Je možné naroubovat bylinnou pivoňku na kořen jiné bylinné pivoňky?.

0

Je možné naroubovat bylinnou pivoňku na kořen jiné bylinné pivoňky?

Můžete roubovat na kořeny, pokud je připravíte na podzim, stejnou technologií a ve stejnou dobu, ve které se provádějí jiné rouby – zimní i jarní Já jsem rouboval růže a šeříky v měsíci červenci rouby dobře rostly, přezimovaly a na jaře začaly růst, ale byly to ojedinělé případy, takže si myslím, že o letním roubování kořenů zatím nemohu učinit jednoznačný soud.

Rozdíly jsou nepatrné – jako podnože se sklízejí kousky kořenů o tloušťce 7–8 až 15–17 mm (lze i silnější, ale hůře se s nimi pracuje) a asi 20 cm dlouhé, nejlépe s větvemi a sacími laloky. kořeny (i když to není nezbytnou podmínkou, ale čím více rozvětvený kořen, tím lépe), jsou svázány do svazků, přísně dodržující polaritu, a skladovány, zakopány, v chladném suterénu, v půdě skleníku nebo na otevřeném prostranství. zem, v závislosti na možnostech a plánovaném načasování roubování.

Nejlépe je roubovat do rozštěpu, a pokud je tloušťka podnože mnohem větší než tloušťka vroubku, do pažby s jazykem. Další péče je stejná jako u zimního očkování.

Šeříky naroubované na kořeny mají oproti těm naroubovaným do kořenového krčku velkou výhodu: nevytvářejí divoký růst. Výhonky se totiž tvoří na stolonech vybíhajících z kořenového krčku a podzemní části stonku, nikoli z kořenů (tak je tomu u šeříků, u jiných rostlin se to děje jinak).

Při roubování na kořeny jsou možné dvě možnosti výsadby – s prohlubováním roubované části a bez ní. Zakopané rouby si časem vytvoří vlastní kořeny, což je velmi dobré pro množení plodin, jako je šeřík, plamének, angrešt, zlatý rybíz a mnoho dalších. Tento způsob získávání ovocných stromů s vlastními kořeny je velmi užitečný. Pokud ale potřebujete obyčejné roubované sazenice, řekněme stejné ovocné sazenice na klonálních podnožích, pak by se roubování v žádném případě nemělo zahrabávat, protože přenesením rostlin ke kořenům můžete snadno ztratit efekt zakrnění.

Zajímavé:
Jak pohodlně zařídit altán?.

Roubování kořenů je jediný způsob hromadného množení odrůd stromových pivoněk. Vzhledem ke složitosti a délce procesu lze řízkování a množení vzduchovým vrstvením použít pouze v jednotlivých případech. A během množení semeny se vlastnosti rozštěpí a vlastnosti odrůdy se ztratí.

Kořeny pivoňky pro roubování se sklízejí při dělení bylinných pivoněk (pro nás je to konec srpna – začátek září). Neměli byste používat kořeny pivoňky nebo, jak to zahradníci obvykle nazývají, raně červené. Tato pivoňka totiž snadno a rychle, zejména na vlhkém a bezmrazém místě, tvoří na kořenech poupata, která budou konkurovat roubu. Před roubováním se skladují ve vlhkém substrátu (mech, rašelina, písek, piliny) na stinném místě přímo na zahradě. Postup byste neměli odkládat, protože očkování musí před nástupem mrazu srůst. Pokud je lze v zimě skladovat v mrazuvzdorné místnosti, samozřejmě nemusíte příliš spěchat.

Obvykle se doporučuje roubovat stromové pivoňky na kořeny metodou tup, split nebo inlay.

Asi před patnácti lety vyvinul úžasný zahradník z Tikhvinu, Statsian Nikolaevich Parievsky, techniku ​​roubování stromové pivoňky, nejvhodnější pro náš region. Spočívá v následujícím.

Aby fúze proběhla rychleji a roubované rostliny snáze vydržely první zimu, roubování se nedělá v srpnu–září, ale v červnu–červenci. Vezměte mladé kořeny bylinných pivoněk, 10–15 cm dlouhé, sklizené na podzim a nejlépe s mladými kořeny na koncích. V horní části kořene, jehož průměr by měl být asi 2-2,5 cm, se provede příčný řez a poté se provede rozštěp hluboký 3-4 cm Jako a potomek, v jehož paždí je dobře vyvinutý pupen. Řez se provádí pod listem ve vzdálenosti 4–5 cm od pupenu, horní řez je 2–3 cm nad pupenem. Spodní část stonku se seřízne z obou stran na klín tak, že strana klínu, která bude směřovat dovnitř rozštěpeného kořene, má tenký okraj. Vroubek s pupenem umístěným na vnější straně se zasune do štěrbiny. V tomto případě se musí kambiální vrstvy kořene a řízku shodovat. Štěp je pevně zabalen plastovou fólií nebo izolační páskou (lepicí stranou ven). Průřez kořene je nutné překrýt bandážovacím materiálem. Čepele listů na potomku se neodstraňují, ale pouze částečně zkracují, pokud jsou příliš velké.

Zajímavé:
Thuja na webu. co to je? jak se toho zbavit?.

74693164d7.img_3969.jpg

Rouby sázíme do skleníku šikmo pod úhlem 45 stupňů tak, aby byl pupen vidět ze substrátu (říční písek, rašelina, perlit). Zastíňte před přímým slunečním zářením, substrát pravidelně stříkejte a zvlhčujte.

V nedávné minulosti bylo hlavním způsobem množení kořenové roubování. odrůdový plamének. Poté, co byly vyvinuty techniky zeleného řezání, ustoupilo do pozadí. A přece i přes svou pracnost má očkování oproti jiným metodám reprodukce řadu výhod. Jednak je to příležitost využít výhonky po podzimním řezu, které se většinou vyhazují; za druhé, roubování lze provádět v kteroukoli roční dobu a za třetí, roubováním řízků na kořeny brzy získáme zakořeněné rostliny, protože podzemní část vroubku si velmi rychle vytvoří vlastní kořeny. Jako podnož se používají kořeny odrůdového plaménku nebo dobře větvené kořeny ze semenáčků plaménku fialového, plaménku révového a dalších druhů. Pro zimní roubování se podnože umístí do sklepa nebo na podzim vykopou ve volné půdě a zakryjí tepelně izolačním materiálem (rašelina, piliny, spadané suché listí apod.), aby je bylo možné kdykoli vyndat. čas.

263e7fccbb.1.jpg

Jeden a půl až dva týdny před roubováním se kořeny přenesou do teplé místnosti a uloží se do vlhkého substrátu, dokud se na nich neobjeví bílé růstové šišky.

Roubovat můžete pomocí kopulace nebo děleného roubování. Ale jelikož jsou kořeny plaménku dost choulostivé, zdá se mi vhodnější ten druhý. Kopulace s jazýčkem na plaménku (u mě) nefunguje a při jednoduché kopulaci v době vázání se sekce vůči sobě velmi snadno pohybují.
Pokud se roubování provádí zeleným řízkem, pak se roubované rostliny ihned vysazují do truhlíků, nebo ještě lépe do vysokých úzkých nádob tak, aby místo roubování bylo těsně nad úrovní půdy. Nádoby s naroubovanými rostlinami jsou pevně zabaleny do krabic a umístěny do skleníku nebo skleníku. Pro udržení vysoké vlhkosti vzduchu jsou boxy pokryty plastovou fólií nebo lutrasilem.

Zajímavé:
Kolem jezírka chceme vysadit živý plot ve stínu stromů. co radíš?.

58877e0432.img_3967.jpg

Roubování lignifikovanými řízky lze provádět celou zimu. Metody jsou stejné. Ihned po naroubování se rostliny uchovávají v truhlících při pokojové teplotě a vysoké vlhkosti, dokud nesrostou, ale rostliny nelze stříkat, protože to podporuje rozvoj plísní na potomstvu. Po splynutí se rostliny až do jara umístí do suterénu, příkopu nebo zimního skleníku.

Roubování na kořenech – to je záchrana v případech, kdy se nečekaně, v nevhodnou dobu, podařilo zakoupit řízek nové odrůdy, ale pro tuto plodinu nejsou žádné podnože. Navíc je třeba připomenout, že v takové situaci je docela možné použít kořeny rostlin, které nejsou příliš vhodné jako podnož pro danou plodinu.

Řízky jabloní, hrušní, hlohů, jeřabin lze naroubovat na kořeny a sázet s prohloubením místa roubování a následným zavalením rostoucího výhonu. V tomto případě kořen podnože funguje jako „záchranný kruh“ pro řízek, dokud se nepřenese na vlastní kořeny, což se jistě stane, i když ne v roce roubování, tak příští rok nebo později. Některé odrůdy šeříku obecného (např. ‚Madame Lemoine‘) mám naroubované na maďarský šeřík, další rok už měly vlastní kořeny, zatímco odrůdy ‚Dream‘ a ‚Congo‘ přenesly ke kořenům jen na 3-4 let .

Na závěr bych zahrádkářům ještě jednou připomněl – nebojte se na svých zahradách používat netradiční způsoby rozmnožování a agrotechniku. Jejich nekonvenčnost totiž často spočívá jen v tom, že pro velké objemy produkce nejsou ekonomicky efektivní, ale v malých školkách a na zahradách amatérských zahrádkářů mohou být velmi, velmi užitečné.

Kresby Natalia Shevyreva

Fórum zahrádkářů Vaše zahrada

Internetový klub Your Garden je komunita lidí, kteří jsou nadšení pro pěstování zahradních rostlin.

  • Fórum zahradníků – seznam fórVytrvalé okrasné plodiny
Zajímavé:
Jak neutralizovat herbicid na trávníku?.

Stromovité pivoňky

vše o pivoňkách

Moderátor: Tatra

  • Verze pro tisk
  • Jdi na stránku:

Tatyana Nechaeva – Trojan v klubu Zprávy: 90 Registrovaný: 16. prosince 2006, 23:51 Kde: Ukrajina, Kyjev

Stromovité pivoňky

Kolegové, může někdo říci něco ze své zkušenosti o stromových pivoňkách?
K zobrazení příloh v této zprávě nemáte potřebná oprávnění.
Kasia v klubu Zprávy: 287 Registrovaný: 20. listopadu 2006, 22:28 Kde: Moskva poděkoval: 4 krát

1) Co je to za maličkost?
2) tyto rostliny zde budete muset ve zkratce popsat, jinak je věšení takových obrázků bez popisů ve vztahu k pěstitelům květin smrtelný hřích

Hlava Galiny oddělení
Zprávy: 1639 Registrovaný: 26. listopadu 2006, 23:27 Venkovský dům: Arsaki, region Vladimir. Kde: Московская область Dík: 114 krát poděkoval: 475 krát

Tatyano, má pivoňka na třetí fotce přesně toto zbarvení? Napůl růžová, napůl červená?
Nějaký druh poruchy

Tatyana Nechaeva – Trojan v klubu Zprávy: 90 Registrovaný: 16. prosince 2006, 23:51 Kde: Ukrajina, Kyjev

Kolegové, čínské stromové pivoňky jsem poprvé viděl v holandském katalogu, který jsem dostal (De Vroomen Holland Na fotce jsou v katalogu opravdu neobvyklé barvy). Ale Nizozemci nám tytéž „Číňany“ nedodávají. Poté jsem se nemohl smířit s touto porážkou a objevil jsem http://www.peonycn.com/TpMultiColor.htm. Podívej se sám .
Ale opět nám to není dodáváno.

Možná je v Rusku alespoň jeden šťastný majitel této dobroty?

Olya v klubu Zprávy: 1773 Registrovaný: 18. listopadu 2006, 00:04 Venkovský dům: Komplex TOSNO RUBEZH Kde: Petrohrad – Kupchino. poděkoval: 9 krát

Holky, hluboce se omlouvám, ale:

č. 1 – nezdá se vám, že TAKOVÁ červená barva není pro pivoňku typická?

Č. 2 – no, viděl jsem „tu barvu“ na pivoňce, ale ne TAK světle zelenou

Zajímavé:
Jak a jak vyzdobit dřevěný dům zevnitř.

Č. 3 – tato geometrická bicolor, není to virus? Ali photoshop?

Timber_Drum v klubu Zprávy: 1371 Registrovaný: 22. listopadu 2006, 17:10 Venkovský dům: žádná dača Kde: Jekatěrinburg poděkoval: 11 krát

Olyo, manžel se podíval na třetí fotku a řekl, že taková fotografie je technicky možná, pokud je blesk v době focení na boku a čočka nahoře, skutečná barva se spíše blíží červené.

Obecně platí, že jiné rostliny mají v přírodě takové květy – polovinu?

Tatyana Nechaeva – Trojan v klubu Zprávy: 90 Registrovaný: 16. prosince 2006, 23:51 Kde: Ukrajina, Kyjev

Kolegové, porazme všechny tyto „Číňany“ jako celek – vtip.
Mohu jen říci, že produkty od těchto Holanďanů nakupuji již tři roky. Jejich webová stránka je www.devroomen.com. Většina toho, co mám na svých stránkách, je od nich (kromě lilií). Na rostliny nebyly žádné stížnosti, že jedna věc byla kreslená, ale jiná v životě. Otázek je proto mnoho a já doufám, že společně najdeme odpovědi. Všem předem děkuji

Podívejte se také na „Kinkaku“, „Kokyryunishiki“

Hlava Galiny oddělení
Zprávy: 1639 Registrovaný: 26. listopadu 2006, 23:27 Venkovský dům: Arsaki, region Vladimir. Kde: Московская область Dík: 114 krát poděkoval: 475 krát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *