Na semenáčku antracitové třešně byla zbavena kůra. co dělat?.

0

Na semenáčku antracitové třešně byla zbavena kůra. co dělat?

Praskání třešňové kůry: příčiny a kontrolní opatření

Třešeň je jednou z nejoblíbenějších ovocných plodin pěstovaných v Rusku. Je na druhém místě v popularitě po jabloni. Pokud je kůra na třešni prasklá, pak potřebuje pomoc. Přítomnost trhlin činí třešně bezbranné proti škůdcům a různým chorobám. V ranách vzniklých praskáním se objevuje hniloba a plísňové infekce. Aby třešeň neuhynula, je důležité co nejdříve zjistit příčiny a přijmout veškerá nezbytná opatření k záchraně zahradních stromů.

Dokonce i zkušení zahradníci nemohou vždy okamžitě určit důvod, proč kůra na třešni praskla.

Proč praská kůra na třešni?

Při výběru odrůdy třešně musí zahradníci vzít v úvahu povětrnostní charakteristiky svého regionu. Pěstování plodin s nízkou mrazuvzdorností v chladném klimatu tedy povede k tvorbě trhlin a úplné smrti třešňových výsadeb.

Deformace kůry jsou důsledkem prudkého poklesu teploty a povětrnostních podmínek. Ze silných dešťů jsou kmeny naplněny vlhkostí, která vyplňuje mikrotrhliny. Mrazy, které nahrazují deště, mění vodu v led, který rozpínáním láme kůru na nejslabších místech.

Příčiny prasklin v třešňové kůře

Jako zdroj popraskané kůry na stromech může sloužit celá řada faktorů, od invaze škůdců po houbové patogeny a povětrnostní podmínky.

 1. Silné mrazy vedou k zamrzání vnitřních šťáv. Kůra pod vlivem rozpínání podléhá tlaku a praská.
 2. Aktivní sluneční záření vytváří na kůře červenohnědé skvrny. Jejich vzhled svědčí o silném přehřátí kmenů a větví. V důsledku popálení praskají a odumírají celé části kůry.
 3. Velká sklizeň v létě a silné sněhové srážky v zimě vytvářejí další zátěž a povrch stromů praská.
 4. Hmyzí škůdci, jako je kůrovec, ohlodávají v kmenech otvory, kterými začíná protékat dáseň.
 5. Příliš časté krmení a překračování doporučených dávek při aplikaci hnojiv stimulují intenzivní růst třešní, což může způsobit praskání kůry.
 6. Činnost hlodavců vede k praskání kůry dřeva na bázi kmene.
Zajímavé:
Průhledné skvrny na listech okurky. co dělat?.

Nesprávná péče může také vést k prasklinám. Někteří zahradníci, aby připravili třešně na nástup chladného počasí, je krmí speciálními přípravky. To zvyšuje růst mladých výhonků, které, když nemají čas zesílit před nástupem mrazu, praskají.

Vnější faktory

Abyste předešli možným situacím spojeným s tím, že na třešni praskne kůra, musíte nejprve vybrat správné místo pro výsadbu sazenic. Pro třešňové plodiny jsou nejvhodnější písčité a hlinité půdy. Půda by měla dobře procházet vzduchem a nezadržovat nadměrnou vlhkost. Stromy by neměly být sázeny v nízko položených, stinných a vlhkých oblastech. Špatně zvolené místo může později způsobit praskání kůry na třešni.

Pro efektivní růst a vývoj by měla být také dodržována pravidla pro výsadbu ovocných plodin. Aby se sazenice zakořenily na novém místě, doporučuje se místo přihnojit organickými přísadami. K tomu se šest měsíců před výsadbou přidá hnůj do země a vykope se do hloubky 20 cm. Pokud je půda příliš hustá, je nutné přidat 10-20 kg písku na 1 mXNUMX. m a hlubokou orbu celou přistávací plochu.

Volná půda vytvoří příznivé podmínky pro normální vývoj kořenového systému třešňových plodin a chrání před praskáním v důsledku nedostatku živin.

Cherry netoleruje sousedství s tak velkými stromy, jako je borovice, lípa, dub, které mají silný kořenový systém. Tím, že se mladé sazenice nacházejí ve stejné oblasti vedle těchto plodin, dostávají nedostatečnou výživu, což může vést k tomu, že kůra na třešni odlupuje.

Nesprávně zvolené místo přistání a nedodržování pravidel péče často vedou k prasklinám.

choroba

Praskání může být důsledkem jednoho z vážných onemocnění:

  Monilióza. Je způsobena houbovým patogenem a je doprovázena vysycháním celých větví, výskytem prasklin a šedých skvrn, onemocněním dásní.

Zajímavé:
Z kořene hroznů vyrostlo mnoho klíčků. co s nimi dělat?.

Třešně postižené moniliálním spálením se zdají být spálené

Hlavním důvodem vzniku černé rakoviny je zanedbávání preventivní léčby.

Povrch houby je pokryt malými prasklinami

Uvolnění dásně je doprovázeno praskáním třešně

Pozornost! Včasná opatření přijatá ve většině případů mohou zachránit výsadbu třešní před smrtí.

Škůdci

Dalším důvodem, proč kůra na třešni praskla, může být hmyz.

Mezi nejnebezpečnější škůdce patří:

  Vrásčité bělové dřevo. Malí černí brouci, kteří vyžírají vnitřní vrstvy kůry, zanechávají průchody, kterými začíná vytékat míza ze stromů. Zavlažování třešní 3% kapalinou Bordeaux pomůže zbavit se hmyzu.

Kůra a výhonky umístěné nad poškozenými oblastmi úplně odumírají.

Kůra praská v místě, kde kůrovec vniká do kmene.

Agresivní stonkoví škůdci třešní, vrtalky, se vyskytují v mnoha různých druzích a barvách a jsou často viníkem popraskané kůry na třešních.

K ochraně třešní před invazí májových brouků se půda postříká přípravkem připraveným z 200 g směsi Bordeaux a 10 litrů vody.

Aby kůra na třešni nepraskla, deratizace by měla být kombinací agrotechnických a chemických metod. Kopání kruhů v blízkosti stonku a postřik výsadby speciálními přípravky ochrání kulturu před ničivou činností hmyzu.

Hlodavci

Během léta jsou třešně vystaveny různým chorobám a hmyzu. V chladném období mohou výsadby trpět činností hlodavců. Hraboši, potkani a bobři ohlodávají spodní část kůry, kořeny a větve. Z obdrženého poškození mladé sazenice vysychají a umírají.

Největší škody na ovocné úrodě způsobují zajíci, nucení se živit podzemní částí kmenů. To je často důvodem, proč kůra na třešni v zimě praskala. Krtci a rejsci, přestože vyhrabávají kořeny rostlin, živí se hmyzem a červy a pro třešně nepředstavují nebezpečí.

Co dělat, když kůra na třešni praskne

Pokud je kůra třešně prasklá, musí být nalezené rány dekontaminovány. Výběr prostředků závisí na tom, co způsobilo praskání.

Zajímavé:
Juniper stricta má žluté jehlice uvnitř koruny. co dělat?.

Místa, která prasknou v důsledku spálení sluncem nebo silných mrazů, se promazávají slabě koncentrovaným roztokem manganistanu draselného. Zpracování se provádí ráno a večer. Aby se zabránilo infekci, poškozená místa se ošetří směsí připravenou z 200 g mědi a 10 litrů vody.

Místo praskání se stává zdrojem infekce a aktivní aktivity hmyzích škůdců.

Zlomený kmen lze ve většině případů obnovit. K tomu je popraskané místo pečlivě očištěno, staženo drátem a hojně pokryto zahradním hřištěm. Pokud je vše provedeno správně, trhlina by se měla zahojit do 2-3 měsíců.

Prevence vzniku trhlin v kůře

Aby kůra na třešni nepraskla, je nutné přijmout řadu preventivních opatření. Nejlepší je to udělat na podzim nebo na jaře, kdy jsou výsadby připraveny na nástup chladného počasí nebo kvetení.

 1. Aby byly kmeny v zimě před mrazem chráněny, zavazují se papírem nebo pytlovinou, aby se zahřály. Mulčování půdy pilinami udrží vlhkost a ochrání kořeny před promrznutím.
 2. Zahradníci by měli hlídat zatížení třešňových větví, aby na nich nepraskala kůra. V zimě je potřeba kontrolovat množství ulpívajícího sněhu a odstraňovat jeho přebytek. V létě by měly být bobule sklizeny včas a během doby zrání by měly být instalovány rekvizity pro větve.
 3. Aby činnost hlodavců nevedla k tomu, že kůra na třešni praskla, jsou stromy obaleny střešní krytinou, potaženy směsí hlíny a hnoje. Větve se postříkají kyselinou karbolovou.
 4. Zkušení zahradníci doporučují rýhovat, aby se vyvolalo zahuštění kmenů. K tomu na začátku léta ostrým nožem nařežte kůru do celé hloubky od samotné země až po kosterní větve a snažte se nepoškodit dřevo. Takový postup urychlí hojení ran a nejenže zabrání praskání kůry na třešni, ale také učiní kulturu silnější a odolnější. Rýžování se provádí na stromech, které dosáhly věku tří let, s intervalem 1krát za 4 roky.
 5. Podzimní bílení zabrání vzniku trhlin a ochrání třešeň před možným zimováním hmyzu v kůře.
Zajímavé:
Nové funkce staré chladničky: zvýšení kapacity mrazničky.

Důležité! Aby kůra na třešni nepraskla vystavením slunečnímu záření, je nutné provést jarní bílení. Pokud se to provede před začátkem tání, výsadba bude chráněna nejen před praskáním, ale také před houbovými infekcemi.

Závěr

Pokud kůra na třešni praskla, je nutné co nejdříve zjistit příčinu tohoto stavu. Vzhled trhlin činí ovocné plodiny bezbrannými proti účinkům hmyzu a různých chorob. Abyste předešli praskání, měli byste se o stromy řádně starat a pravidelně provádět preventivní opatření zaměřená na ochranu třešňových plodin před škůdci a infekcemi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *