Jak svázat rajčata v polykarbonátovém skleníku?.

0

Jak svázat rajčata v polykarbonátovém skleníku?

Správný podvazek rajčat ve skleníku: materiály a metody

Je nemožné pěstovat vysoké odrůdy a hybridy rajčat ve skleníku, aniž byste je přivázali ke kůlům nebo mřížím. Oporu však potřebují i ​​determinované odrůdy, které mají omezený růst. Přečtěte si článek o tom, jak, kdy a jak nejlépe svázat rajčata ve skleníku: na kůly, provázky, mřížovinu

podvazek rajčat ve skleníku

Neurčitá vysoká rajčata ve skleníku svázaná provázkem
redakční foto

Tento agrotechnický úkon je nutné provést tak, aby se rostliny při plodování nelámaly pod tíhou plodů, aby je bylo možné pohodlně zalévat, krmit, postřikovat proti škůdcům a chorobám, aby se k plodům dostalo rovnoměrnějšího slunečního záření.

Načasování podvazku

Rajčata je nejlepší podvazovat v prvních 2-3 týdnech po výsadbě ve skleníku, než stonek vstoupí do aktivní růstové fáze a začne se pod vlastní vahou sklánět k zemi.

 • Před podvazováním jsou odstraněni všichni nevlastní synové.
 • Zalévání se provádí až po podvazkování.

Rada

Před napichováním rajčata nezalévejte. Měly by být pomalé a pružné. Rostlina nasycená vodou je elastická, křehká a může se náhodně poškodit.

Podvazkové materiály

Vyznavači přísné šetrnosti k životnímu prostředí se domnívají, že vázání rajčat by se mělo provádět pouze provazy z přírodních materiálů – může to být provázek, obvaz, lepicí páska apod. Nevýhodou přírodních materiálů je jejich křehkost, obvykle vydrží 1-3 sezóny. Syntetické provazy mohou vydržet až 10-15 let a jejich „škodlivý“ účinek na rajčata nebyl prokázán.

Zajímavé:
Listy paprik a rajčat byly pokryty jakýmsi bílým povlakem. Co se stalo?.
Na podvazky nepoužívejte vlasec nebo drát.

Šetrní majitelé používají jako podvazkový materiál všechny dostupné a odolné materiály: dámské punčochové kalhoty, látkové stuhy, vystřižené ze starých věcí atd.

 • Pokud se materiály pro podvazování používají déle než rok, je lepší je před podvazováním dezinfikovat, aby byla rajčata chráněna před možnými přenašeči infekcí.
 • Aby sekundární podvazkový materiál unesl váhu budoucí sklizně, musí být dostatečně pevný a šířka nařezaných proužků by neměla být menší než 4 cm.

Tloušťka musí být větší než 3 mm. Příliš tenký provázek, provázek nebo provaz nemusí unést váhu plodu, poranit stonek a zhoršit výživu rostliny.

Jak krmit rajčata po výsadbě do země

Je důležité zajistit dobré přežití a zakořenění. Nejlepší přísadou do konvenčních hnojiv jsou vitamíny a aminokyseliny, stimulátory růstu.

Metody ošacení

Kromě podvazkových lan budete potřebovat podpůrné materiály. Mohou to být tyče, kovové trubky nebo odolné dřevěné bloky.

Špendlíky na podvazky

 1. Kůly jsou nejvhodnější pouze pro podvazování nízko rostoucích odrůd do 70-80 cm.
 2. Obvyklá výška kolíku je 1 m. Čím delší je kůl, tím nižší je jeho pevnost nebo je vyžadováno použití silnějšího materiálu, což není vždy vhodné.
 3. Rostliny můžete ke kůlu přivázat 2-3 krátkými provazy ve vzdálenosti asi 20-30 cm od sebe a vždy úplně nahoře.

Jak stonka rajčete roste do tloušťky a výšky, provazy budou muset být svázány.

Lineární podpůrný podvazek

Tato metoda je ideální pro odrůdy s neomezeným růstem stonku. Pod střechou skleníku podél postele je upevněn silný blok nebo kovová trubka nebo silná tyč.

 • Každé rajče je k této podpěře přivázáno jednotlivě.
 • Provaz, motouz a motouz jsou upevněny dostatečně volně na spodní části stonku, aby mohl volně růst do tloušťky.
 • Rostlinu obalí 1-2 listy a přivážou ji k podpůrné podpěře v horní části skleníku snadno rozvázaným uzlem.
 • Jak roste, můžete přidat potřebné obraty rozvázáním lana, nebo opatrně omotat vršek rajčete kolem podvazku, dokud neztratí pružnost.
Zajímavé:
Zasadil někdo jablečné rajče? Jak rostliny zakořeňují v našich zeměpisných šířkách?.

Při pěstování rajčat ve dvou stoncích je druhý motouz upevněn v místě větvení hlavního stonku a také přivázán k horní konstrukci. Shluky s plody se v případě potřeby také zavěšují na podpěru pomocí lan. Takové upevnění obvykle potřebují shluky koktejlových odrůd a velkoplodá rajčata.

Podvazek rajčat na mřížoví

Tato metoda vyžaduje na začátku vytvoření poměrně složité struktury, ale je považována za nejspolehlivější pro zajištění vysokých rajčat.

 1. Nejprve se po celé délce postele nalepí kovové tyče, méně často se používají dřevěné kůly nebo tyče.
 2. Mezi nimi je v krocích po 25-30 cm tažen provázek nebo drát.
 3. Rostliny se při růstu protahují mezi vodorovnými podpěrami.
 4. Mezi podpěry jsou také opleteny další stonky.

Rada

Při stavbě skleníku je lepší okamžitě zajistit možnost vázání rajčat na jednu nebo druhou konstrukci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *