Na listech hroznů se objevily skvrny. sos potřebuje pomoc od vinařů.

0

Na listech hroznů se objevily skvrny. sos potřebuje pomoc od vinařů

Na listech hroznů se objevily skvrny. SOS! Potřebuji pomoc od vinařů

Kluci, obracím se na ty, kteří mají bohaté zkušenosti s pěstováním hroznů (stejnou zkušenost mám na začátku své cesty) – opravdu potřebuji vaši radu. Včera jsem na hroznových listech objevil následující problémy. co to je? A co mám urgentně léčit?

bělavé skvrny

Rezavě hnědé skvrny.
Rezavě hnědé skvrny.
a takhle
a takhle

Předem moc děkuji všem, kdo odpoví! Vaše rada je pro mě velmi důležitá.

To může být užitečné:

 • Je nutné odstranit druhou stopku hroznů, které vyrostly přes léto?
 • Podělte se o své zkušenosti s pěstováním hroznů v podmínkách Uralu a Sibiře v nekryté kultuře
 • Řízky hroznů zakořenily. Co dělat dál?

Máte dotaz na zahradu? Zeptejte se našich odborníků a zkušených zahradníků.
Zeptejte se
30 komentářů 3 děkuji za dotaz oblíbený 8237 zobrazení
Sdílet odkaz
Kopírovat odkaz
Autor otázky:
Marina Bakhareva 17. června 2019, 09:11
Poděkovat! Poděkoval jsi 66266
Všechny odpovědi a komentáře (30)
17. června 2019, 10:36

Ahoj. Začínají plísňová onemocnění. Nebo plíseň nebo oidium. V jakém regionu žijete? Jaké bylo počasí – suché nebo mokré?
A začíná napadení roztoči. Ošetřete klíšťata pomocí Fitoverm. Hodně štěstí.

17. června 2019, 10:48

Vasily, děkuji za odpověď! Vše o klíštěti jsem pochopil, ale co dělat s propuknutím nemoci? dacha nedaleko Smolenska, vedro je uz davno a uz vice nez mesic teplota prakticky neklesla pod 30. Těším se na další návod.

Zajímavé:
Co dělat, aby třešně na Sibiři nezmrzly?.

17. června 2019, 10:53

Marino, bylo by hezké mít fotku spodní části prostěradla. Pokud se na horní straně hroznových listů objeví žluté „mastné“ skvrny a po inkubační době se na spodní části listu objeví bílý povlak nebo chmýří, jedná se o plíseň, ale z vašich fotografií to vypadá spíše jako oidium ( IMHO). Proti oidiu pomáhá postřik koloidní sírou – Teovit Jet a termín se stále blíží. Nebo můžete použít Strobi – systémový fungicid. Léčí také oidium a plíseň a termín stále umožňuje. Používám to. Zde je výňatek z popisu:
„Zpracování hroznů.
Droga účinně bojuje proti nejnebezpečnějším chorobám hroznů – padlí a oidium. K přípravě pracovního roztoku pro zpracování hroznů potřebujete 2 gramy produktu na 6 litrů vody.
Postřik se provádí během vegetačního období. Počet ošetření za sezónu by neměl překročit 2x. Poslední ošetření by mělo být provedeno 30 dní před sklizní.“

17. června 2019, 11:29

Olyo, moc děkuji, že jsi se zastavil s radou. Zatím v tom nic nechápu Můj manžel je zapálený do pěstování hroznů, kupuje je, sází, čeká na sklizeň, nějak je prořezává a pak se k nim nechová moc zodpovědně. Musím se na všechno podívat, abych zjistil, jestli jsem nemocný, nebo jestli ti neubližuji. Minulý víkend jsem mu ukázal – podívej, něco je špatně! Podíval jsem se a. nic jsem neudělal, i já budu muset zvládnout tuto vědu! Je to škoda, protože se plánuje dobrá sklizeň.
Olyo, na zádech rozhodně není žádná zbraň! Obecně mi ty bělavé skvrny připadaly jako padlí, ale na ty červené nemám ani pomyšlení. Teď mi řekněte, jak to vyřešit? Mám léčit nejprve klíště nebo nemoc? Není to zároveň možné. Myslím, že ano.?

Zajímavé:
Jak mě Dieffenbachia překvapila.

Choroby hroznů: popis a léčba

Nemoci hroznů

Vinnou révou už dlouho nikoho nepřekvapíte ani ve středním pásmu. Zónované odrůdy těchto slunných bobulí s náležitou péčí snášejí mráz i krátká léta a těší se z dobré sklizně. Podmínky, které jsou pro tuto rostlinu dosti extrémní, jsou však často příčinou některých chorob. Pravda, některé z nich jsou v hroznech běžné, bez ohledu na to, kde se pěstují. Podívejme se na nejčastější choroby hroznů a způsoby jejich léčby.

Příčiny onemocnění hroznů

Choroby hroznů jsou rozděleny do dvou velkých kategorií a v závislosti na tom se liší jak preventivní opatření, tak jejich léčba:

První jsou nejtypičtější pro regiony s velkým počtem vinic. Původci infekčních chorob se mohou rychle šířit z rostliny na rostlinu a postihnout velké plochy, často se špatnou prognózou. Jejich distribuce není tak silně ovlivněna povětrnostními podmínkami nebo zemědělskými postupy. Taková onemocnění jsou nejnebezpečnější a boj proti nim může být docela obtížný. Preventivní ošetření hroznů proti většině infekčních chorob se provádí ihned po přezimování a několikrát během léta.

Když se objeví ohniska, léčba se provádí na základě typu patogenu. Načasování ošetření hroznů proti chorobám závisí na klimatických charakteristikách regionu a průběhu jara. Existují tři hlavní ošetření – před květem (na pátém listu), během květu nebo bezprostředně po odkvětu a po vytvoření vaječníků. V chladném a vlhkém počasí nebude postřik po zimování a během plnění bobulí špatný.

Příčinou nepřenosných nemocí jsou především nepříznivé povětrnostní faktory a porušování pravidel péče.

 • prudké teplotní skoky;
 • trvalé chladné a vlhké počasí;
 • přeplněné výsadby;
 • nedostatek určitých živin;
 • mechanické, tepelné nebo chemické poškození;
 • specifické složení půdy a odvodnění.

Hnojivo pro hrozny Bona Forte

Zahradník může řadu těchto faktorů neutralizovat nezávisle včasným prováděním agrotechnických opatření. Mezi takové techniky patří správný řez, zajištění pohodlného zimování, zlepšení kvality půdy a včasné hnojení v souladu s ročním obdobím. Důležitou podmínkou je zavedení vysoce kvalitních hnojiv. Ve většině případů jsou hrozny, přijímající vyváženou stravu, schopny účinně odolávat mnoha nemocem.

Zajímavé:
Spunbond: jak si vybrat a správně používat.

Hnojivo samozřejmě musí obsahovat sadu makro- a mikroprvků, které jsou pro tento typ rostlin nezbytné. Mnoho chorob hroznů jak v létě, tak i v jiných ročních obdobích vám nebude vadit, když révu přihnojíte hnojivem Bona Forte. Jeho granule obsahují nejen hlavní komplex makroprvků v optimální koncentraci, ale také síru, hořčík a bór, které posilují imunitu rostlin. Krmení révy tímto přípravkem na jaře snižuje pravděpodobnost vzniku onemocnění hroznů a po odkvětu urychluje vývoj vaječníků a dozrávání bobulí.

Oidium nebo padlí hroznů

Provokujícími podmínkami pro rozvoj padlí jsou časté výkyvy teplot nebo přetrvávající horké počasí. Patogen – Oidium tuckeri. Toto onemocnění postihuje všechny části révy, včetně dozrávajících bobulí.

oidium hroznové víno

 • světle šedý povlak na horní části listů;
 • otok listu v místě léze;
 • hnědnutí a odumírání infikovaných oblastí;
 • praskání bobulí;
 • nepříjemný „rybí“ zápach při vážném poškození vinice.

Padlí hroznů

Dobrou prevencí padlí je kvalitní řez s prořezáváním výsadeb, ničení listového opadu a odumřelých výhonů. Když se objeví první příznaky, používají se infuze popela a fungicidy.

Plísně

Patogen padlí plasmopara viticola prospívá a šíří se ve vysoké vlhkosti. Stejně jako oidium, padlí postihuje všechny části rostlin. Tato choroba se od padlí liší tvorbou bledě bílého povlaku na spodní části listů. Nahoře jsou patrné „olejové“ skvrny různých tvarů a barev od nažloutlé po hnědou. Stopy této choroby hroznů se na mladých bobulích projevují jejich tmavnutím a odumíráním a na dozrávajících zvrásněním a vysycháním.

Plíseň na hroznech

Plístná plíseň

Plíseň na hroznech

Pro boj s plísní je nutné provádět preventivní ošetření směsí Bordeaux před a během květu. Spóry mohou přetrvávat ve spadaných listech několik let, proto je třeba veškerou podestýlku shromáždit a zlikvidovat.

Šedá hniloba

Houby druhu Botrytis cinerea způsobují plíseň šedou. Nejnebezpečnější je pro dozrávající plodinu. Za příznivých podmínek (vysoká vlhkost a nízké teploty) dochází k infekci ve velmi krátké době a vede bez zásahu člověka k úhynu většiny trsů. Bobule tmavnou, svrašťují se a praskají a hrozny se pokrývají šedým nadýchaným povlakem.

Zajímavé:
Co lze zasadit do skalnaté oblasti?.

Šedá hniloba hroznů

Při prvních příznacích se postižené trsy otrhají a zlikvidují a réva se ošetří fungicidy. Vzhledem k tomu, že vývoj onemocnění je podporován podmínkami vysoké vlhkosti a stagnujícího vzduchu, je nutné správně vybrat místa pro výsadbu hroznů, provést prořezávání, rychle zničit plevel a hluboce uvolnit půdu.

černá hniloba

Nepříjemná černá hniloba (patogen Guignardia bidwellii) postihuje také hlavně dozrávající bobule. Počátek onemocnění je charakterizován bělavými skvrnami na bobulích, poté ztmavnou, zasychají a pokrývají se černým povlakem. Na rozdíl od oidium u černé hniloby bobule obvykle nepraskají a dlouho visí ve shlucích. Na výhoncích a mladých listech jsou viditelné malé tmavé nekrotické léze.

černá hniloba

K preventivnímu ošetření se dobře hodí fungicidní přípravky, při projevech onemocnění se postižené části rostlin odstraní.

Bílá hniloba

Huba Coniothyrium diplodiella způsobuje bílou hnilobu hroznů. Zřídka napadá listy nebo výhonky a při silném napadení nezpůsobí vážné poškození celé rostliny. Vážně ale ohrožuje dozrávající úrodu. Bílá hniloba se také nazývá krupobitím, protože jeho spouštěčem je mechanické poškození dozrávajících bobulí během krupobití nebo silných dešťů.

Bílá hniloba

Pár dní po takových povětrnostních událostech začnou jednotlivé bobule v hroznech žloutnout a pod slupkou se tvoří vzduchové dutiny, které dávají plodům bělavý odstín. Bobule na konci sezóny z trsů opadávají a patogen v nich zůstává až do příštího roku.
Po vydatných deštích se hrozny ošetří směsí Bordeaux a poškozené bobule se sbírají a ničí.

Anthracnóza

Na jaře, za vlhkého počasí, může být vinná réva napadena plísní Sphaceloma ampelinum, která způsobuje antraknózu. Nebezpečný je zejména pro mladé listy a výhonky. Jeho znaky jsou vzhled skvrn s tmavým okrajem. Čepel listu následně odumírá a vypadne v místě léze. Vyvíjející se výhonky se deformují a velmi křehnou. Nemoc se může vyvinout při jakékoli teplotě a patogen zůstává životaschopný v půdě několik let.

Zajímavé:
Jaké květináče jsou potřebné pro pěstování multiflorových chryzantém na balkoně?.

Anthracnóza

Přípravky obsahující měď, například směs Bordeaux, se dobře hodí pro preventivní a symptomatickou léčbu. Postižené části révy se odstraní a spálí.

Eskorióza nebo černá skvrna

Černé skvrny jsou způsobeny houbou Phomopsis viticola, podle názvu se nemoc často nazývá Phomopsis. Ovlivňuje všechny části rostlin. Infikované hrozny se v přítomnosti této choroby vyznačují černými tečkami (pak skvrnami) na povrchu listů, výhonků a bobulí. Pohodlné podmínky pro vývoj Phomopsis vytváří chladné počasí v kombinaci s vysokou vlhkostí. K této situaci často dochází brzy na jaře po přezimování nebo před začátkem kvetení. Při absenci účinných opatření může hluboká infekce révy vést k vymrznutí hroznů a jejich odumírání v další sezóně.

Eskorióza nebo černá skvrna

Když se objeví příznaky Phomopsis, okamžitě odstraňte napadené části hroznů. K preventivnímu ošetření se používají fungicidní přípravky.

Rubella

Ve vlhkém počasí je zarděnka způsobena houbou Pseudopeziza tracheiphila. Nejnebezpečnější je během kvetení nebo bezprostředně po něm. Patogen je často v „spícím“ stavu, dokud nenastanou příznivé podmínky. Skvrny, které se objevují na listech, jsou obvykle omezeny žilnatinou, takže na talíři působí segmentově. Jejich barva se může lišit od žluté (u světlých hroznů) po červenou (u tmavých odrůd).

Hrozny rubeoly

Napadené listy přestávají rostlinu živit a po čase opadávají, což ovlivňuje celkový vývoj révy. V závažných případech onemocnění mohou bobule spadnout. Nedostatek fosforu v půdě má podobné příznaky jako zarděnky, což také vede k zarudnutí listů.
Preventivní ošetření proti zarděnkám se provádějí fungicidními přípravky v rámci souboru opatření pro boj s jinými chorobami.

Bakteriální rakovina

Bakterie Agrobacterium tumefaciens postihuje především kořenovou část kmenů hroznů. Bakteriální rakovina je charakterizována velkými, nepravidelně tvarovanými lézemi, které se rychle zvětšují. Výrazně narušuje výživu rostliny a v konečném důsledku může vést až k úhynu celé révy. Podnětem k infekci je často mechanické poškození kmene – řezy nebo odlupování kůry, mrazové otvory.

Zajímavé:
Co podzimní znamení říkají o nadcházející zimě.

Neexistují žádné účinné způsoby boje proti bakteriální rakovině. Různé léky nemohou proniknout do hlubokých vrstev dřeva a zničit bakterie. Proto je nutné co nejvíce eliminovat faktory, které vyvolávají jejich probuzení nebo drift:

 • prořezávání se provádí dezinfikovaným nástrojem;
 • řezy jsou ošetřeny vitriolem, směsí Bordeaux a utěsněny smolou;
 • očkování jsou umístěna výrazně nad úrovní terénu;
 • s révou pracujte opatrně, abyste nepoškodili kůru;
 • před zazimováním hrozny pečlivě zakryjte.

Rostliny infikované bakteriální rakovinou jsou vykořeněny a zničeny.

Chloróza

Známkou infekční chlorózy, kterou způsobují některé bakterie a viry, je zesvětlení barvy listových čepelí a zelených výhonků. V důsledku destrukce chlorofylu nebo jeho nedostatku vznikají bledě zelené plochy, které nakonec zežloutnou. Nutno říci, že chloróza může být i neinfekčního charakteru.

chloróza hroznů

Chloróza na listech hroznů

Komplexní hnojivo Bona Forte

Často je pozorován v důsledku nedostatku určitých živin, především draslíku a železa, těsné blízkosti podzemních vod, vysoké zásaditosti půdy a přetrvávajících nízkých teplot během vegetačního období.
Infekční chloróza se nejčastěji vyskytuje u hroznů, když jsou listy poškozeny škůdci, takže jejich kontrola snižuje pravděpodobnost zavlečení patogenů.

Neexistují žádné účinné způsoby léčby infekční chlorózy, této chorobě dokážou odolat rostliny s vysokou imunitou, které je dosaženo kvalitním hnojením. Následky neinfekční chlorózy jsou eliminovány změnou zemědělských postupů a zlepšováním kvality půdy aplikací komplexních hnojiv.

Hrozny jsou často postiženy různými chorobami, a proto vyžadují neustálé sledování. Přehlédnuté známky jakékoli choroby mohou vést ke ztrátě nejen úrody, ale celé vinice. Je třeba si uvědomit, že oslabená réva je primárně postižena nedostatkem některých mikroelementů a vyvážené hnojení v kombinaci s dodržováním pravidel zemědělské hygieny výrazně snižuje riziko vzniku mnoha chorob.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *