Co dělat s kondenzací na potrubí studené vody?.

0

Co dělat s kondenzací na potrubí studené vody?

Způsoby odstranění kondenzace z potrubí studené vody

Tvorba kondenzace na potrubí studené vody je běžným jevem. Ignorování tohoto problému se však může časem změnit z estetického problému na funkční, protože trvale vlhké prostředí zkracuje životnost potrubí. Proto by měl být kondenzát z potrubí studené vody odstraněn okamžitě, když jsou zjištěny kapky a netěsnosti. Pojďme zjistit, co způsobuje kondenzaci a jaké metody lze použít k vyřešení tohoto problému.

Příčiny kondenzace

 • — nedostatečné větrání místnosti;
 • — nízká kvalita izolace potrubí;
 • — změny pokojové teploty (často pozorované v létě).

Kromě toho může dojít ke kondenzaci v důsledku přítomnosti zdroje vysoké vlhkosti: nepříznivé povětrnostní podmínky, technologické vlastnosti budovy, blízkost vodních útvarů, problémy s fungováním inženýrských sítí.

V některých případech můžete jednoduše odstranit příčinu kondenzace. Například zlepšit ventilační systém v místnosti nebo mírně změnit uspořádání vodovodního potrubí. Ne vždy je však možné příčinu odstranit (nemůžete například změnit vlhkost regionu nebo opravit nedostatky při stavbě domu). V takových případech přicházejí na záchranu metody pro odstranění kondenzace z potrubí přívodu studené vody:

 • — mechanické metody (vinutí a izolace);
 • — chemické ošetření;
 • — instalace odvodu kondenzátu.
Zajímavé:
Nejurážlivější je pro mě testování, kdo má pravdu a kdo ne? nebo jak se mi nepodařilo vypěstovat dýni „růžové torpédo“.

Jak chránit koupelnové potrubí před kondenzací

Koupelna je místem, kde dochází ke kondenzaci na potrubí studené vody nejčastěji. Často můžete jeho výskytu zabránit předem tím, že budete věnovat pozornost několika jednoduchým faktorům.

1 – Ujistěte se, že je ve vaně dostatečné větrání. Pokud se na trubkách v uzavřené koupelně objeví kondenzace, zkuste jednu noc nechat dveře dokořán. A pokud ráno nedochází ke kondenzaci, problémem je nedostatečné větrání místnosti. Čištění digestoře a instalace automatických ventilačních systémů pomůže změnit situaci.

2 – Informujte se o stavu potrubí vašich sousedů v posledním patře. Pokud mají v koupelně netěsnost, může se do vašeho bytu dostat voda potrubím. Právě z tohoto důvodu se na potrubí často objevuje neočekávaná kondenzace.

3 – Zkontrolujte vstupní ventil na nádrži a kohoutky. Narušení jejich provozu může také vést k tvorbě kapek na potrubí. Problém s instalatérstvím můžete opravit sami nebo zavolat odborníka.

4 – Další častou možností je nesprávné umístění potrubí teplé a studené vody. Pokud nejsou umístěny v dostatečné vzdálenosti od sebe a neexistuje žádná tepelná izolace, dojde ke kondenzaci v důsledku teplotního konfliktu.

Pokud se objeví problém v malé části plastového potrubí, lze jej zcela jednoduše vyměnit. S kovovým potrubím však budete muset najít jiný způsob, jak problém vyřešit, nebo zavolat instalatéra (koneckonců, nebudete je moci sami změnit). Abychom se neuchýlili k extrémním opatřením, zvážíme možnosti eliminace kondenzace bez výměny potrubí.

Chemická metoda, jak se zbavit kondenzace

K ochraně potrubí studené vody před kondenzací lze použít chemickou izolaci. Při použití této metody je možné izolovat jak samostatný malý úsek, tak celou délku potrubí.

Podívejme se na algoritmus pro chemickou izolaci potrubí:

 • — Očistěte potrubí od nečistot a rzi.
 • — Natřete povrch trubky.
 • — Naneste několik vrstev ochranné směsi štětcem, válečkem nebo nástřikem (v závislosti na zvolené směsi). Za optimální počet vrstev se považuje 5.
 • — Na ošetřený povrch naneste fixační roztok.
Zajímavé:
Jak pomoci rajčatům dát ovoce v horkém počasí?.

V obchodech seženete speciální přípravky pro chemické odstranění kondenzátu, jako je Korund, Teplomet nebo Stermizol. Před nákupem se musíte poradit s odborníkem a vybrat chemické složení, které je vhodné pro typ potrubí (plast nebo kov).

Jak odstranit kondenzát z potrubí pomocí vinutí

Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak se zbavit kondenzace, je mechanická metoda tepelné izolace.

Jak metoda funguje?

Potrubí přívodu studené vody je izolováno přídavnou trubkou z pěnového polyetylenu, energy flex nebo thermoflex. Tyto materiály eliminují teplotní rozdíly na jakémkoli potrubí.

Pro plastové trubky jsou ideální následující možnosti izolačních materiálů: polystyrenová pěna a polystyrenová pěna, minerální vlna a polyuretanová pěna. Tyto materiály lze nalézt v obchodech ve vhodné formě pláště ze dvou polovin nebo role, což usnadňuje proces izolace potrubí. Tloušťka materiálu se může lišit a volí se pro konkrétní případ.

Výhodou izolace je jednoduchost práce, relativně nízká cena a životnost materiálů.

Složitější metodou je izolace potrubí pomocí epoxidového tmelu.

Proces se skládá z několika fází:

 • — Povrch trubky se očistí brusným papírem, odmastí acetonem a ošetří rozpouštědlem na rez.
 • — Na připravené potrubí studené vody se nanese hustý epoxidový tmel, obalí se proužky látky a zajistí se nití. Poté se nanese další vrstva tmelu a tkaniny.
 • — Potřetí a naposledy se látka překryje tmelem a nechá se uschnout.
 • — Po uplynutí doby nastavené pro úplné vyschnutí lze trubku brousit a natírat.

Hlavní nevýhodou mechanické izolace potrubí je zvětšení jejich průměru.

Instalace odvaděče kondenzátu

Zařízení pro odvod kondenzátu (odvod kondenzátu) umožňuje automatický odvod kondenzátu z potrubí. Toto zařízení je vhodné pro potrubí vycházející z ohřívačů vzduchu nebo ohřívačů vody. Tento způsob ochrany potrubí studené vody před kondenzací je ideální pro soukromé domy, chaty a chalupy.

Zajímavé:
Jak umístit dům na obdélníkovém pozemku o rozloze 12 akrů?.

Existuje několik typů odvaděčů páry:

 • — hydrodynamické (určené pro nepřetržitý provoz);
 • — plovák (funguje díky otevřenému nebo uzavřenému mechanickému systému);
 • — kombinované (založené na aerodynamických a tepelných účincích).

Plovákový odvaděč kondenzátu je považován za nejúčinnější a má řadu výhod. Patří mezi ně spolehlivost, výkon, teplotní stabilita, schopnost provozu při minimální a maximální zátěži a úspora energie tepelných systémů. Mechanismus zařízení je založen na rozdílu mezi hustotou páry a kondenzátu. V důsledku činnosti odlučovače kondenzátu se přebytečná voda odpařuje ze systému, aniž by tvořil kondenzát.

Tyto metody pomáhají zbavit se většiny problémů s odstraňováním kondenzátu z potrubí studené vody. Volba pracovní metody závisí na vašich potřebách a oblasti vykonávané práce.

Co dělat, když se na potrubí studené vody tvoří kondenzát

Všimli jste si někdy, jak se kapky vody usazují na potrubí se studenou vodou? Víte, proč se to děje ve vaší koupelně a k jakým problémům to může vést? Pokud ne, přečtěte si náš článek: řekneme vám, co způsobuje kondenzaci na potrubí a jak se jí zbavit.

Jaké je nebezpečí kondenzátu na vodovodním potrubí

Kapky „rosy“ na vodovodním potrubí nejsou vůbec tak neškodné, jak by se mohlo zdát. I když jsou vaše trubky vyrobeny z plastu a nebojí se koroze, neustálá vlhkost zkazí vše ve vaší koupelně, od dokončovacích materiálů až po kovové instalatérské díly. V nejpokročilejších případech se v koupelně usadí plíseň a zatuchlý zápach, stěny doslova „tečou“ a ručníky zůstávají mokré, i když je na vrcholu topné sezóny pověsíte na rozpálený radiátor.

Pokud z vašich trubek studené vody neustále klesá voda, musí to mít nějaký důvod. Čím dříve jej najdete, tím pravděpodobněji zachová vaše zdraví, estetiku koupelny a výkon vodovodního systému.

Zajímavé:
Co pěstovat na částečně zastíněných záhonech?.

Proč se kapky vody usazují na potrubí se studenou vodou

Existuje několik možných příčin kondenzace a mohou se objevit jednotlivě nebo společně.

teplotní rozdíl. Hovoříme o teplotním rozdílu na povrchu trubek a v atmosféře, která je obklopuje. Podle GOST by voda vstupující do našich bytů neměla být chladnější než 3-5°C a pokojová teplota i v těch nejchladnějších místnostech zřídka klesne pod 18°C. Kvůli tomuto rozdílu teplot kondenzují kapky vody z blízkého teplého vzduchu na potrubí studené vody.

Nedostatečná ventilace. Situace se zhoršuje, pokud má vaše koupelna nebo kuchyně špatné větrání. Je jasné, že úroveň vlhkosti stoupá, když se sprchujete, perete nebo sušíte prádlo, ale přebytečná vlhkost by měla být odstraněna poměrně rychle díky přirozené cirkulaci vzduchu. Kontrola fungování domácí ventilace je poměrně snadná:

 1. Otevřete okna a vnitřní dveře, aby vzduch mohl proudit do koupelny nebo kuchyně.
 2. Podržte malý proužek papíru poblíž ventilační mřížky.
 3. Pokud je plech přitahován k otvoru, ventilace funguje správně a na studených trubkách se z nějakého jiného důvodu objevuje vlhkost. Pokud se list nepohybuje, nedochází k žádné trakci a musíte se s tím vypořádat sami nebo s pomocí specialistů z bytového úřadu.

Vlastnosti klimatu nebo povětrnostních podmínek. Úroveň vlhkosti do značné míry závisí na tom, kde přesně žijete: například v pobřežních městech je přirozeně vyšší než v sušších centrálních oblastech. A také je silně ovlivněn počasím a sezónními změnami v provozu ústředního vytápění.

Nesprávná organizace vodovodního systému. Často, aby se v malých koupelnách ušetřilo místo, jsou trubky na teplou a studenou vodu umístěny příliš blízko sebe (doporučená vzdálenost mezi nimi by měla být alespoň 25 cm). Současně se výrazně zvyšuje pravděpodobnost výskytu kapek vody na studených potrubích.

Zajímavé:
Jakou nemoc mají jahody? Proč jsou na bobulích světlé skvrny?.

Porucha splachovací nádržky toalety. To je další běžná příčina kondenzace. Vše začíná kvůli nestabilnímu provozu plovákového nebo výfukového ventilu. Nádrž nelze úplně naplnit, potrubím neustále protéká studená voda – a ta neustále vlhne, i když nikdo nepoužívá vodovodní armatury. Obvykle je v takových případech povrch vypouštěcí nádrže také pokryt hojnou rosou, což vám umožňuje rychle stanovit správnou diagnózu.

Nyní, když jsme zjistili, co by mohlo způsobovat kondenzaci na potrubí studené vody, můžeme začít problém řešit.

Zbavte se kondenzace na vodovodním potrubí

Opravujeme vodoinstalace

Pokud důvod spočívá v netěsné záchodové míse, měli byste zavolat instalatéra nebo opláchnout všechny detaily tohoto jednoduchého mechanismu sami. Nejčastěji je jeho nefunkčnost spojena s nekvalitní vodou a z toho plynoucími usazeninami. Tím, že se jich zbavíte a upravíte normální provoz odtokové nádrže, nejenže odstraníte jeden z důvodů vzniku kondenzátu, ale také výrazně snížíte náklady na dodávku vody.

Čištění ventilačního potrubí

Další skupina důvodů pro výskyt rosy na vodovodním potrubí je spojena s vysokou vlhkostí. Pokud se na potrubí studené vody tvoří kondenzát, pak v koupelně nedochází k normální cirkulaci vzduchu. První věc, kterou musíte udělat, je vyčistit ventilaci. Pro tohle:

 1. Vyjměte mřížku z větracího otvoru a namočte ji do teplé vody s trochou saponátu.
 2. Nasaďte si ochranné rukavice a rukama opatrně posbírejte velké nečistoty, které se nahromadily na římse ventilačního potrubí.
 3. Odstraňte mastnotu a nečistoty špachtlí, ale bez použití chemikálií.
 4. Vyčistěte stěny kanálu tvrdým kartáčem nebo toaletním kartáčem.
 5. Vysajte vzduchové potrubí tak, že z vysavače odstraníte všechny nástavce a do otvoru vložíte pouze ohebnou hadici.
 6. Umyjte a přišroubujte ventilační mřížku na místo.
 7. Zkontrolujte trakci způsobem popsaným na začátku článku.
Zajímavé:
Jak dezinfikovat lesní mulč?.

Pokud se situace nijak nezměnila, problém může být způsoben ucpáním hlavní větrací šachty, kterou provozuje vaše správcovská společnost.

Zlepšete přirozené větrání

Je třeba si uvědomit, že ani dobře fungující digestoř nezajistí dobré větrání bez čerstvého vzduchu. Může být organizován ponecháním malé mezery pod dveřmi do koupelny nebo vložením speciálních ventilačních ventilů do ní. K posílení výměny vzduchu pomůže i nucený ventilátor instalovaný ve výfukovém otvoru.

Řídíme vlhkost

Nejúčinnějším způsobem, jak snížit vlhkost v koupelně, je instalace vyhřívaného žebříku na ručníky. To bude vyžadovat určité investice (zejména pokud si vyberete elektrický model), ale váš život bude mnohem pohodlnější. Velikost vyhřívaného věšáku na ručníky závisí na velikosti místnosti. Takže pro koupelnu o objemu 6 metrů krychlových by měla mít vyhřívaná tyč na ručníky asi 40 × 50 cm.

Další možností, jak problém vyřešit, může být pořízení odvlhčovače. Toto zařízení kondenzuje přebytečnou páru a akumuluje výslednou vodu ve speciální uzavřené komoře. Výkon standardního modelu koupelny je 15-20 litrů za den, což vám umožní udržet optimální úroveň vlhkosti i ve vlhkých podzimních dnech.

Vlhkost však můžete regulovat více rozpočtovými způsoby:

 • častěji větrejte koupelnu otevřením dveří po sprchování nebo koupání dítěte,
 • vytřete podlahu v koupelně, jakmile se na ni rozlije voda, nebo na ni položte podložku, která absorbuje vlhkost,
 • najít jiné místo na sušení prádla.

Jedním slovem, pokuste se odstranit to, co může způsobit kondenzaci na potrubí – a nebudete muset vynaložit obrovské úsilí, abyste to odstranili.

Izolujeme potrubí

Kapky vody se usazují na kovovém povrchu trubek se studenou vodou díky tomu, že kov má vysokou tepelnou vodivost. Proto je možné zbavit se kondenzátu na potrubí studené vody jejich pokrytím vrstvou dielektrika a tím snížit teplotní rozdíl. Budeme mluvit o dvou nejdostupnějších způsobech izolace vodovodního potrubí.

Zajímavé:
Lekce 2. sad na jaře: jak chránit rostliny.

Tepelně izolační pouzdro je dutá trubka vyrobená z polyethylenu, polystyrenové pěny nebo jiného měkkého plastu. Fyzikální parametry těchto trubic se liší v závislosti na jejich účelu. Budete potřebovat objímku, jejíž vnitřní průměr odpovídá průměru vaší trubky. Instalace izolace:

 1. Změřte si potřebnou délku rukávu a podélně ho rozstřihněte po celé délce.
 2. Otřete kapky vody a rezavé skvrny na potrubí studené vody.
 3. Na trubku nasaďte plastový kryt a okraje podélného švu namažte vhodným montážním lepidlem.
 4. Po přidržení po dobu 5-10 minut (viz pokyny výrobce lepidla) spojte okraje pěnového polystyrenu k sobě.

Na 2-3 místech upevněte pouzdro zesílenou páskou nebo elektrickou páskou.

Tekutá izolace. Tato metoda je spojena s aplikací speciální tepelně izolační směsi na potrubí. Jeho složení zahrnuje polymerní suspenzi a v ní rozpuštěné přísady (například silikonové nebo keramické mikrogranule s vakuem uvnitř). Směs se nanáší na trubky v tenké a husté vrstvě a po zaschnutí poskytuje vynikající tepelně-izolační efekt.

Výhodou takového povlaku je jeho odolnost proti opotřebení a hypoalergennost: neobsahuje žádné toxické látky a v případě náhodného mechanického poškození jej lze snadno obnovit – stačí nanést další vrstvu směsi na problémovou oblast. Tepelně izolační nátěry se vyrábějí pod různými značkami (Isollat, Korund, Teplomett, Astratek a další), ale používají se podobným způsobem:

 1. Před použitím se tepelně izolační kompozice důkladně promíchá, dokud není homogenní.
 2. Kovové trubky jsou očištěny od rzi a zbytků starých barev a odmaštěny benzínem. Plastové trubky se vysuší a otřou White Spirit nebo jiným rozpouštědlem.
 3. Tepelně izolační směs se nanáší štětcem, který se občas navlhčí vodou (pro rovnoměrnější aplikaci).
 4. Tloušťka jedné vrstvy je přibližně 2-4 mm a doba schnutí se pohybuje od 2 do 6 hodin v závislosti na podmínkách, ve kterých je malba zhotovena. Obvykle 5-6 vrstev tepelně izolační směsi zaručuje kompletní ochranu před kondenzací, stejně jako před plísněmi a jinými houbovými bakteriemi.
Zajímavé:
Bouře, bouře, dobře, že to není tornádo.

Obě tyto metody umožňují vytvořit na potrubí studené vody nepropustnou bariéru pro vodu a páru a zajistit tak dlouhou a bezproblémovou službu vašemu vodovodnímu systému.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *