Co zasadit v suchém stínu: 10 odolných trvalek.

0

Co zasadit v suchém stínu: 10 odolných trvalek

10 krásných rostlin, které dobře rostou a kvetou ve stínu

Na každém místě jsou místa, kde slunce svítí jen krátce – nebo je tam dokonce celý den úplný stín. Zahradníci často považují takováto zákoutí zahrady za odpadní, zbytečnost a tím méně je nevnímají jako dekorativní. Zároveň je zde velký výběr zahradních rostlin, které se dobře vyvíjejí ve stínu. Většina je zajímavá svým původním olistěním, ale najdou se i takové, které jsou připraveny bujně kvést i v hustém, hustém stínu.

Stinné květinové záhony mohou být světlé

Vlastnosti stínových oblastí

Stupeň osvětlení prostoru přímo ovlivňuje tvorbu určitého mikroklimatu. K úplnému zastínění dochází na severní straně budov, husté

stromy, jakož i pod často vysazovanými starými

. Na takových místech se vyvíjejí mírnější a stabilnější podmínky pro rostliny: v létě není příliš horko ani sucho, denní teplotní výkyvy nejsou velké, vlhkost půdy a vzduchu je obvykle vyšší a stabilnější a v zimě zpravidla je vždy sněhová pokrývka. Pokud mluvíme o prolamovaném stínu z korun stromů jako např

, pak se zde mikroklima nebude výrazně lišit od toho hlavního.

Pod korunami stromů se vytváří zvláštní mikroklima

Podle toho se těm kulturním rostlinám, jejichž předci pocházejí z lesa (mezofyty), bude dařit v hustém stínu. Taková zóna se vyznačuje úrodnou půdou tvořenou listovým nebo jehličnatým vrhem a ve druhém případě bude mít mírně kyselou reakci. Dobrou zprávou je, že existuje mnoho rostlin, které mají tyto podmínky rády, včetně těch, které v pravý čas velkolepě kvetou. Bohužel mezi nimi nejsou žádné letní květiny milované mnoha – mezi nimi jsou pouze ty, které souhlasí s tím, že kvetou v řídkém prolamovaném stínu.

Zajímavé:
Chci na balkon zasadit ovocný nebo bobulový strom. co radíš?.

Výběr kvetoucích rostlin pro výsadbu ve stínu

Nutno podotknout, že naprostá většina stínomilných rostlin kvete – i ty, které jsou pozoruhodné pouze olistěním (například pachysandra vrcholová). Mnohé květy však tvoří drobné, nenápadné nebo zelené tóny, někdy je spolehlivě skryjí listy. Budeme věnovat pozornost těm plodinám, které mohou ozdobit vaši stinnou zahradu svým velkolepým kvetením.

Tyto rostliny jsou mezi prvními, které kvetou, v mírném klimatu – již v zimě. Ve středním pásmu jsou nejoblíbenější a krásně kvetoucí čemeřice černá (Helleborus niger) a čemeřice orientální (H. orientalis). Čemeřice černá se vyznačuje velkými květy (průměr 8 cm) bílé nebo růžové barvy, které vypadají nahoru, což je činí co nejatraktivnějšími.

Vlevo čemeřice černá, vpravo čemeřice orientální

Čemeřice orientální má menší květy (asi 5 cm v průměru), které půvabně visí. Čemeřice se běžně vyvíjejí ve stínu stromů a kvetou začátkem dubna, kdy na větvích ještě nenarostlo olistění.

Existuje mnoho odrůd a hybridů

, ale vzhledem k jejich neuvěřitelné variabilitě existuje jen málo skutečně stabilních (množících se bez štěpení pomocí semen). Mezi čemeřicemi černými zaujmou především bílé: ‚Potter’s Wheel‘, ‚Josef Lemper‘ a růžové – ‚Louis Cobbett‘, ‚Sunset‘. U čemeřice východní je za nejodolnější považována německá odrůdová řada Schmiemann Strain Lady Series (Lady Series).

Orientální čemeřice Bílá paní

Čemeřice preferují výživnou, těžkou hlinitou půdu s neutrální reakcí, středně vlhkou, ale bez stojaté vody. Přečtěte si více o různých typech a odrůdách této plodiny, stejně jako o pěstování a rozmnožování, v článcích na našem webu:

Tyto nenáročné pomíjivé rostliny ozdobí stinnou oblast svými bujnými květy brzy na jaře a pak zmizí z dohledu až do příští sezóny. Z obrovského množství druhů je lesní skupina vhodná pro střední pásmo

, mezi nimiž jsou nejzdobnější druhy hlíznaté a také některé oddenkové hybridy.

Zajímavé:
Je možné dezinfikovat půdu síranem měďnatým?.

Kvetoucí corydalis hustá

Zasaďte tuto rostlinu jednou do stínu stromů nebo keřů a už se o ni nebudete muset starat. Na jaře corydalis vytvoří světlý koberec květů a pak jejich nadzemní část odumře. Rozmnožují se dceřinými uzlíky a semeny (mohou se stát sazenicemi ne vždy odpovídají mateřské odrůdě);

Corydalis lesní milují kypré hlinité nebo hlinitopísčité půdy s listovým humusem. Stojatá voda jim může zejména v zimě uškodit. Více o těchto nenáročných rostlinách se dočtete v publikacích:

3. Sasanky (sasanky)

Existuje mnoho druhů

(sasanka, lat. Sasanka), ale ne všichni jsou skutečnými stoupenci stínu. Patří sem na jaře kvetoucí efemeroidy – sasanka altajská, c. Amurskaya, v. flexibilní, c. ubravnaja, v. lutica, v. Udinská Mohou být vysazeny pod uzavřenými hustými korunami stromů, stejně jako na severní straně budov a slepých plotů.

(Anemone nemorosa), kvetoucí od konce dubna do poloviny května. Zajímavé jsou odrůdy s působivě velkými květy (ve srovnání s divokými) – a nejen bílými: ‚Monstrosa‘, ‚Alba Plena‘, ‚Blue Bonnet‘ (s modrými květy), ‚Robinsoniana‘ (s jasně fialovými květy) . Tento druh miluje vlhké, bohaté, dobře odvodněné půdy a nesnáší ani sucho, ani stagnující vlhkost. Přečtěte si o tom více v článku

Odrůdy dubové sasanky: vlevo - Monstrosa, vpravo - Blue Bonnet

Oblíbené také v zahradnictví

(Anemone ranunculoides), kvete jasně žlutými květy v dubnu až květnu po dobu asi 3 týdnů. Kultura preferuje vlhké půdy s neutrální reakcí a dobře reaguje na přídavek minerálního dusíku. Existují dekorativní formy tohoto druhu s dvojitými květy a bronzově zelenými listy.

Sasanka Flore Pleno

Po celém světě se pěstuje asi 200 druhů

(Primula), hlavními obdivovateli těchto rostlin jsou Britové. Většina kultivarů kvete na jaře a začátkem léta, ale najdou se i takové, které zdobí záhony v červenci až srpnu. Většina petrklíčů jsou rostliny milující vlhkost a odolné vůči stínu, které dávají přednost úrodné, volné půdě.

Zajímavé:
Co jsem vyrostl? jaká rostlina?.

Prvosenky na jaře

Vzhledem k obrovské rozmanitosti zahradnických druhů a jejich kultivarů a hybridů zavádějí různá společenstva různé metody klasifikace. Například bylo identifikováno 6 skupin pěstování prvosenky, do kterých se rostliny spojují podle agrotechnických požadavků. Nejvíce odstínově tolerantní jsou zástupci třetí skupiny (více o tom čtěte v článku

). Zejména sem patří Primrose Julia, která je také nenáročná. Nejoblíbenější odrůdy jsou: ‚Betty Green‘, ‚Snow Blossom‘, ‚Sneeuwwitje‘, ‚Wanda‘, ‚Wanda Tomato Red‘, ‚Lady Greer‘, ‚Avondale‘.

Prvosenka Julia. Vlevo je odrůda Sneeuwwitje, vpravo Wanda Tomato Red

Prvosenky jsou mimořádně oblíbené a na našem webu je o nich spousta zajímavých a užitečných materiálů:

Mezi četnými druhy této rostliny jsou jak jednoleté a víceleté druhy, tak i ty, které se pěstují v dvouleté kultuře. Obecně řečeno,

jsou schopny kvést jak na slunci, tak ve stínu. Doba trvání, hojnost kvetení a velikost květů závisí na umístění. Existují však určité druhy, které jsou přizpůsobeny spíše stinnému umístění. Tyto zahrnují

(Viola cornuta) je plazivá trvalka, která vytváří husté rohože. Fialové, šeříkové, modré a panašované květy rozkvétají masově v květnu – a pak postupně během celého léta.

Rohatá fialka. Vlevo - White Perfection, vpravo - Rebecca

Rohatá fialová se aktivně používá v chovu, včetně vytváření mezidruhových hybridů. Oblíbené odrůdy jsou ‚Boughton Blue‘, ‚Rebecca‘, ‚Molly Sanderson‘ (s téměř černými okvětními lístky), ‚White Perfection‘. Tento druh preferuje lehkou, středně vlhkou půdu po celou sezónu s pH 6,8-7,2.

Více o violách se můžete dozvědět v článcích na našem webu:

Úžasně flexibilní a variabilní rostlina, jejíž výběr odrůd a hybridů je prostě úžasný. Moci vybrat

(Astilbe) od 15 do 200 cm na výšku, s květy různých velikostí, tvarů a barev. Odrůdy se také liší dobou květu: některé kvetou brzy, většina kvete uprostřed a existují i ​​pozdní květy.

Astilbes - prima stinné květinové záhony

Obecně se všechny astilby cítí dobře na stinných místech, ale některé kultivary se ukázaly být více přizpůsobeny otevřeným plochám – to je třeba vzít v úvahu při výběru odrůdy. Tato plodina vyžaduje vlhkou, úrodnou půdu; snáší i stojatou vodu, ale nevydrží sucho, výjimkou je astilba čínská (ta je suchu odolnější).

Zajímavé:
No, jaký je lepší čas houpat se na houpačce než s přáteli ve volný den.

Více informací o astilbe najdete v následujících článcích:

Skvělá volba pro květinovou zahradu ve stínu –

(tiarka, lat. Tiarella). Je to půdopokryvná rostlina s půvabnými listy, půvabnými květy a dlouhou dobou kvetení. Existuje 8 druhů, ale nejvíce zimovzdorný a vhodný pro nenáročné pěstování ve středním pásmu je Tiarella cordifolia. V létě bohatě kvete a je krásná jak během květu (v květnu-červnu), tak i po něm díky krásným listům. Pro výsadbu ve stinné květinové zahradě můžete také zvážit druh Tiarella Wherry – trvalka ve tvaru polštáře, jejíž zimní odolnost odpovídá zónám 5-8.

Tiarella cordifolia. Vlevo neuvěřitelně bohatě kvetoucí odrůda Spring Symphony, vpravo odrůda Starburst

Tiarellas milují stinná místa s volnou, úrodnou, mírně kyselou, neustále vlhkou půdou. V létě je nutná pravidelná zálivka, jinak bude kvetení špatné. Tato publikace vám pomůže tyto rostliny lépe poznat.

Téměř všechny druhy rododendronů budou preferovat růst v polostínu a pro stálezelené druhy můžete zvolit stinné místo. Zejména tyto rostliny dobře koexistují s jehličnany

, protože se pod nimi vytváří vhodná půda a koruna poskytuje požadovaný úkryt před sluncem.

(Rhododendron) jsou rostliny udržované zahrady, je třeba o ně pečovat, zejména je správně připravit na zimu.

Rododendrony jsou pohodlné pod borovicemi

Z hlediska zimovzdornosti se rododendron Catab, str. Japonec, nar. Daurský, nar. Fortune, nar. Schlippenbach, nar. krátkoplodá, b. Smirnová. Více o těchto originálních a bujně kvetoucích rostlinách se můžete dozvědět v materiálech na našich webových stránkách:

Ne příliš běžné rostliny, které se dobře hodí do stinné květinové zahrady, protože preferují právě takové umístění a kvetou od června do září.

(cimicifuga, lat. Cimicifuga) tvoří i velké keře, které si dlouho udrží kompaktní tvar. Rychle rostoucí klásky dorůstají od 50 cm do 2,5 m (v závislosti na druhu). Zimovzdorné rostliny, dobře rostou v úrodných, trvale vlhkých půdách, ale obecně nejsou náladové.

Zajímavé:
Náhodně „nesledováno“. jak opravit?.

Květenství černé rasce

Přečtěte si více o různých typech a odrůdách černé rasce v článku

Jiné kvetoucí rostliny odolné vůči stínu

Kromě těch, které jsou uvedeny výše, existují klasické rostliny odolné vůči stínu, jejichž kvetení není tak jasné, ale také si zaslouží zmínku. Za prvé, jsou to všechny druhy

, kvetou v létě. Jen je třeba pamatovat na to, že kultivary se sytě zelenými listy jsou vhodnější do stínu – zatímco ty panašované preferují prolamované, světlé zastínění. S hostiteli vycházejí dobře

kteří jsou také raději pryč od slunečních paprsků.

Volzhanka a hostas spolu vycházejí dobře

Další pravidelností ve stinných záhonech je nenáročný a suchu odolný půdní pokryv.

. Standardní barva květu je modrá, ale existují odrůdy s růžovými a bílými květenstvími. Stejně dobře

svými modrými květy, ale je náročná na půdní vláhu.

Barvínek je nenáročný a odolný vůči suchu

Sněhově bílé, které se na našich zahradách moc netěší

může dělat společnost čemeřicím,

. Je nutné si pamatovat a

, ovšem ve stínu a polostínu sice vyroste v bujný koberec, ale nijak okázale nepokvete.

Trillium má obvykle tři velké okvětní lístky, ale existují i ​​dvojité odrůdy. Na fotografii grandiflora trillium, odrůda Flore Pleno

Je zřejmé, že existuje výběr kvetoucích rostlin pro stinné rohy zahrady, a pokud je to žádoucí, dokonce i „nepohodlné“ oblasti místa mohou být docela dekorativní. Hlavní věcí je vybrat rostliny s podobnými požadavky na typ půdy a vlhkost a vzít v úvahu jejich dobu květu a získáte nádhernou stinnou květinovou zahradu.

Pro zapálené zahrádkáře jsme vybrali několik dalších článků o stinných záhonech a rostlinách, z nichž je lze vytvořit. Podívejte se, možná vás bude zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *