Jak můžete sami nasbírat semínka bílého jetele z louky?.

0

Jak můžete sami nasbírat semínka bílého jetele z louky?

Jak si sami sbírat semena jetele bílého a správně je skladovat

Jetel bílý je oblíbený mezi milovníky trávníků a také v zemědělství, kde se jetel komerčně pěstuje jako krmivo pro zvířata. Množí se semeny, která jsou při nákupu v obchodě dost drahá. Nakoupená semena přitom nemají vždy vysokou klíčivost. Vyvstává proto otázka, jak sbírat semena bílého jetele sami, abyste získali dobrou sklizeň nebo prodali semenný materiál, abyste získali příjem.

 • 1 Proč se jetel bílý pěstuje?
 • 2 Proč se pěstují semena?
 • 3 Kdy sbírat semena
 • 4 Jak sbírat jetel na semena
 • 5 Jak zajistit vysoký výnos osiva
 • 6 Co má rád bílý jetel?
 • 7 videí

Proč se jetel bílý pěstuje?

Mnoho majitelů velkých dvorů s trávníky vtipně tvrdí, že se lidé dělí na ty, kteří sní o zasetí jetele, a na ty, kteří sní o tom, že se ho zbaví. A v tomto vtipu se skrývá pravda o úžasném bílém jeteli, který jednak slouží jako ozdoba trávníku, jednak dokáže zaplnit plochu natolik, že se ho zbavuje docela těžko.

Jetel bílý je vytrvalá rostlina z čeledi bobovitých, divoce roste na jednom místě déle než 10 let. Plody se shromažďují v malých luscích po 3–4 zrnech. Jetel je nízká rostlina (do 20 cm) s bílou květní hlávkou, která postupně zasychá a hnědne. Kořen proniká do půdy 1 metr.

Zajímavé:
Jaký druh rostliny? roste v Sevastopolu.

bílý jetel

Jedná se o medovou rostlinu s následujícími prospěšnými vlastnostmi:

 • používá se k ozdobení trávníku;
 • pomáhá zpevňovat půdu svahů a svahů, z tohoto důvodu se často vysévá v horských oblastech;
 • používá se k zatravňování pustin;
 • považováno za výživné krmivo pro hospodářská zvířata, za zdroj bílkovin a bílkovin;
 • používá se jako zelené hnojení k nasycení půdy dusíkem a organickými látkami produkovanými uzlíkovými bakteriemi v kořenech jetele.

Kromě toho se dekorativní bílý jetel používá k výsadbě v růžových zahradách, záhonech, alpských kopcích nebo na trávníku. Jetel vytváří hustý zelený pokryv, jeho blízkost blahodárně působí na ostatní rostliny a půda je prosycena dusíkem.

Proč se pěstují semena?

V přírodě roste jetel téměř všude a vyznačuje se nenáročností a vitalitou. Ale pro prodej a setí na vlastním pozemku je vyžadována vysoká klíčivost a kvalita semenného materiálu. To dává simultánní a přátelské výhonky a trávník nebo pole je hladká jetelová tkanina bez lysých míst.

Pěstování a sběr semen je pracný proces, který vyžaduje hodně úsilí a času. I když námaha a náklady závisí na velikosti osévané plochy. Semena se sbírají pro úpravu vlastního trávníku nebo pro prodej.

Jetel v přírodě

Mnoho farem osévá velké plochy půdy bílým jetelem. Jetel se poseká a použije jako krmivo pro hospodářská zvířata a část úrody se vyčlení na pěstování a sběr semen pro vlastní plodiny.

Nákup semen ve specializovaných prodejnách je drahý: 1 kg stojí 180 rublů. ve velkých baleních a při nákupu v samostatných baleních po 0,5 kg je cena 500 rublů. Pěstování jetele na vlastním pozemku je proto výhodné pro sběr semen pro vlastní potřebu i pro prodej a zisk.

Při výsadbě a pěstování nejprve vyberte odrůdy a druhy jetele. Nejčastější:

 1. Ke krmení zvířat se používá běžný jetel luční vysoký až 20 cm.
 2. Plazivý jetel bílý nepřesahuje 10 cm na výšku a má slabý kořenový systém. Používá se k dekorativním účelům.
Zajímavé:
Jak vyrovnat šikmou plochu?.

Jetel plazivý silně roste, křoví a je schopen rychle převzít sousední oblasti a odstranit další rostliny z oblasti.

Kdy sbírat semena

Jetel se rozmnožuje semeny, která se sbírají z rostlin po dobu 2-3 let. Tím je zajištěno plné vyklíčení. Semena prvního roku ještě nejsou tak zralá a životaschopná.

Při pěstování jetele se půda zúrodňuje k získání semen, včely se využívají k plnému opylení a některé farmy je dodávají přímo na pole. Velké farmy využívají ke sklizni semen sklízecí mlátičky a využívají speciální zemědělské technologie zpracování a sběru.

Kdy sbírat semena jetele

Chcete-li sami pěstovat a sbírat semena jetele, berou se v úvahu také některá pravidla a podmínky. Semena dozrávají začátkem nebo v polovině srpna. Sklizeň začíná, když jsou hlávky z 90 % zralé (zhnědnou).

Chcete-li určit optimální dobu pro sběr semen, pečlivě se podívejte na barvu hlávek: sběr se provádí, když dosáhnou hnědé barvy. K tomu sbírejte hlavy z plochy 1 m2 a roztřiďte je podle barvy. Světle hnědá barva značí nedostatečnou zralost, tmavě hnědá přezrálost.

Jak sbírat jetel na semena

Semena jetele se sbírají za suchého počasí. Když hlávky uschnou a lusky zhnědnou, jetel se seče a sbírá do kytic. Aby bylo osivo kvalitní, je nutné vybrat velké, plně vyzrálé hnědé hlávky.

Jak sbírat jetel na semena

 • Hlavy jetele zavěste dolů na stinné místo s průvanem, obvykle pod baldachýnem. Zespodu je rozprostřena hustá látka.
 • Vysušená semena padají na podestýlku sama;
 • Poté se semena očistí od cizích nečistot a plevele.
 • Semena jsou kalibrována a tříděna.
 • Suchá vymlácená semena se nasypou do kartonové krabice a až do výsadby se skladují na suchém místě.

Oškubané hlávky je přípustné nejprve položit na podestýlku, usušit a vymlátit gumovou hadičkou. Hlavy můžete jednoduše třít rukama. Poté semena seberte do sáčku a usušte je na půdě. Pro velké objemy výroby se semena vkládají do pytlů a skládají se do 3-4 vrstev.

Zajímavé:
Kdy byste měli moruše ředit?.

Při ruční sklizni se sbírají pouze velké zralé hlávky, vkládají se do pytlů nebo pytlů, zavěšují se po dobu 1 týdne v suché větrané místnosti s průvanem nebo pod přístřeškem. Semena jsou chráněna před přímým slunečním zářením.

Barva semen charakterizuje jejich kvalitu: normálně jsou jasně žlutá, hnědá a světle hnědá. Velikostí se příliš neliší, ale musí být zkalibrovány. Tvar semen jetele bílého je kulatý, podlouhlý, mírně srdčitý.

Jak zajistit vysoký výnos semene

Způsob skladování semen je určen načasováním setí. Výsev jetele na trávník je dokončen před koncem srpna, aby semena stihla zakořenit před prvním sněhem. Výsadba v pozdním termínu povede k částečné smrti semen a jejich následnému nerovnoměrnému klíčení. Někdy semena zůstávají v půdě několik let a teprve poté vyklíčí.

S výsevem jetele pro dekorativní nebo hospodářské účely můžete začít brzy na jaře, kdy teplota dosáhne 10-13 o. Pokud jsou noční teploty nízké, rostlina lépe tvoří kořeny a dobře roste. Nejčastěji je proto nutné sbírat semena na podzim a ukládat je do začátku další sezóny.

Výsev jetele na trávník

Na 1 akr je zapotřebí 1-2 kg semen, někdy je povoleno méně než 1 kg. Výsevek závisí na účelu, pro který se jetel bílý pěstuje. Doporučuje se zasít více než normálně: jetel má problémy s klíčením, protože semena jsou pokryta tvrdou skořápkou.

Někdy bílý jetel kvete 2krát za sezónu, pokud není posekán. Semena je vhodnější sbírat od druhého květu, protože toto období se shoduje s masovým výskytem divokého opylujícího hmyzu. Tím je zajištěna kvalita sbíraného osivového materiálu. Pokud je léto deštivé, mění se načasování letu hmyzu, což ovlivňuje kvalitu semen.

Co má rád bílý jetel?

Jetel bílý roste i při vysoké hladině podzemní vody, suchá půda škodí úrodě a snižuje výnosy.

Zajímavé:
Levandule dorazila v tomto stavu. je možné ji zachránit?.

Jetel poskytuje vysoké výnosy po obilninách a preferuje:

 • slunné oblasti, i když roste také ve stínu;
 • bohatá vlhkost, takže plodiny je třeba pravidelně zalévat;
 • neutrální nebo mírně kyselé půdy.

Na podzim se půda pohnojí shnilým hnojem nebo humusem. To má příznivý vliv na růst a vývoj jetele. Hnůj se nepřidává před výsadbou, aplikuje se komplexní draselné a fosforečné hnojivo bez ohledu na roční období. Podzolová půda vyžaduje bórové hnojivo, které se na rostlinu nastříká na začátku květu.

Výsadba a péče o jetel nevyžaduje mnoho úsilí ani nákladů. Mnohem obtížnější je včas shromáždit semenný materiál pro výsadbu nebo prodej. Ale vynaložené úsilí se vyplatí, protože nemusíte utrácet peníze za nákup semen. A prodejem přebytku můžete dosáhnout hmatatelného zisku.

Video

Jak vypadá trávník z bílého jetele, jaké jsou výhody a nevýhody takové krytiny, se můžete podívat na videu:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *