Thuja se těžce naklonil. jak to mohu opravit?.

0

Thuja se těžce naklonil. jak to mohu opravit?

Jehličnatá okrasná rostlina, kterou letní obyvatelé milují pro snadnou kultivaci a péči. Má silnou imunitu, odolnost vůči různým neduhům a škůdcům. Vypadá živě ve své přirozené podobě a po vytvarování. Říkáme začínajícím zahradníkům, jak ji správně řezat.

Kdy a jak často prořezávat túje

Záleží na záměrech zahradníka. Zdravotní a preventivní stříhání se provádí dle potřeby (optimálně v jarním a podzimním období). A je lepší jmenovat formující na konci jara-začátkem léta.

 • Rychlost růstu a přirozená forma odrůdy. Očekávání a realita se nemusí shodovat.
 • Důkladný řez koncem srpna, kdy míza stéká, pomůže řídit růst stromu.
 • Pro urychlení vývoje se ukazuje, že se na jaře (po vzhledu ledvin) prořezává.
 • Celkový řez provádějte, když je túje v klidu. A se začátkem jara budou řezy blokovat nové klíčky.
 • Po odkvětu zastřihněte živé ploty. Hlavní věc je udělat to před polovinou léta, aby rostlina měla čas znovu získat sílu před podzimním chladem.
 • K práci si nevybírejte deštivý den – rány se budou déle hojit.
 • Ošetření proti stárnutí se neprovádí: na starých výhoncích se neobjevuje mladý růst.
Zajímavé:
Ekni mi, co je to na klíčku okurky? co s tím dělat?.

Je možné prořezávat túje brzy na jaře? Hrozí narušení přirozeného vegetačního procesu. Počkejte, až se objeví první pupeny.

Potřebné nástroje pro zastřihování tújí

Budete potřebovat osobní ochranu: rukavice, brýle. Noste pracovní oděv nebo oblečení, u kterého vám nevadí, že se ušpiní.

Připravte si: zahradnické nůžky (na tenké výhonky), zahradnické nůžky (pro práci s úlomky o tloušťce 1,5-3 cm), lukovou pilu (na větve o tloušťce 3 cm nebo více).

Je potřeba řezat kvalitními nabroušenými nástroji. Tupý může strom snadno zranit. Dezinfikujte čepele po každém řezu, abyste zabránili šíření bakterií a nemocí.

Odstranění starých a odumřelých větví

Tui jsou známí svou imunitou, proto je lepší umírající nebo churavějící výhonek ihned odříznout. Je správné to dělat postupně, od špičky k základně, dokud nedosáhnete zeleného řezu. V extrémních případech řežte na samé základně.

Zdravé stromy zbavte nemocných větví, nedávejte je do kompostu.

Tři dobré důvody, proč prořezávat túje

Neupravený pohled. Zbavte se křivých, slabých, náhodně rostoucích větví. Pravidelně zastřihávejte korunku.

Nadměrná výška. Zkraťte návazec maximálně o třetinu. Thuja netvoří nového vůdce, bude to nejvyšší větev z těch zbývajících.

Strom se rozšířil. Pokud je vzor snesitelný, proveďte selektivní řez: zkraťte nebo odstraňte nejdelší výhonky. Pokud je rostlina silně zanedbávána, přebytek podle potřeby odřízněte.

7 nejčastějších chyb při prořezávání stromovitých

 1. Odstranění starých větví. Jejich obnova může trvat několik let. Mladé, rychle rostoucí větve by měly být řezány.
 2. Příliš rozsáhlá řezná plocha, přes 35 % výhonků.
 3. Likvidace horizontálně rostoucích větví. Zbavíme se jich nemocí / smrtí.
 4. Řezy jsou příliš blízko nebo daleko od ledviny. Správné je brát 15 cm nad ledvinu.
 5. Špatně nabroušené, špinavé nástroje. Dávejte pozor na ostrost a sterilitu, abyste se vyhnuli infekci.
 6. Pokud stříháte nerovnoměrně, celkový obraz se může zhoršit.
 7. Špatná vrchní úprava. Je povoleno ji stříhat, pokud plánujete zastavit růst směrem nahoru.
Zajímavé:
Jaké růstové stimulanty zvolit pro sazenice ovocných stromů a keřů?.

Odrůdy a potřeba řezu

Prořezávání může být sanitární (odstraňujeme nemocné, suché, poškozené větve) a formativní (dáváme stromu požadovaný vzhled).

Ne všechny odrůdy potřebují druhou: mají svou vlastní formu z přírody (kužel, koule). Zbývá na zahradníkovi vyrovnat a proředit. Vezměte prosím na vědomí, že různé druhy mají různou rychlost růstu. Například Smaragd přidává 10 cm za rok a může být omezen na jedno prořezávání, zatímco Brabant má 25 cm a potřebuje dva sestřihy.

Sanitaci nelze ignorovat. Suché, žluté, pomalé větvičky je třeba pravidelně zastřihávat.

Nejpopulárnější v Rusku je Thuja western. Oblíbený zmíněný Brabant a Smaragd. Dále: Woodwardy, Columna, Holmstrup, Danica. Včetně Moskvy a MO.

Schémata tvarování, ořezávání

Thuja má různé podoby pro větší estetiku. Existuje mnoho možností: od geometrických tvarů až po celé kompozice.

V této věci se spolehněte na odrůdu. Existují podměrečné a vysoké, s různými přírodními formami. Vybírejte podle toho, jakou postavu chcete v budoucnu získat. Doporučujeme začít s geometrií. Vezměte si to do rukou a pak experimentujte.

Možnosti střihu Tui:

 • Plot. Po výsadbě odřízněte asi 30 % z vrcholků klíčků (kvůli růstu do šířky). Po roce seřízněte korunky na požadovanou úroveň.
 • Topiary ořezávání. Jinak – formace. To jsou přesně ty údaje, které jsme zmínili výše. Nápověda: Nejjednodušší na výrobu jsou koule, krychle a pyramida. Spirála je považována za složitou.

Kdy můžete začít stavět

Kdy prořezávat túje, aby získaly požadovaný tvar? Počkejte, až strom konečně zesílí. Musí mu být minimálně 6 let. Je zbytečné snažit se dát tvar mladému keři. Takovýto velký řez je pro rostlinu stresující a musíte si být jisti, že to úspěšně přežije.

Můžete odříznout vršek?

V některých případech vyžadováno. Například, když se chystáte dát koruně určitý tvar, snižte výšku atd. Pokud chcete, aby túje vyrostla ne do výšky, ale do šířky, pravidelně si stříhejte vršek hlavy. Nebojte se rostlině takovou manipulací ublížit.

Zajímavé:
Kolik zrn cukrové kukuřice je potřeba k osetí 40 akrů půdy?.

Mějte ale na paměti, že po odříznutí vršku už nebude návratu – zastavíte růst vzhůru. Přistupujte proto k problému opatrně.

Kuželový řez

Jedna z nejběžnějších forem, při provádění je nekomplikovaná. Kolem tújí umístěte jako boudu tři latě, které jsou o 15 cm vyšší než samotný strom. Upevněte nahoře. Ujistěte se, že hlaveň je přesně ve středu a lamely přiléhají stejně těsně. Postupně prořezávejte větve, které přesahují vyznačené hranice. Hlavní věcí není spěchat, abyste neodstranili přebytek.

Poté rám vyjměte, zpracujte horní a spodní část. Odstěhujte se a vyhodnoťte výsledek. V případě potřeby opravte všechny chyby.

Kulový řez

Pro práci vybíráme kulovité odrůdy: Woodwardy, Waterfield, Teddy a mnoho dalších:

 • Vršek seřízneme, aby postranní větve začaly aktivněji růst.
 • Odstraňujeme stonky, které jsou vyraženy z celkového pohledu.
 • Pro prevenci použijte růstový stimulátor „EPIN-extra“ a po 10 dnech „Zirkon“.
 • Zatímco koruna poroste a bude se „kulatit“, vy se budete muset jen udržovat v kondici. Pro tyto účely můžete použít šablonu.

Jehlanový řez

Na této postavě se často provádí účes thuja Brabant, Smaragd a Holmstrup. Jejich přirozená forma je blízká tomu, co potřebujeme ve výsledku získat. Technologie je podobná kuželu. Kolik tváří plánujete udělat u pyramidy, vezměte tolik kolejnic (obvykle asi 6 kusů). Spojujeme lamely na zamýšleném vrcholu, odstraníme přebytečné větve. Je důležité vyrovnat všechny tváře současně, aby se zabránilo asymetrii.

Spirálový střih

Pro tuto formu sklízejte rovný kmen a odstraňte přebytečné mladé kmeny. Budete potřebovat pásku na šablonu a barvu ve spreji:

 • Korunku obmotáme shora dolů páskou do spirály. Konce pásky pevně svažte, aby se vzor nenarušil.
 • Pomocí spreje nakreslete čáru na šablonu.
 • S dobře nabroušeným nástrojem pracujeme paralelně s linií cívky. Nestříhejte příliš mnoho najednou. Postupujeme postupně.
 • Stříháme přesně podle označení, dodržujeme plynulé přechody.
 • Odstraňte pásku, vyhodnoťte výsledek. Nejlepší je to udělat z dálky.
Zajímavé:
Jak vyléčit pupalku, jejíž listy vypadají okamžitě poškozené?.

Další figurky tújí

Dobrá volba pro mnoho kulovitých odrůd (např. Wagneri a Smaragd). Horní část vodorovně odřízněte. Pomocí polooválné šablony nakrájejte větve do tvaru. Hledáte plynulé přechody.

Snadno se přemění na kužel, spirálu nebo pyramidu (v případě, že něco nejde podle plánu). Pro takovou postavu je odrůda Columna jako stvořená. Algoritmus akcí je o něco složitější než v případě předchozí možnosti:

 • Obklopte túje dřevěnými latěmi (jako plot). Při tom zvažte průměr, který potřebujete.
 • Opravte strukturu. Kovový kroužek nebo improvizované prostředky.
 • Ujistěte se, že kmen je umístěn přesně ve středu, jinak se tvar rozbije.
 • Odstraňte větve, které trčí.
 • Opatrně zpracujte korunu podél kolejnic nůžkami, v důsledku toho musíte získat přímku bez mezer a zakřivení.
 • Horní část děláme vodorovnou, plochou.
 • Pokud se vám nepodaří uříznout vršek hlavy hned, nepropadejte panice a neřežte příliš. Počkejte, až vršek zaroste, a poté zarovnejte.

Dejte přednost podměrečným kulovitým odrůdám. Na zemi označte čtverec požadované velikosti, umístěte lišty do rohů, spojte je deskami. Začněte řezat shora, poté po stranách. Na konci odstraňte šablonu a zkontrolujte výsledek.

Ředění a údržba tújí

Když je koruna již plně vytvořena, stojí zahradník před úkolem udržet její správný vzhled. To se provádí pomocí udržovacího účesu, který se provádí v létě, kdy rostou mladé větve, které narušují celkový obraz.

 • Určete rozsah práce, najděte problémová místa.
 • Odstraňte suché, pomalé, poškozené, nemocné větve.
 • Zkontrolujte korunu, příliš husté oblasti rovnoměrně zřeďte, aby byla zajištěna dobrá distribuce vzduchu a světla.
 • Podle svého uvážení můžete rostlinu „zkrátit“ oříznutím vrcholu na parametry, které potřebujete.
 • Odstraňte větve, které vyčnívají z celkového vzhledu.
Zajímavé:
Jak bojovat s molicemi?.

Jak se starat o túje po ostříhání?

Zalévání ihned po proceduře: 10 litrů vody na každý mladý strom. Pro dospělé více – 50 litrů.

Malé řezné rány se samy zahojí, pokud byly provedeny správnou technikou pomocí dobře nabroušeného nástroje. Pryskyřice vynikne, to je norma, podporuje hojení.

Pokud je túje oslabená, izolujte rány po odstranění velkých větví. Můžete použít tmel („RanNet“) nebo zahradní var („Gardener“). Tyto prostředky zabrání infekci. V jejich složení není žádná jehličnatá pryskyřice, takže její nedostatek může být vyplněn bio-balzámem „Robin Green“.

Když se vegetace rostliny zpomalí, je nutné stimulovat proces probouzení spících pupenů. Použijte komplexní minerální hnojivo „Kemira universal“ (100 g: 1 sq. M). V létě se doporučuje postřik nejprve regulátorem růstu EPIN-extra (pro udržení imunity), po 10 dnech Zirconem (pro zlepšení kvetení a potlačení viróz).

Závěr

Uplatněním doporučení pro péči o túji prodloužíte její životnost jako zahradní dekorace. Udržujte jeho vzhled čistý, ořezávejte korunu, hnojte včas, posilujte imunitu stromu.

Thuja se těžce naklonil. jak to mohu opravit?

Po mrazivém dešti lehly smaragdy thujy

Dobré odpoledne, vážení uživatelé fóra! Řekni mi co dělat. 2 túje smaragdové, 2-2,5 m vysoké, ohnuté a ležely rovnoběžně se zemí po prosincovém mrznoucím dešti a následném vydatném sněžení. Sudy se nezdály být rozbité, pokud jsem viděl. Odklízel jsem z nich obrovské závěje, lehce se zvedly nad zem, ale nic víc. Zůstal ve stejné poloze rovnoběžně se zemí. Co s nimi na jaře? Zkusit to zvednout a přivázat k tyči? Narovnají se vůbec? Předem děkuji za vaše odpovědi!

gluanna
Moskva
12.01.2017
10:33:02

gluanna, nesnažte se ho rovnat za studena – dřevo je křehké a snadno se láme. Pokud je dobré tání, můžete ho trochu nadzvednout, jen tolik, aby se „dal“ a opravit, přivázat ke špejli, aby nebyl znovu přitlačen sněhem. A na jaře je čas je úplně zvednout kvůli teplu, větve a kmeny se stanou elastickými a sami se pokusí narovnat, jen jim pomůžete.

Zajímavé:
Jak pečovat a izolovat vzácné druhy kapradin, aby přečkaly zimu?.
Vaska
Moskva
12.01.2017
10:38:37

gluanna, dvakrát jsem musel rovnat obyčejný jalovec, který „uležel k odpočinku“ (rozdrtil ho sníh ze střechy). Udělal jsem expresku (vložil kolíček do země a svisle jsem ho přitáhl provazem). Opravoval jsem to dlouho, dva měsíce. Kůl tehdy nepomohl, protože kvůli pružnosti kmene musel být kůl velmi pevný.

Shils
Petrohrad
12.01.2017
12:27:32

Vaska, Díky moc! Teď jsem to ani nezkoušel zvednout, větve jsou velmi křehké. Dává nám to naději, že oni sami budou na jaře usilovat o vzestup.
Jen jsem zpanikařil, když jsem si vzpomněl, kolik bříz bylo pokáceno po mrazivém dešti před několika lety. Zjevně se nikdy nedokázali zvednout sami.

gluanna
Moskva
12.01.2017
12:49:25

Shils, Děkuji! Tvůj postup vyzkouším na jaře 🙂

gluanna
Moskva
12.01.2017
12:50:29

gluanna, v roce 2010 se mi to takhle rozpadlo, svázal jsem to punčocháčama, když už bylo tepleji. Do budoucna bylo vše v pořádku

Tsibro
Petrohrad
12.01.2017
21:28:46

Tsibro, prosím, řekni mi, jak dlouho ti zůstaly svázané túje?

MariTe
Moskva
12.01.2017
22:28:04

MariTe, ale túje, jalovec, nerozvazuji 🙂

Marchella
Moskva
12.01.2017
22:49:00

MariTea stále to mám připojené))

Tsibro
Petrohrad
12.01.2017
23:05:57

Marchella, Svázali jste své jehličnany, abyste je obnovili po „kolapsu“, ke kterému kdysi došlo, a od té doby jste je nerozvázali? Nebo je to záchranná síť?
Ledový déšť minulého roku zanechal na sebe vzpomínku – zhroucenou túji, kroutící se vrbu a stříbrný javor, který nyní vypadá jako vlajka (všechny větve ohnuté jedním směrem), stlačený „obličej“ do závěje.

MariTe
Moskva
12.01.2017
23:52:57

Tsibro, Marchella, Děkuji! Rozumím!))) 1. – musím psát rychleji, 2. – protože túje vyrostly, je třeba se předem postarat o zazimování. I když pro případ gluannaNo, bylo potřeba najíždět do kůlů a svázat túje nahodile.

Zajímavé:
Jak se zbavit úniků tepla v bytě: kontrola oken, dveří a stěn.
MariTe
Moskva
13.01.2017
01:03:11

MariTe, svázal to punčochami předem, dávno na radu, zdá se, fillyjonka. Na fotce je trochu vidět můj uvázaný jalovec a vlevo sousedčin rozpadlý, přesto jsem jí poradil, aby si ho uvázala.

Marchella
Moskva
13.01.2017
08:33:00

A musíte vázat ne na vrcholu jehel, ale uvnitř kmenů. S punčochami, zachycujícími různé skupiny kmenů. A to nejen jednou, ale až budete růst.

lubov
Moskva
13.01.2017
08:51:16

Marchella, lubov, Děkuji! Upřesním dále.) Jak strom roste, uvolňujete vaz nebo to není nutné?

MariTe
Moskva
13.01.2017
22:20:55

MariTe, kmeny svažuji jutovým provázkem. Jako „lano z punčochových kalhot“ po nějaké době hnije.

Hrášek
Vladimir
14.01.2017
11:45:42

A moje spojené túje letos zemřely. Nebo spíše byly ohnuty napůl ve tvaru „G“ spolu s postrojem. Thuja jsou velké, 3.5 metru, široké, řezané „vajíčkem“. Větve se po roce 2010 nerozpadly, všichni uvnitř byli svázáni punčochami, ohnuti koštětem. Buď to budete muset zkrátit, nebo se srovnají samy. Vloni se mladé smaragdy, dlouhé asi jeden a půl metru, postavily samy, bez strií. Doufám, že i tyto obstojí.

Galina_D
Moskva
14.01.2017
19:37:56

MariTe, ničeho se nedotýkám, jsou elastické. Nebo možná hnili. V žádném případě se nelámaly, neohýbaly, nerozpadaly.

Marchella
Moskva
14.01.2017
22:13:58

Všem moc děkuji za objasnění! Všechno jsem pochopil a zapamatoval si.)

MariTe
Moskva
14.01.2017
22:51:11

Já taky, jako ty Galina_D, před pár lety a svázaný punčochami, ohnutý. Nešlo to samo od sebe uvolnit, takže jsem ho musel přitáhnout ke stěně verandy tlustým drátem. Myslel jsem, že je to dočasné, ale teď je to tak, jak to je. Ale naše veranda je blízko. A moje punčocháče se nerozpadají, zůstaly tak po mnoho let. Jsou uvnitř koruny, slunce tam prakticky nedosáhne. No, abych drát přilákal, přivázal jsem nové nad původní místo))

Zajímavé:
Při postřiku plevele se glyfosát dostal do kontaktu s keřem rybízu. Bude možné jíst bobule z tohoto keře?.
Tsibro
Petrohrad
15.01.2017
11:20:34

MariTe, ne, nevrátím se ke starým podvazkům. Při vázání se snažím kombinovat různé skupiny kmenů, aby jich bylo více houževnatý Pohled. Ale bohužel to do určité doby pomáhá. Když jejich růst přesahuje naše možnosti, začnou problémy (to však není Smaragd, zatím s nimi nemám problémy) http://photoshare.ru/office/image.php?id=13872542 Není nic, co by ji přitahovalo ještě . A teď, kromě obecného svahu, se horní větve rozpadly jako vějíř. Přesto doufám, že se tyto problémy během léta podaří překonat. Jenže pak bude zase zima a v této nadmořské výšce není nikdo schopen kmeny svázat. Ano, a chytit je všechny uvnitř koruny – ramena nejsou dostatečně dlouhá) na druhou stranu k ní nelze umístit žebřík. A mám jich ještě 6 (přemýšlím o tom, že je na jaře zkusím oříznout.

lubov
Moskva
17.01.2017
09:19:14

lubov, Zkuste to, jakmile půda rozmrzne, abyste mohli zapíchnout kolíky, tvarovat, svázat a položit na nosítka, jako při sázení velkých stromů.

lgd04
Novosibirsk
17.01.2017
11:23:47

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *