Co je to za nemoc rajčat? co jsou ty tmavé skvrny na listech?.

0

Co je to za nemoc rajčat? co jsou ty tmavé skvrny na listech?

Skvrny na listech sazenic rajčat: barva skvrn, identifikace choroby, léčba a prevence

Rajčata jsou poměrně náročná zelenina. Při pěstování ve sklenících a otevřeném terénu vyžadují keře systematickou péči. Skvrny na listech sazenic rajčat se mohou objevit nejen z chorob a škůdců, ale také z nesprávného krmení nebo porušení střídání plodin. Rajčata jsou velmi náročná na kvalitu půdy. Pokud je půda kyselá, mohou se na listech rajčat objevit žluté skvrny.

Skvrny a díry na listech sazenic: co to znamená

Bílé skvrny na listech sazenic rajčat ne vždy naznačují onemocnění nebo že rostlinu požírá kořenový škůdce. V polovině případů je důvodem to, že sazenice nemají dostatek dusíku a fosforu. Stonek se stává suchým, na listu se objeví bělavá skvrna, která list vysušuje, a poté díra. Půda zoxidovala na kritickou úroveň; rajčata nedostávají mikroelementy nezbytné pro vývoj.

Skvrny a díry na listech sazenic

Skvrny a díry na listech sazenic

Podobný obrázek lze pozorovat po utržení rostliny. Na listech se objevují šedé skvrny, které zasychají a „prolamují“ list. Choroba ve formě skvrn na listech sazenic rajčat je houbového původu.

Určení onemocnění podle barvy skvrn

Na základě vzhledu skvrn určí agronomové druh houby a zvolí vhodnou úpravu.

Zajímavé:
Proč vysychají nedávno vysazené třešně? jak ji zachránit?.

Je třeba si uvědomit, že rajčata lze jíst nejdříve 3 týdny po ošetření keře chemikáliemi. Rajčata intenzivně hromadí pesticidy, které se z plodů uvolňují ve dnech 10-14.

Suchá místa

Pokud se na spodních listech sazenice nebo plodícího keře objeví suché skvrny, list spadne a horní listy se začnou kroutit, je to první známka verticiliového vadnutí. Plísňové onemocnění postihuje kořenový systém a poté se šíří podél stonku. Stanovištěm houby je půda. K léčbě se doporučuje Trichodermin a Previkur.

Suchá místa

Po prvním sběru je nutné ošetřit půdu přípravky a mladou rostlinu přihnojit. Jsou používány:

  • síran měďnatý a zinek po 4 g;
  • kyselina boritá – 12 g;
  • manganistan draselný – 10 g;
  • voda – 10 l.

Minerály zřeďte ve vodě. Zalévejte 4krát podle tohoto schématu:

  • První zálivka je ihned po utržení.
  • Druhý – za 10-12 dní.
  • Další je 20 dní po druhém.
  • Čtvrtý – měsíc po třetím.

Rajčata se stávají silnějšími a odolnějšími vůči houbové infekci.

Bílé a bělavé skvrny

Bílé skvrny na sazenicích rajčat, „rozházené“ na listech, bělavý povlak je známkou napadení rostliny padlím. Důvodem je nesprávné schéma krmení a napájení. Pokud je půda bohatá na dusík, pak první hnojení dusíkem způsobí bílé skvrny na listech sazenic rajčat.

U rostlin v otevřeném terénu to není tak děsivé jako u skleníkových plodin. Houba narušuje fotosyntézu a imunita rostliny je snížena o 70 %. V budoucnu to vede ke smrti keře.

Bílé skvrny na sazenicích rajčat

Bílé skvrny na sazenicích rajčat

Rajče je nutné ošetřit, když se objeví první příznaky. Rajčata se ošetřují fungicidy (Topaz, Quadris, Privent). Aby se zabránilo opětovné infekci, je z hnojení odstraněn dusík a keř je postříkán vodným roztokem „Baktofit“ (0,5%).

Žluté skvrny

Žluté skvrny na sazenicích rajčat, které se mění ve velké výrůstky, jsou nejnebezpečnějším onemocněním způsobeným virem mozaiky rajčat. K infekci sazenic dochází po invazi parazitů, pokud je půda kontaminována. Virus zastaví vývoj keře, zastaví proces vaječníků a může zničit celou plodinu.

Zajímavé:
Jak správně naplánovat pozemek ve tvaru L?.

Žluté skvrny na sazenicích rajčat

Žluté skvrny na sazenicích rajčat

Nemocnou rostlinu bohužel nelze vyléčit. Aby se zabránilo šíření, je keř vykopán a spálen. Pro prevenci, před výsadbou sazenic, je nutné ošetřit půdu antivirovými léky Kuproksat a Ridomil Gold. Před výsadbou ošetřete semena 1% roztokem manganistanu draselného (manganistanu draselného).

Fialová

Malé, tmavé, fialové skvrny do průměru 1,5 cm na kmeni a listech rajčete se mohou objevit po infekci Alternaria, houbovým parazitem rajčat (suchá skvrnitost). Jako první jsou postiženy okraje listů mladých sazenic. Houba rychle roste v suchých a horkých podmínkách. Proto při porušení pravidel zavlažování trpí keře vysazené ve skleníku častěji než rajčata na otevřeném prostranství.

Alternaria

Alternaria se velmi rychle šíří, ovlivňuje rostlinu i plody a může zničit až 90 % úrody. Důležité je rostlinu ihned po objevení fialových skvrn na listech ihned postříkat fungicidy Ordan, Polyram nebo Ridomil Gold (podle návodu na obalu). Po 3 ošetřeních je v 90 % případů houba zcela zničena, což umožňuje rostlině zotavit se a nést ovoce.

Stříbřitě

Skvrny na listech sazenic rajčat, které jsou stříbrné barvy s lesklým povrchem, jsou prvním příznakem šedé hniloby. Houba stejně ovlivňuje sazenice a keře během kvetení a plodů. Důvodem je vysoká vlhkost vzduchu, nadměrné zalévání.

Skvrny na listech sazenic rajčat: barva skvrn, identifikace choroby, léčba a prevence

Skvrny na listech sazenic rajčat jsou stříbrné barvy s lesklým povrchem

4-5 dní po výskytu stříbrných skvrn postižená oblast zežloutne, poté zhnědne. Metabolismus v listu nebo plodu se zastaví, rajče začne vadnout a umírat. Nezralá rajčata mohou spadnout.

Při prvních příznacích je nutné přehodnotit schéma zavlažování a ošetřit keře vodným roztokem popela a síranu měďnatého. 10litrový kbelík bude vyžadovat 25 gramů. vitriol, 1 sklenice popela. Minerály se zředí a rajče se vydatně postříká.

Zajímavé:
Ovocné a bobulovité rostliny v mé zahradě. co a jak roste v aridním podnebí. pokračování.

Transparentní

Průhledné skvrny na čepelích listů a rajčat, která začínají dozrávat, jsou v prvních třech dnech po objevení téměř neviditelné. Po třech až čtyřech dnech získávají skvrny hnědý odstín, plody ztmavnou a zmizí. Důvodem je apikální hniloba. K tomuto fyziologickému onemocnění dochází po nesprávném zavlažování a při porušení krmného režimu. Velmi zřídka může být hniloba květů geneticky podmíněna v rostlině.

Vertex Rot

Nemoc postihuje rajčata ve sklenících a na otevřeném prostranství. Pokud se objeví průhledné skvrny, je nutné odstranit postižené plody a rostlinu stříkat každý druhý týden po dobu jednoho týdne 2% roztokem chloridu vápenatého. Vyhněte se hnojení dusíkem a čerstvým hnojem. Na podzim se půda pro jarní sazenice obohacuje vápníkem.

Hnědá nebo zelená

Běžné onemocnění rajčat, plíseň pozdní (pozdní plíseň), je charakterizováno výskytem hnědých skvrn na listech, stoncích a plodech. Houba se aktivuje při aktivním růstu zeleniny v polovině července při silných deštích, stálé mlze a silné ranní rose. Postiženy jsou listy, choroba se rychle šíří na ovoce a rajče se stává nevhodným ke konzumaci.

Phytophthora

Aktivní fungicidy pomáhají předcházet výskytu plísní: „Souhlas“, „Abiga-Pikom“, biologické přípravky „Gamair“, „Fitosporin“. Doporučují se používat před zráním.

Příčiny skvrn

Kromě plísňových a virových infekcí, které postihují sazenice a dospělé keře, mohou být skvrny na listech způsobeny parazity a spálením sluncem. Hlavním škůdcem lilek zůstává běláska. Hmyz je klasifikován jako karanténní škůdce. Larvy motýlů obalují list rajčete a objevují se na něm bílé skvrny. V důsledku toho rostlina vadne a umírá.

Sazenice je třeba otužovat. Pokud okamžitě přesadíte z květináčů do země, rajče začne bolet. Na klíčcích se tvoří skvrny různých barev a tvarů.

zalévání

Zalévání rajčat závisí na způsobu výsadby. Semena se umístí do vlhké půdy pod fólii, půda se stříká (ne zalévá) v závislosti na povětrnostních podmínkách jednou denně až do vyklíčení. Poté se sazenice zalévají jednou za 1 dní.

Zajímavé:
Okurkový „optimista“ f1: stejně jako bratři, okurky byly podobné, ale šly různými cestami.

Zalévání rajčat

Dospělé keře se zalévají vodou o teplotě 20 stupňů u kořene v množství 3-5 litrů na keř. Během kvetení se množství vody pro zavlažování sníží na 1-2 litry. Kapky vody dopadající na květiny narušují kvetení a způsobují popáleniny.

Jídlo

Správná výživa keře během zrání ovoce vám umožní získat dobrou sklizeň a rajčata budou chutná. Agronomové doporučují krmit zeleninu roztokem dusičnanu amonného a draslíku (10 gramů minerálů na 10 litrů vody) 2krát během doby zrání.

Zalévání rajčat popelem

Zalévání rajčat popelem

Zalévání popelem je preventivní opatření proti parazitům a plísním. Nasypte 2 šálky dřevěného popela do 10 litrů vody a nechte 10 hodin působit. Zalévejte keř podle standardního schématu.

Vypálit

Před výsadbou do země musí být sazenice vytvrzeny, jinak se rostlina první den spálí a bude několik týdnů nemocná. Příznaky popálení mladých listů: náhlá změna barvy, zkadeření, vadnutí.

Známky popálení mladých listů

Známky popálení mladých listů

  1. Sazenice se na několik hodin vyjmou na čerstvý vzduch. Pokud je teplota nad 15 stupňů, umístěte jej do stínu.
  2. Tři dny před přesazením do země se mladá rajčata zalijí studenou vodou.

Po výsadbě je rostlina několik dní zastíněna a ošetřena fungicidy. Druhé ošetření lze provést po 15 dnech.

Jak se vyléčit

Téměř všechny houbové choroby rajčat jsou léčitelné. Pokud je soubor opatření proveden včas, choroba se zastaví v rané fázi a sklizeň se neztratí. Výjimkou je rajčatová mozaika v pozdějších fázích. K zastavení šíření viru je nutné před výsadbou ošetřit půdu a semena.

Klíčem k dobré sklizni bude každodenní kontrola keře, správné zavlažování, zastínění rostliny a hnojení. Jaké přípravky se doporučují začínajícímu zahradníkovi:

Pro léčbu plísňových infekcí a zvýšení imunity – „Previkur“, „Profit“ a „Ridomil Gold MC“.

Zajímavé:
Jak oříznout hustý smrk?.

Preventivní opatření

Dobrá sklizeň rajčat závisí na mnoha faktorech. V první řadě záleží na kvalitě osivového materiálu. Pokud semeno nebylo původně zpracováno, není divu, že rostlina má slabou imunitu a je neustále nemocná.

Vysoké teploty vzduchu (více než 32 stupňů) brání usazování plodů a pyl rostliny se stává sterilním. V této době je důležité rajčata zastínit, brzy ráno zalévat přísně u kořenů a mulčovat půdu, zajistit optimální teplotu.

Červnové ošetření antiparazitiky zastaví invazi mšic a molic. Rostlinu stačí dvakrát postříkat mýdlovým roztokem nebo fungicidními přípravky.

Chcete-li získat bohatou úrodu rajčat a vychutnat si lahodné ovoce, musíte keř neustále kontrolovat. Listy okamžitě určují pohodu rostliny: zda má dostatek minerálů, zda je čas zalévat. Nightshades reagují na změny vnějších faktorů během několika hodin. A záleží jen na zahradníkovi, jaká bude úroda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *