Jak skladovat cibuli a česnek doma: přehled populárních metod.

0

Jak skladovat cibuli a česnek doma: přehled oblíbených metod

Cibule a česnek jsou důležitou složkou při každodenní přípravě různých pokrmů, bez kterých se hospodyňka prostě neobejde, a tak je třeba se naučit, jak tyto potřebné produkty doma správně skladovat, aby se jejich zásoby v zimě nevyčerpaly.

Hospodyňky se často zajímají o to, jak déle skladovat česnek a cibuli, jejichž výhody zná snad každý. Proto vám Sputnik Georgia řekne, jak doma skladovat česnek a cibuli.

Jak ukládat česnek

Česnek je cibulovitá rostlina se štiplavou chutí a štiplavým zápachem. Toto koření je hojně využíváno ve všech kuchyních, zejména v orientálních, k přípravě masozeleninových pokrmů, různých přesnídávek, salátů, ale i k nakládání a kvašení téměř veškeré zeleniny.

Skladovat česnek doma tak, aby ztráty byly minimální, může každá hospodyňka – záleží na jeho druhu (jarní nebo zimní), správné sklizni a přípravě ke skladování, místě a způsobu skladování i na vytvoření optimálních podmínek pro skladování česneku.

Pokud pěstujete česnek na vlastní zahradě a máte velkou úrodu, odborníci radí při zimním skladování česneku použít více metod najednou, což zajistí jeho maximální bezpečnost.

Existuje několik tradičních a osvědčených způsobů skladování česneku.

© foto: Sputnik / Přejít do fotobanky Česnek
česnek
© foto: Sputnik

Sušený česnek se ponechá s bulvou a sušenými stonky, které se spletou do copánků. V česneku nejsou tak pevné jako v cibuli, proto se ke tkaní používá provázek nebo provaz.

Oplet začíná odspodu, postupně zaplétá až 15 nových žárovek a provaz a na konci udělají smyčku, aby se cop mohl zavěsit. Svazky jsou zavěšeny na suchém, chladném a dobře větraném místě. Tato metoda umožňuje uchovat česnek až do příští sklizně.

Zajímavé:
Zasadil jsem longan. jak brzy bychom měli očekávat klíčení?.

Česnekové copánky se mohou stát originální dekorací do kuchyně, pokud doba skladování není příliš důležitá.

V krabicích, košících, punčochách

Hlavy česneku jsou umístěny v mělkých dřevěných krabicích nebo lepenkových krabicích vybavených malými otvory, přičemž se střídá vrstva česneku s vrstvou soli nebo pilin.

Česnek můžete také umístit do košíčků nebo nylonových punčoch a skladovat je na chladném a suchém místě. Česnek je třeba čas od času třídit a odstranit zkažené cibule.

Pro zajištění větší konzervace je vhodné kořeny cibulí spálit, ale takový česnek nemá smysl sázet.

Ve sklenicích nebo sáčcích

Neoloupanou, dobře usušenou cibuli vložíme do předem sterilizovaných skleněných nádob, posypeme moukou a přikryjeme obyčejnými nylonovými víčky.

Za starých časů se česnek skladoval v plátěných pytlích, které se při vysoké vlhkosti ošetřily nasyceným roztokem kuchyňské soli. Sůl dokonale absorbuje vlhkost ze vzduchu a také chrání cibule před škůdci a chorobami.

V případě nízké vzdušné vlhkosti byl česnek navíc posypán slupkami z cibule.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *