Co dělat, aby jablka nebyla červivá.

0

Co dělat, aby jablka nebyla červivá

U jablek je letos problém, že plody brzy opadávají a jsou celé červivé. Podle všech indicií se jedná o můru. Existuje způsob, jak to zničit?

Uvnitř jablek již není možné zničit larvy zavíječe. Tyto plody jsou nyní beznadějně zkažené. Můžete se ale pokusit zachránit zbývající úrodu. Jedna larva totiž poškodí několik plodů. Plazí se od jednoho k druhému a postupně vyžírá jejich středy se semeny. Je lepší jí takovou příležitost nedávat.

Proto musíte posbírat všechny mršiny zpod stromu a také vybrat všechna poškozená jablka z větví. Měly by být zničeny, hluboce pohřbeny nebo odvezeny z místa. Plody poškozené zavíječem nelze umístit do kompostovací jámy. Larvy se tam bezpečně zakuklí a pak se z nich vylíhnou motýli, kteří zase přiletí na jabloň.

Boj proti zavíječi je preventivní povahy a zahrnuje několik důležitých fází ošetření stromů:

 1. Ihned po tání sněhu, brzy na jaře na ještě holých větvích.
 2. Podle naběhlých pupenů připravených k rozvinutí (zelená šiška).
 3. Když se tvoří pupeny.
 4. Ihned po odkvětu na malém vaječníku nebo bezprostředně po obletování okvětních lístků (přesné období je určeno počtem vylétnutých motýlů).

K ošetření proti zavíječům můžete použít různé insekticidní přípravky: Karbofos, Ditox, Aktara, Aliot, Alatar, Actellik, Accord, Herold, Fufanon atd. Aby se škůdci nestali návykovými, je třeba přípravky měnit. Během kvetení se důrazně nedoporučuje ošetřovat plodiny nesoucí ovoce chemikáliemi. Pokud však existuje naléhavá potřeba, pokud je v tomto období pozorován hromadný let, můžete použít biologické insekticidy (Biosectin, Lepidocid, Bitoxibacillin atd.) nebo nějaký lidový lék (bylinné infuze, popel, hořčice atd.) .

Zajímavé:
Co je stratifikace?.

Na stromech je nutné neustále zavěšovat speciální lepicí pasti (prodávají se v obchodech, ale lze je snadno vyrobit vlastními rukama). Pokud se zaplní příliš rychle, je naléhavě nutné neplánované zpracování. Při postřiku koruny insekticidem nezapomeňte zalévat půdu pod stromem. Škůdci totiž zimují hlavně v zemi. Kmeny je také potřeba obalit lapacími lepicími pásy. Nedovolí, aby jablka spadlá ze země vylezla zpět na strom a zkazila jiné ovoce.

Na podzim je nutné zrýt půdu v ​​oblasti kmene stromů, vybělit kmeny, ošetřit všechny rány a praskliny na kmenech a větvích a také pečlivě odstranit veškeré rostlinné zbytky (listy, spadané plody a ty, které ještě visí na větve, plevel atd.).

Co dělat, aby jablka nebyla červivá

Netřeba dodávat, že vaše jablka jsou vždy lepší než ta z obchodu. Zralé, tekuté, voňavé – žádají si to v ústech. A o to urážlivější, když se ukáže, že plod má červí díru. Jablko s červem není vůbec šťastné a nelze jej skladovat, protože se rychle kazí. Pojďme přijít na to, proč jablka červiví a co dělat, abychom úrodu ochránili před znehodnocením.

Proč jsou jablka červivá?

Proč jsou jablka červivá?

Červ v jablku – kdo to je?

Existuje mnoho zahradních škůdců, kteří zasahují do plodů naší práce, a jedním z nejzlomyslnějších je můra můra. (Cydia pomonella). Housenka tohoto hmyzu, tedy larva, je notoricky známý červ v jablku. Abyste pochopili, jak úrodu chránit, musíte nejprve pochopit, jak a proč se červi dostanou dovnitř ovoce.

Trochu biologie

Ve vzhledu je můra obecná obyčejná můra nepopsatelné prašné barvy s tmavými skvrnami. Rozpětí křídel dosahuje 22 mm. Přezimuje pod spadaným listím, mezi opuštěnými ořezanými větvemi, v štěrbinách kůry. S oteplením se probouzí a čeká na příznivý čas na léto – začíná obvykle v květnu a může trvat až do začátku září, často však ne déle než 8 týdnů.

Zajímavé:
V jakém roce začíná plodit peckovina?.

Apple Fruitboard

Je těžké spatřit tyto motýly, protože létají v noci. Počasí by mělo být klidné a suché. Zhruba týden po odkvětu jabloní začíná zavíječ klást vajíčka na listy a plody a oblíbil si nejen jabloně, ale i hrušky.

Světle růžové larvy se líhnou za 5-10 dní, několik hodin sedí pod širým nebem, po nějaké době ohlodávají listy a poté zakořeňují v plodech. Škoda, že jejich cílem není vůbec sníst lahodnou dužinu, ale dostat se do semenné komory a semínka ohlodat. K tomu housenky požírají průchody a ucpávají vstup za sebou. Semena jednoho jablka červovi nestačí, a tak se přesune do jiného a může zničit 2-3 plody.

Účelem červa jsou semena

Účelem červa jsou semena

Po nakrmení se larva můry můry přesune do kmene a upadne do strnulosti. Poté se zakuklí a po určité době v závislosti na podmínkách prostředí (od 1 týdne do měsíce) se vyklube jako nový motýl. Cyklus se opakuje. Poslední vlna housenek opouští spadaná jablka, hledá vhodné místo, zakuklí se a čeká na jaro.

Výsledek housenek

Poškozené plody jsou vidět už z dálky. Začnou zaostávat ve vývoji a předčasně „dozrávají“: zčervenají nebo zežloutnou a spadnou. Pokud zvážíte takové jablko nebo hrušku, můžete vidět místo, kde se housenka pohybuje, a na řezu – smutný obrázek poškození.

Výsledek působení larev zavíječe

Výsledek působení larev zavíječe

Zralá jablka a hrušky, na kterých pracovaly housenky, rychle kazí, nedají se skladovat.

Úspora sklizně

I když je zavíječ obecný složitý škůdce, je docela možné před ním ochránit úrodu jablek a hrušek. Spolehlivý lék „Stozhar“ pomůže zabránit poškození ovoce. Jedná se o systémový kontaktní intestinální insekticid pro kontrolu hmyzích škůdců.

Spolehlivý lék

Spolehlivý lék „Stozhar“ pomůže zabránit poškození ovoce

Účinná látka – acetamiprid (chemický nikotin) 20 g/kg.

Zajímavé:
Ve sklepě se hromadí kondenzát, jak se ho zbavit, když je vnitřek sklepa vybetonován?.

Systematické – to znamená, že se droga šíří pletivy rostliny a bude působit i v těch jejích částech, do kterých se při postřiku nedostala. Charakteristický kontaktní-střevní naznačuje, že škůdce bude mít škodlivý účinek při přímém kontaktu s drogou a když vstoupí do jeho střev: přenos nervových impulsů je u hmyzu blokován a hyne na nervové přebuzení. To znamená, že můra tečkovaná nemá po zpracování jedinou šanci na přežití.

přihláška

„Stozhar“ se používá pro postřik rostlin během vegetačního období. Na ochranu jabloní a hrušní zřeďte 40 g drogy v plastové nebo smaltované nádobě s malým množstvím vody (2-3 l) a důkladně promíchejte. Poté doplňte pracovní roztok vodou na 10 litrů – a okamžitě začněte postřikovat zahradu. Průměrná spotřeba pro mladý strom je 2-4 litry, pro dospělého – až 6 litrů. Postřik se přednostně provádí v ranních nebo večerních hodinách za suchého a klidného počasí.

Stozhar ochrání vaši úrodu před zavíječem

„Stozhar“ ochrání vaši sklizeň před zavíječem. Reklamní. LLC „Vashe Khozyaystvo“ INN: 5261020018 ERID: 2SDnjeVM5Ld

K odstranění škůdců zpravidla stačí jedno ošetření. U zvláště závažných infekcí ji můžete opakovat 2 týdny po první.

Výhody léku „Stozhar“

 • Vysoká rychlost expozice a dlouhá doba ochrany – první známky úhynu hmyzu jsou pozorovány již 1 hodinu po ošetření, ochranný účinek trvá asi 3 týdny.
 • Není návykové.
 • Účinnost expozice je prakticky nezávislá na kolísání teplot, lék funguje dobře i v horku.
 • Spojuje vysokou biologickou aktivitu proti škůdci a zároveň vůbec nepotlačuje vývoj rostlin – není absolutně fytotoxický.
 • Nízká toxicita (třída nebezpečnosti III) pro člověka, domácí zvířata a opylovače (včely a čmeláci).
 • Nízká spotřeba.

Bezpečnostní opatření

„Stozhar“ je povoleno pro použití na osobních vedlejších pozemcích, neměl by být používán v pásmu ochrany vod nádrží. K přípravě pracovního roztoku nepoužívejte potravinářské náčiní. Před prací si pečlivě přečtěte pokyny k léku a doporučení, která vás zachrání před nepříjemnými následky, pokud se produkt náhodou dostane dovnitř, na kůži nebo do očí.

Zajímavé:
Jaké houby? jsou jedlé?.

K přípravě pracovního roztoku nepoužívejte potravinářské náčiní

K přípravě pracovního roztoku nepoužívejte potravinářské náčiní

Pokud jste omylem rozlili pracovní roztok nebo rozlili přípravek, stačí půdu posypat pískem a dobře prolít vodou. Obal a zbytky drogy se likvidují s domovním odpadem.

Nejsme schopni zcela uzavřít sad před nežádoucím hmyzem, ale můžeme ochránit plody naší práce. Moderní účinný lék „Stozhar“ se stane spolehlivým pomocníkem v boji proti můře a zachrání sklizeň jablek a hrušek od housenek.

To může být užitečné:

 • „Stozhar“ proti můře můry a mandelinky bramborové – lék, který by měl být po ruce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *