí. Po dosažení věku 10 let rostlina vstupuje do fáze dokončení svého životního cyklu.

Staré stromy mají také slabou imunitu. Nalepí se na ně různé „boláky“. Suché větve mohou naznačovat poškození běžné, černé a kořenové rakoviny. V tomto případě již nebude možné stromu pomoci a je lepší jej zničit, abyste zachránili mladší sazenice.

Za vysychání větví jabloní si často může sám zahradník. Jeho nepozornost či nedbalost při sázení stromu a další péči o něj bude mít jistě následky. Pokud ji podchytíte včas, lze problém vyřešit a rostlina se dostane jen se ztrátou několika větví. V opačném případě budete muset na rozvoj jabloňového sadu zapomenout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *