Odrůdy a hybridy rajčat: jak je získat a co je lepší.

0

Odrůdy a hybridy rajčat: jak je získat a co je lepší

Dobrý den, milí zahrádkáři, zahrádkáři a pěstitelé květin. Představte si, že vezmeme lidi – slabou matku, slabého otce a stejné děti. zdravý muž, silná žena a vše je v pořádku a děti jsou jako na obrázku.

Dobrý den, milí zahrádkáři, zahrádkáři a pěstitelé květin. Představte si, že vezmeme lidi – slabou matku, slabého otce a stejné děti. zdravý muž, silná žena a vše je v pořádku a děti jsou jako na obrázku.

Opylení květin

To samé s rajčaty. Než se tito rodiče vyberou, trvá to velmi dlouho. A pak se pyl ze samčích květů aplikuje na bliznu mateřské rostliny.

Samčí květy se jednoduše odebírají z těchto hybridů, které také rostou v izolované místnosti, ve velkých sklenících. Natrhají květiny, vyberou je přesně ve správné zralosti, když už jsou otevřené, mají dobrou barvu, nenavštívil je žádný hmyz a trochu je usuší.

Možná si ty prašníky i sundají, takhle je vyskládají, vysychají, někdy i prsty odlétají. A pak tento pyl vezmou štětcem a nanesou ho na bliznu samičí rostliny, která roste v oddělené místnosti, rovněž nikým nedotčené. Je to pyl z otcovské rostliny, který se aplikuje na samičí rostlinu, která produkuje hybridy.

Zajímavé:
Jak správně stříhat fíky?.

Ale abyste mohli aplikovat pyl na stigma samičí květiny, musíte květiny mírně otevřít. A nejen, že jim nedovolíte, aby se samy otevřely, jinak květ opylují svým pylem. Vybere se květina, která se právě otevřela.

A pak, možná, i když existuje možnost, je květ samotný uzavřen, ale jehož barva je již téměř takto žlutá, jsou tyto prašníky odstraněny. Prašníky v tomto stavu na květu ještě neprodukují. Tyto sloupce jsou takto odstraněny. Představte si, co je to za práci! Utrhl jsem květinu a i tak je pro mě nepohodlné to udělat. A když je květ na rostlině, odkryje se blizna pestíku a dojde k opylení samčím pylem.

Je holá, na střapci je pyl samčí rostliny a když se jí dotknu blizny, dojde k opylení. Slovy, vše je jednoduché, ale ve skutečnosti je to velmi obtížná práce, takže hybridy mají vždy velmi dobrou kvalitu a dobré ceny.

A opakuji, za žádných okolností nesbírejte svá semena od kříženců. Nebudete moci dělat nic, co by stálo za to. Získat hybridy je poměrně obtížné, je to téměř nemožné, ale odrůdový materiál můžete na svém webu získat bez větších potíží. A po obdržení semen odrůd, prodloužení životnosti vašich odrůdových rostlin, se stanete skutečnými mistry zahradníků a zahradníků, což vám přeji.

Odrůdy a hybridy rajčat: jak je získat a co je lepší

Otázka, co je lepší, odrůdy nebo hybridy, zaměstnává mysl zahradníků již dlouhou dobu. Sotva lze na to jednoznačně odpovědět. Výběr závisí na mnoha faktorech, ale abyste je mohli správně vyhodnotit a určit, co bude pro vás nejlepší, měli byste zjistit, odkud odrůdy a hybridy rajčat pocházejí, jaké jsou jejich zásadní rozdíly, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

Zajímavé:
Sazenice feferonky se přestaly vyvíjet. co se dá dělat?.

Šlechtitelé vytvořili mnoho zajímavých odrůd a hybridů rajčat

Šlechtitelé vytvořili mnoho zajímavých odrůd a hybridů rajčat

Výběr je fascinující věda. Jsme si jisti, že bude nejen užitečné, ale také zajímavé pro amatérské zahradníky dozvědět se o výběru rajčat Agrofirm „POISK“.

Co je šlechtění rostlin

 • získat rostliny odolné vůči určitým chorobám;
 • dosáhnout zvýšení produktivity;
 • šlechtit odrůdu nebo hybrid se zvláště velkými plody;
 • zvýšit odolnost rostlin vůči některým nepříznivým vlivům (teplu, chladu, suchu);
 • atd.

Šlechtění zeleniny a lidské zdraví

Důležitým směrem šlechtění je tvorba zeleniny, která může zlepšit zdraví člověka a ovlivnit jeho životnost. Moderní výběr zeleninových plodin je neodmyslitelně spojen s problematikou racionální a vyvážené výživy, která je základem zdravého životního stylu.

Dobře naplánovaný jídelníček musí obsahovat čerstvou zeleninu a bylinky. A účinek takového jídla závisí na obsahu látek v nich prospěšných pro lidský organismus. Zelenina může dokonce léčit a předcházet nemocem!

Ve šlechtění rajčat je velká pozornost věnována vytváření odrůd a hybridů s vysokým obsahem látek, které mají antioxidační vlastnosti (anthokyany, lykopen aj.). Například hybrid ‚Blush Ball‘ F1 vyznačující se vysokým obsahem lykopenu, a plody hybridu „Černý drak“ F1 mají vysoký obsah anthokyanů. Zařazení takových rajčat do každodenní stravy přispívá k prevenci kardiovaskulárních a onkologických onemocnění.

Tomato Black Dragon F1

Rajče ‚Black Dragon‘ F1

Více o výhodách rajčat se dočtete v článku Zdravá a chutná rajčata: nejlepší odrůdy vybrané společností Poisk Agroholding.

S jakými vlastnostmi rostlin pracují šlechtitelé rajčat

Oblasti šlechtění rajčat jsou extrémně rozmanité – jejich výběr závisí na cílech, které jsou vědcům stanoveny. Pro průmyslové skleníky jsou některé vlastnosti důležité, pro amatérské zahrady – jiné; v jižním klimatu jsou zapotřebí rajčata s vysokou odolností vůči teplu a suchu a v severních oblastech jsou zapotřebí odrůdy s raným zráním a dobrým výnosem – seznam může být nekonečný.

Zajímavé:
Jak správně vypustit vodu z vodovodního řádu na zimu?.

U amatérských pěstitelů zeleniny je nejčastěji v popředí velikost a chuť rajčat, nenáročnost rostlin, jejich odolnost vůči chorobám a schopnost soustavně produkovat úrodu i v nepříznivých povětrnostních a klimatických podmínkách.

Dokonce i strukturální vlastnosti keře mohou ovlivnit výběr odrůdy: vysoká neurčitá rajčata dobře rostou ve sklenících (například oblíbený hybrid ‚Blush Ball‘ F1), a příznivci pěstování zeleniny v kontejnerech potřebují kompaktní standardní odrůdy nízkého růstu, jako jsou miniaturní ‚Červená Karkulka‘.

Red Riding Hood a Orange Riding Hood - miniaturní standardní odrůdy rajčat

‚Little Red Riding Hood‘ a ‚Orange Riding Hood‘ – miniaturní standardní odrůdy rajčat

Podle těchto a mnoha dalších charakteristik se v Agrofirmu „POISK“ provádí šlechtění rajčat. V důsledku práce vědců se objevují nové odrůdy a hybridy s atraktivními vlastnostmi pro amatérské pěstitele zeleniny.

Velikost a tvar plodů

Rajčatové malinové svítání

Většina zahradníků věnuje pozornost velikosti a tvaru rajčat, protože tyto vlastnosti často úzce souvisejí s účelem odrůdy:

 • velké zaoblené nebo plocho zaoblené plody se používají čerstvé, na zeleninové saláty a krájení;
 • oválné nebo válcovité plody malé velikosti jsou ideální pro zavařování celého ovoce;
 • miniaturní plody cherry rajčátek jsou vhodné na zdobení pokrmů apod.

Rajče ‚Crimson Dawn‘

Pozoruhodný příklad velkoplodých rajčat může sloužit jako úžasný ‚Crimson Dawn‘ s růžovými plody ve tvaru srdce a světlé „bizoni pomeranč“ s ovocem, které vypadá jako miniaturní dýně.

Rajčatový bizon pomeranč

Rajče „Bison Orange“

Mezi maloplodými rajčaty si zaslouží pozornost jeden z oblíbených hybridů výběru Agrofirm „POISK“ – třešeň „Měsíční fontána“ F1 s luxusními střapci lesklých světle žlutých rajčat. A jako příklad neobvykle tvarovaného rajčete lze uvést exota ‚Banánová žlutá‘ s dlouhými, slunečně žlutými plody.

Tomatoes Moon Fountain F1 (vlevo) a žlutý banán (vpravo)

Rajčata ‚Moon Fountain‘ F1 (vlevo) a ‚Yellow Banana‘ (vpravo)

 • Velké, ještě větší: výběr odrůd hovězích rajčat
 • „Zázračná třešeň“ nebo výhody cherry rajčat

Barvení

Na atraktivitu odrůdy má vliv i barva plodů. A jasná barva může hodně napovědět o prospěšných vlastnostech rajčete. Například žluté a žlutooranžové ovoce, jako je jasná třešeň „Magická harfa“ F1obsahují hodně beta-karotenu (provitamin A).

Zajímavé:
Jak naplánovat místo vzhledem ke světovým stranám?.

Přečtěte si více o výhodách žlutých rajčat v článku Žlutá rajčata hlídají vaše zdraví.

Tomato Magic Harp F1 (vlevo) a borůvkový dezert

Rajčata ‚Magic Harp‘ F1 (vlevo) a ‚Blueberry Dessert‘ (vpravo)

Za červenou barvu je zodpovědný lykopen a nezvyklou fialovofialovou barvu rajčat dodávají antokyany. Kombinace těchto látek je způsobena krásou a výhodami velkých malinově fialových rajčatových plodů. ‚borůvkový dezert‘.

Chuť a vůně

Samozřejmě, že důležitým směrem v šlechtění rajčat je vytváření odrůd a hybridů s bohatými chuť a vůně. Chovatelé se snaží o různé odstíny a nuance, od klasické rajčatové chuti s harmonickou kombinací sladkosti a charakteristické kyselosti až po neobvyklé světlé ovocné nebo karamelové tóny. Například cherry rajčátka ‚Sladká fontána‘ F1 má vynikající dezertní chuť.

Tomato sladká fontána F1

Tomato ‚Sweet Fountain‘ F1

Odolnost vůči nemoci

Vytvoření odrůd a hybridů rajčat s genetickou odolností vůči chorobám je pro vědce velkým úspěchem. Tato funkce umožňuje nejen snížit pracnost pěstování, ale také snížit potřebu různých chemických ochranných přípravků. Zahrádkáři tak mohou díky výběru získat ekologicky nezávadnou a bezpečnou plodinu.

Tomato Ruddy ball F1

Rajče ‚Red ball‘ F1

Většina moderních odrůd a hybridů je odolná vůči jedné nebo několika běžným chorobám plodin. Ano, rajče ‚Blush Ball‘ F1 odolný vůči 5 chorobám, včetně fusária, viru mozaiky rajčat a hnědé skvrnitosti.

Článek podrobně vypráví o prevenci nemocí rajčat Jaké jsou nemoci rajčat a jak je chránit.

Metody moderního výběru

Zpočátku byla hlavní metoda výběru výběr — z celé rozmanitosti rostlin člověk cíleně vybíral ty, které měly potřebné vlastnosti. Ale s pomocí výběru není možné dosáhnout zásadně nových vlastností a vlastností, takže později vědci začali používat hybridizace. Křížením různých rostlinných organismů se naučili přenášet potřebné vlastnosti z jedné rostliny na druhou a získávat hybridní formy s požadovanými vlastnostmi.

Moderní výběr také hojně využívá nové, perspektivní biotechnologické metody, úspěšně pracuje s dědičným, genetickým základem rostlin. To výrazně urychluje selekci a zvyšuje účinnost hybridizace, což umožňuje rychle a masivně identifikovat přítomnost požadovaných znaků v rostlinách a přenést je z jedné rostliny na druhou.

Zajímavé:
Proč se okraje jahod zdají být spálené? jak to vyléčit?.

Jak se rodí odrůdy rajčat

Vytvoření odrůdy vyžaduje mnoho let pečlivé práce. Nejprve se vyberou rostliny s potřebnými vlastnostmi, zkříží se a získají semena. Z nich v první generaci rostou hybridy s přibližně stejnými vlastnostmi a ve druhé již dochází k štěpení znaků – objevují se rajčata s různými vlastnostmi. Z této odrůdy šlechtitel vybírá ty rostliny, které nejlépe vyhovují jeho úkolům, a sleduje, jak se chovají ve třetí generaci.

Opylovaný květ je izolován, na štětec je zavěšen štítek s datem a jmény rodičovských odrůd

Opylovaný květ je izolován, na štětec je zavěšen štítek s datem a jmény rodičovských odrůd

 • lišit podle vlastností z již existujících odrůd;
 • navzájem podobné homogenní (pokud je vyšlechtěna např. nízko rostoucí odrůda s velkými červenými plody, pak tyto vlastnosti musí mít všechny rostliny);
 • zachovat své vlastnosti při další reprodukci (stability, stabilita – jeden z nejdůležitějších parametrů odrůdy);
 • mít tzv ekonomická užitečnost – vysoký výnos a kvalita produktu, odolnost vůči různým nepříznivým faktorům atd.

Pokud je vše provedeno správně, v budoucnu se budou odrůdové vlastnosti vždy reprodukovat: zahradník může rok co rok přijímat semena odrůd z plodů své plodiny a pěstovat z nich nové rostliny se stejnými vlastnostmi.

Jak se získávají hybridy a jak se liší od odrůd

Když šlechtitel zkříží dvě odrůdy rajčat, dostane hybrid. Ikona F1, který je vidět na seedových balíčcích, znamená, že máme co do činění hybrid první generace.

Opylované květy rajčat produkují plody s hybridními semeny

Opylované květy rajčat produkují plody s hybridními semeny

Rostliny z takových semen musí splňovat vlastnosti deklarované výrobcem, tyto vlastnosti však nebude možné reprodukovat v další generaci. Pokud zasejete semena získaná z hybridního rajčete, získáte různé rostliny, které zdědily určité rysy rodičovských odrůd – a také možná „babičky“ a „dědové“.

To znamená, že hlavní rozdíl mezi hybridem a odrůdou je ten první nezachovává své vlastnosti při dalším množení semenem. Chcete-li získat semena hybridu, musíte znovu zkřížit rodičovské rostliny.

Zajímavé:
Platím daň za svůj pozemek dvakrát. Mohu proti tomu nějak protestovat?.

Jedná se o jednoduchý, ale poměrně časově náročný proces, který vyžaduje velkou přesnost. Mnoho operací potřebných k výrobě hybridních semen se provádí ručně, a proto jsou hybridní semena obvykle dražší než semena odrůd. To je však zpravidla odůvodněno vyšším výnosem hybridů, jejich odolností vůči chorobám a dalšími charakteristickými znaky, které jsou smyslem práce šlechtitelů.

Mnoho operací nezbytných k získání hybridních semen se provádí ručně

Mnoho operací nezbytných k získání hybridních semen se provádí ručně

Přednosti hybridů jsou dány fenoménem tzv heteróza. Hybridní potomci v první generaci jsou vždy životaschopnější a produktivnější než jejich rodiče. Takové rostliny dávají větší plody, rostou a vyvíjejí se rychleji. Ve druhé a dalších generacích se již heterózní efekt neprojevuje.

Může amatér vyšlechtit vlastní odrůdu nebo hybrida

Ano, experimenty s vytvořením nových odrůd nebo hybridů jsou dostupné i pro amatéry. Hlavní je být trpělivý a opatrný. Možná nebude možné dosáhnout výsledku na první pokus, ale je to velmi zajímavá činnost a odrůdy amatérského výběru jsou docela úspěšné.

Kastrace květů rajčat

Technologie ve zkratce vypadá takto:

 • vybrat odrůdy pro křížení;
 • když mateřská rostlina na prvním nebo druhém kartáči teprve začíná kvést, ponechte 1-2 květy s otevřenou korunou a zbytek utrhněte;
 • vykastrujte levé květy (pinzetou opatrně odstraňte prašníky umístěné kolem pestíku);
 • z otcovské rostliny utrhněte několik květů, které vykvetly o den nebo dva dříve;
 • držte květinu za pedicel na hladkém listu papíru, nakreslete jehlu podél prašníků a setřeste z nich pyl;
 • přeneste nasbíraný pyl na pestíky kastrovaných květů (například pomocí malého kousku gumy připevněné k jehlici);
 • pečlivě izolujte opylované květy, aby na ně hmyz nenanášel cizí pyl;
 • na štětec připevněte štítek s datem opylení a použitými odrůdami.

Kastrace květů rajčat

Pokud byla „operace“ úspěšná, po 3-5 dnech si všimnete růstu vaječníku. Nyní zbývá jen počkat, až ovoce dozraje, abyste získali semena. Zbytek květů na mateřské rostlině by měl být nejlépe odstraněn.

Zajímavé:
Proč vyschly spodní listy sazenic okurek? jak léčit rostlinu?.

Upozorňujeme, že výsledek nemusí být takový, jaký jste očekávali. Ale prvek nepředvídatelnosti dělá amatérské chovy zábavnější, takže neváhejte experimentovat, pokud vás tento proces zajímá.

Nebo možná mezi uživateli webu jsou ti, kteří se již pokusili vytvořit své vlastní odrůdy a hybridy rajčat? Řekněte nám o svých experimentech! Jakých výsledků se vám podařilo dosáhnout? Byl proces zajímavý? S jakými obtížemi jste se mohli setkat? Podělte se o své zkušenosti v komentářích!

 • Zdravý výběr aneb Jak vzniká zdravá zelenina
 • Hlavní složky dobré sklizně rajčat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *